Skip to content

Energoefektivitāte

Energoefektivitātes pasākumu mērķis ir veikt pārmaiņas materiālajā vidē, lai aktivitātēm un procesiem būtu nepieciešams tērēt mazāk enerģijas.

Šajā sadaļā uzmanību veltam energoefektivitātei, kas visdažādākajos procesos un mērogos tiecas samazināt patērēto siltumenerģiju un elektroenerģiju, nodrošinot to pašu gala patēriņa rezultātu vai pat to paaugstinot, piemēram, uzlabojot komfortu dzīvojamās telpās. Energoefektivitāte mājsaimniecību un atsevišķu lietotāju kontekstā skar sekojošus jautājumus:

  • Ēkas energoefektivitāte – cik labi ēka ir nosiltināta, kādi ir tās siltuma zudumi. To nosaka ēkas konstrukcijas, to kvalitāte, nolietojums, tai skaitā, piemēram, logi.
  • Izmantotās elektroiekārtas – cik tās ir elektrību patērējošas vai taupošas, arī to pareiza un taupīga ekspluatācija (cik pareizi tās lietojam, vai esam iepazinušies ar visām programmām, kas varētu sniegt ietaupījumus), elektrisko spuldžu nomaiņu uz enerģiju taupošām.
  • Apsildes iekārtu efektivitāte – arī individuālajām apkures sistēmām, katliem ir savs efektivitātes līmenis, piemēram, cik daudz siltuma izdodas saražot, patērējot noteiktu daudzumu elektrības, gāzes vai brikešu. 

Energoefektivitāte industriālajā līmenī, pirmkārt, jau attiecas uz siltumenerģijas ražošanu centralizētajai apkurei (katlumājas, TECi) un tās piegādi līdz galapatērētājiem, un, otrkārt, uz ražošanas procesiem, piemēram, cik produkcijas vienību izdodas saražot, patērējot noteiktu daudzumu elektroenerģijas. Protams, arī ražotnēm ir būtiska to ēku un individuālo apkures sistēmu energoefektivitāte.

Plašāk par energoefektivitāti

Vadošās organizācijas energoefektivitātes jomā Latvijā

Saistītie jaunumi

Saistītie projekti

Šobrīd saistītu pojektu nav