Skip to content

Vai dati var sildīt mūsu mājokļus?

Salaspils kļūst par vienu no Baltijas valstu un Eiropas autrumu daļas pionieriem modernu un ilgtspējīgu siltumapgādes risinājumu ieviešanā. Pašvaldības uzņēmums “Salaspils Siltums” jau tagad izmanto saules enerģiju un siltuma uzkrāšanas tvertnes, lai būtiski samazinātu emisijas un padarītu vietējo centralizēto siltumapgādi efektīvāku. Nākotnē iecerēts ieviest jaunu risinājumu – atgūt atlikumsiltumu no blakus topošā datu centra, kas sildīs Salaspils mājokļus un nodrošinās karsto ūdeni, radot pirmo šāda veida sinerģiju Baltijā. 

Modernās siltumapgādes sistēmas ir attīstījušās vairāku paaudžu laikā. No ļoti neefektīvām un augstas temperatūras sistēmām, kas balstījās uz fosilo kurināmo, līdz pat ceturtās un piektās paaudzes siltumtīkliem, kas izmanto zemas temperatūras, bezemisiju un elastīgus enerģijas avotus. Pāreja uz šīm modernajām sistēmām nozīmē pakāpenisku dekarbonizāciju un efektīvāku resursu izmantošanu uz ko vajadzētu virzīties katrai Latvijas pašvaldībai. 

Lasiet plašāk par Salaspils pieredzi, modernajām tehnoloģijām un nākotnes iespējām siltumapgādes dekarbonizācijai! 🌱 

👉 Iepazīsties ar pilno rakstu šeit! 

Svarīgākais īsumā: 

Lai centralizētās siltumapgādes sistēma Latvijā būtu ilgtspējīga un ar minimālām SEG emisijām, tai jāatbilst vairākām būtiskām prasībām:  

  • Ir būtiski jāveicina ēku renovācija un energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi; 
  • Jābūt ciešai integrācijai ar atjaunīgajiem energoresursiem, piemēram, siltumsūkņiem, saules siltuma (kolektoru) sistēmām un atlikumsiltuma atgūšanu, izmantojot, piemēram, blakusesošās industriālās sinerģijas (piem. datu centrus). Šie risinājumi nodrošina ne tikai tīrāku enerģiju, bet arī uzlabo gaisa kvalitāti un samazina kopējo ietekmi uz klimatu.  
  • Ir vajadzīgi zemas temperatūras siltumtīkli. Siltumapgāde,  kas darbojas zemākā temperatūrā ir efektīvāka, jo tiek samazināts siltuma zudumi siltumtrasēs un vienlaikus šādas sistēmas ļauj efektīvāk izmantot atjaunīgos enerģijas avotus. Šādām sistēmām kritiski svarīga ir energoefektivitāte – piem. modernu izolācijas materiālu izmantošana cauruļvados palīdz samazināt siltuma zudumus un uzlabo sistēmas kopējo efektivitāti. 
  • Viedās tehnoloģijas un digitālā pārvaldība ir kritiski svarīgas modernās siltumapgādes sistēmās. Ar viedo siltumtīklu palīdzību ir iespējams optimizēt siltuma plūsmu, nodrošinot, ka siltums tiek piegādāts atbilstoši faktiskajam pieprasījumam, tādējādi samazinot enerģijas izšķērdēšanu.  
  • Siltuma uzkrāšanas sistēmas spēlē būtisku lomu atjaunīgās enerģijas izmantošanā, ļaujot uzkrāt enerģiju laikā, kad ražošana pārsniedz pieprasījumu.  

Lai nodrošinātu minimālas SEG emisijas, ir svarīgi pēc iespējas ātrāk izslēgt fosilā kurināmā (piem., dabasgāzes), kā arī neilgtspējīgi iegūtas biomasas vai atkritumu sadedzināšanas izmantošanu siltumapgādē. 

Lai ieviestu ilgtspējīgus centrālās siltumapgādes risinājumus[1]

  1. Valsts un citām publiskajām investīcijām var būt izšķiroša nozīme. Pirmkārt, valsts finansējumu nedrīkst novirzīt apkures sistēmām, kuru pamatā ir fosilais kurināmais vai neilgtspējīgi iegūta biomasa. Tā vietā ir vairāk investīciju jāvirza pašvaldībām, lai ieviestu vai paplašinātu ilgtspējīgas CSA sistēmas, kuru pamatā ir atjaunīgie energoresursi.  
  1. Pašvaldībām jāuzņemas iniciatīva siltuma plānošanā un konkrētu projektu izstrādē un īstenošanā. Ir jāpalielina pašvaldību kapacitāte. Vietējām iestādēm ir jāizstrādā instrumenti un procesi vietējā CSA potenciāla kartēšanai. Pamatojoties uz to, pašvaldībām jāizstrādā lokālie siltumenerģijas plāni, kas nosaka investīciju vajadzības un finansējuma avotus, un, pamatojoties uz tiem, var izstrādāt konkrētus CSA dekarbonizācijas projektus; 
  1. Vietējo lēmumu pieņemšanas pamatā ir jābūt iekļaujošiem un caurspīdīgiem procesiem un, kā arī spēcīgai vietējās kopienas iesaistei. Kopienas īpašumtiesību struktūras var aktivizēt sabiedrības atbalstu klimatam draudzīgiem risinājumiem. Šis sabiedrības iesaistīšanās veids ir īpaši piemērots vietējai infrastruktūrai, piemēram, centralizētās siltumapgādes tīkliem, un var kalpot kā vērtīgs līdzeklis ilgtspējīgu, iekļaujošu un pieejamu sabiedrisko pakalpojumu virzienā. 
  1. Investīcijas ilgtspējīgā centralizētā siltumapgādē ir smagnējas un laikietilpīgas, tādēļ valstij ir ļoti svarīgi izmantot pieejamos finansēšanas mehānismus, aktīvāk pielietojot jau esošo finansējumu (piem., Modernizācijas fondu). Kompleksām investīcijām centralizētajos siltumapgādes tīklos arvien vairāk kļūst pieejami finansēšanas mehānismi, kas vērsti uz ceturtās paaudzes CSA  risinājumu ieviešanu vai esošo centralizētās siltumapgādes tīklu modernizāciju un palīdzību energoefektivitātes pasākumos. Ir dažādi ES fondi, starptautisko finanšu institūciju mehānismi un citi donori (tostarp attīstības bankas un aģentūras, un Pasaules Banka), ko var izmantot sākotnējā posmā, kad ir nepieciešama tehniskā palīdzība projekta izstrādei vai esošās CSA  sistēmas modernizācijai. 

Ja Tev šī tēma interesē, un vēlies ieskatīties, kā pārmaiņas notiek gan Salaspilī, gan citviet Eiropā, noskaties CEE Bankwatch Network radīto dokumentālo īsfilmu “Clean Heat” https://youtu.be/TGhN-dT3P0U

[1] District heating – Bankwatch 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *