Skip to content

“Zaļā brīvība” izdod klimata ceļvedi latgaliski un aicina uz diskusiju Daugavpilī 

Nelielā skaitā eksemplāru, vismaz sākotnēji, ir izdots ceļvedis latgaliešu valodā, kurā var gūt informāciju un iedvesmu par klimatu saudzējošu dzīvesveidu. Ceļvedi būs iespējams iegūt 21.martā Daugavpilī, pasākumā “Klimata sarunas: no mītiem līdz patiesībai”. 

“Klimata ceļveža tulkošana latgaliski ir “Zaļās brīvības” ieguldījums ar taisnīgu un atbildīgu dzīvesveidu saistītas informācijas pieejamībai reģionos, īpaši izceļot Latgali. Ar klimata ceļveža latgalisko versiju visiem, kas lasa vai mācās latgaliski, vēlamies padarīt pieejamāku savu pētījumos balstīto stāstu par to, kā klimatu saudzējošs dzīvesveids var veidot pamatu gan ekonomiskajai, gan cilvēkresursu attīstībai, un īpaši dzīves vides uzlabošanai. Latgalisko klimata ceļvedi uztveram arī kā ieguldījumu latgaliešu valodas stiprināšanā, īpaši aktualizējot vārdu krājumu, kas palīdz latgaliski izteikties par klimatu saudzējošu patēriņu un dzīvesveidu,” saka “Zaļās brīvības” klimatu saudzējoša dzīvesveida eksperte un daugavpiliete Inga Belousa, piebilstot, ka: “šis ceļvedis ir būtisks, lai Latgales reģionā stiprinātu ES klimata jomas prioritātes un valsts rīcībpolitikas prioritātes attiecībā uz ilgtspējīgu attīstību un Zaļā kursa ieviešanu.” 

Klimata ceļveža latgalisko versiju sagatavoja rakstniece, zinātniece un mājsaimniece Ilze Sperga. Viņa saka: “Dzīvojot Latgalē un runājot, rakstot latgaliski, varētu šķist, ka klimata pārmaiņas ir globālas un arī jārisina tās kaut kur tur augstāk, tālāk – Rīgā, Briselē vai vienojoties pasaules valstu valdībām, tomēr gluži tā nav – tieši dzīvojot Latgalē, varam ieviest būtiskākās pārmaiņas, lai dzīvotu taisnīgāk un labāk, jo patiesībā tas jau ir mūsu tradicionālais dzīvesveids: audzēt tomātu stādus krējuma trauciņos, kotletes paņemt līdzi saldējuma traukā. Bet, ja bez jokiem, šis ir saimnieka dzīvesveids, prātīgi izmantojot savas mājsaimniecības resursus – siltināt māju, braukt ar velo un ceļot tuvākajā apkārtnē, apciemojot radus, izzinot savu apkārtni un saknes.” 

Iegūt klimata ceļveža latgalisko versiju varēs rīt, piedaloties 21. marta pasākumā Daugavpilī,  kas no plkst 12.00 līdz 16.00 notiks Saules skolā, Saules ielā 8. Pasākumā kopā ar Europe Direct Dienvidlatgales centru, neatkarīgās pētnieciskās žurnālistikas centru “Re:Baltica”, un Rīgas Stradiņa Universitātes pētniekiem iedziļināsimies kvalitatīvā žurnālistikā, izglītībā, vides aizsardzībā.  

Vairāk par pasākumu šeit.  

Elektroniskā veidā latgaliskais ceļvedis pieejams šeit.

Tāds pats ceļvedis šogad izdots arī latviski un ir daļa no plašāka projekta – 1,5 °C dzīvesveids Eiropas Savienībā”. Tajā tika padziļināti analizēta Latvijas, Vācijas, Spānijas, Ungārijas un Zviedrijas pieredze, izmantojot patēriņa oglekļa pēdu modelēšanu,  bezoglekļa dzīvesveida sabiedrības vizionēšanu, atpakaļplānošanu, delfu un citas metodes, ko izmantojām iedzīvotāju, ekspertu, rīcībpolitikas domnīcās. Klimata ceļvedis ir projekta rezultāts, ko veidojām, īpaši domājot par pētījumos iegūto atziņu izklāstu visiem saprotamā veidā. Klimata ceļvežus latviešu valodā iespējams lejuplādēt elektroniski, kā arī iegūt drukātā versijā, sazinoties ar biedrību “Zaļā brīvība”. 

Klimata ceļvežu izdošana un pasākuma “Klimata sarunas: no mītiem līdz patiesībai” norise notiek projekta “1,5 °C dzīvesveids ES: klimatu saudzējoša dzīvesveida aktualizēšanas un ieviešanas rīcībpolitika un rīki” ietvaros, kas ir saņēmis finansējumu no ES pētniecības un inovācijas programmas Apvārsnis 2020 saskaņā ar granta līgumu Nr. 101003880 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *