
Zaļā brīvība kopā ar sešām partnerorgnizācijām: Lietuvas Patērētāju institūtu, Igaunijas kooperatīvo mājokļu biedrību asociāciju apvienība, InfoCons patērētāju asociāciju no Rumānijas, Bulgārijas aktīvo patērētāju nacionālā asociācija, Patērētāju izglītības un informēšanas centrs no Horvātijas un Bangladešas patērētāju asociācija īsteno projektu “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā” (СSO-LA/2017/388-342).
Projekta mērķis
Zaļā brīvība kopā ar sešām partnerorgnizācijām: Lietuvas Patērētāju institūtu, Igaunijas kooperatīvo mājokļu biedrību asociāciju apvienība, InfoCons patērētāju asociāciju no Rumānijas, Bulgārijas aktīvo patērētāju nacionālā asociācija, Patērētāju izglītības un informēšanas centrs no Horvātijas un Bangladešas patērētāju asociācija īsteno projektu “Ar cieņu par pārtiku: Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālā izglītībā” (СSO-LA/2017/388-342).
Īstenojam šo projektu ar mērķi pilnveidot sabiedrības izpratni par to, kā pārtikas izmešana atkritumos ir saistīta ar ilgtspējīgas attīstības ekoloģiskajiem un sociālajiem jautājumiem, un pilnveidot sabiedrības prasmes samazināt pārtikas atkritumus savā ikdienas patēriņā. Mums kā patērētājiem ir liela ietekme, ja pārtikas produktus iepērkam samērīgi, tos pareizi uzglabājam un atbildīgi izmantojam.
Projekta mērķa grupas ir jaunieši, mājsaimnieki un ilgtspējīga patēriņa jautājumos ieinteresētie pilsoniskās sabiedrības aktīvisti. Ceram pievērst arī uzņēmēju un likumdevēju uzmanību, un paātrināt ar ilgtspējīgu patēriņu un globālo izglītību saistītos likumdošanas procesus Latvijā.
2018
2018. gadā strādāsim pie informējošu un izglītojošu materiālu izveides:
- pētījums “Globālā pieeja pārtikas atkritumu mazināšanai neformālajā izglītībā” angļu valodā,
- stratēģija kampaņas “Ar cieņu par pārtiku” īstenošanai.
- materiāli izpratnes veidošanai par pārtikas atkritumu mazināšanu:
- Esošo resursu apkopojums par pārtikas atkritumu mazināšanu latviešu valodā,
- “Apdomīga gardēža piezīmju grāmata” latviešu valodā un angļu valodā,
- “Maza, noderīga grāmatiņa par pārtikas atkritumiem un to, kā no tiem izvairīties” latviešu valodā un angļu valodā,
- Pārtikas atkritumu mazināšanas ceļvedis (no žurnāla “IR”),
- Padomi pārtikas atkritumu mazināšanai ikdienā,
- Interaktīvs tests “Banānu ceļojums”,
- Interaktīvs tests “Klimata pārmaiņas Tavā virtuvē”,
- Sienas kalendārs 2019. gadam (par saņemšanas iespējām interesējies: inga@zalabriviba.lv)
- video par globālo pieeju pārtikas atkritumu mazināšanai, spēles, videoieteikumi pārtikas atkritumu mazināšanai ikdienā, interaktīvās prezentācijas, vadlīnijas tālākizglītotājiem, mācību plāns tālākizglītotājiem
Organizēsim pasākumus un nodarbības:
- starptautiska konference par pārtikas atkritumu mazināšanu “Pārtikas atkritumi mājās un veidi, kā tos mazināt”, 2018.gada 10.aprīlis, Viļņa;
- tīklošanās semināri ieinteresētajām mērķgrupām “Partnerība pārtikas atkritumu mazināšanai”, pirmā tikšanās – 2018.gada 30.maijs;
- semināri darba vietās “Pārtika nav atkritumi” – vispārīga informācija;
- Sociālo mediju kampaņa
2019 un 2020
2019. gadā un 2020. gadā plānotie pasākumi:
-
- mācību semināri:
- simulācijas spēļu semināri,
- tālākizglītotāju mācību semināri,
- stāstu stāstīšanas nodarbības,
- kulinārijas nodarbības,
- Latvijas un Eiropas mēroga debates jauniešiem,
- Eiropas mēroga konference un piedalīšanās citās ar pārtikas atkritumu mazināšanu saistītās konferencēs, semināros, forumos Latvijā un Eiropā.
- Citi pasākumi:
- konkursi darbavietās un kopienās,
- interaktīvi stendi festivālos,
- pārvietojamas vides instalācijas sabiedriskās vietās,
- projektu konkurss pārtikas atkritumu mazināšanas iniciatīvu īstenošanai.
Projekts ilgst no 2017. gada līdz 2020. gadam un tiek īstenots ar Eiropas Komisijas Attīstības izglītības un izpratnes veicināšanas programmas (Development Education and Awareness Raising – DEAR) atbalstu. DEAR ir EK programma, kas veicina Eiropas sabiedrības izpratni, spējas un kritisko līdzdalību attīstības un ar to saistītu jautājumu risināšanā. DEAR programmas projekti sniedz Eiropas sabiedrībai iespēju savā ikdienas dzīvē dot pozitīvu ieguldījumu pasaules attīstībā.
Projekts tiešā veidā ir saistīts ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu, īpaši ar:
- 2. mērķi “Izskaust badu, panākt pārtikas nodrošinājumu un uzlabotu uzturu, veicināt ilgtspējīgu lauksaimniecību”,
- 12. mērķi “Nodrošināt ilgtspējīgus patēriņa paradumus un ražošanas modeļus”,
- 13.mērķi “Veikt steidzamus pasākumus, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un to ietekmi”.
Šis materiāls ir tapis ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu. Par tā saturu atbild biedrība “Zaļā brīvība”, un tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo nostāju.
Projektu finansē Eiropas Savienība