Skip to content

Sestdien, 10. maijā – Vispasaules Godīgās tirdzniecības diena

10. maijs ir Vispasaules Godīgās tirdzniecības (Fair trade) diena, kuru atzīmēs tūkstošiem mazie ražotāji, zemnieki, amatnieki attīstības valstīs, Godīgās tirdzniecības produktu ražotāji un patērētāji visā pasaulē. “Zaļā Brīvība” aicina cilvēkus arī Latvijā iekļaut Godīgās tirdzniecības produktus savā ikdienas patēriņa grozā, tādējādi atbalstot to ražotājus trešās pasaules valstīs. Godīgās tirdzniecības sistēma garantē, ka ražotāji un zemnieki […]

10. maijs ir Vispasaules Godīgās tirdzniecības (Fair trade) diena, kuru atzīmēs tūkstošiem mazie ražotāji, zemnieki, amatnieki attīstības valstīs, Godīgās tirdzniecības produktu ražotāji un patērētāji visā pasaulē. “Zaļā Brīvība” aicina cilvēkus arī Latvijā iekļaut Godīgās tirdzniecības produktus savā ikdienas patēriņa grozā, tādējādi atbalstot to ražotājus trešās pasaules valstīs.

Godīgās tirdzniecības sistēma garantē, ka ražotāji un zemnieki attīstības valstīs saņem godīgu atlīdzību par savu darbu. Šajā sistēmā strādā 1,35 miljoni strādnieku un mājsaimniecību 70 jaunattīstības valstīs. Ražotājiem tiek maksāta garantēta iepirkuma cena, papildus bonusi vietējās kopienas attīstībai, tiek veidotas ilgstošas tirdzniecības attiecības, kā arī samazināta starpnieku loma. Papildus godīgai atlīdzībai Godīgās tirdzniecības sistēmā ievēro arī vides ilgtspējas principus, bērnu ekspluatācijas aizliegumu un strādnieku tiesības.

Godīgās tirdzniecības sistēmā ražo tūkstošiem produktu, taču populārākie ir kafija, tēja, šokolāde, kakao. Arī Latvijā ar katru gadu pieejams arvien plašāks Godīgās tirdzniecības produktu klāsts – arvien vairāk produktus var atrast lielveikalu plauktos, plašāks klāsts sastopams ekoveikalos, piemēram, Dabas Dobē, Biotēkā un citos. Godīgās tirdzniecības produktus var atpazīt pēc īpaša marķējuma.

Biedrība “Zaļā Brīvība” aicina Latvijas patērētājus izvēlēties Godīgās tirdzniecības produktus, piemēram, aizstājot vienu ikdienā patērētu produktu ar tādu, kurš ražots Godīgās tirdzniecības sistēmā, un līdz ar to ar savu naudu atbalstot tieši šī produkta ražotājus attīstības valstīs.

Iegādāties Godīgās tirdzniecības kafiju vai tēju ir līdzīgi kā pirkt burkānus pa tiešo no zemnieka tirdziņā, tikai pasaules mērogā – tā mēs atbalstam tieši ražotājus, nevis starpniekus un apjomīga mārketinga izdevumus.

Vairāk par godīgo tirdzniecību uzziniet Zaļās brīvības mājaslapā – http://arhivs.zalabriviba.lv/par-godigu-tirdzniecibu/ un neaizmirstiet aizpildīt aicinājumu ražotājiem izmantot godīgās tirdzniecības šokolādi – http://lv.makechocolatefair.org/

Šis raksts tapis ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība, atbalstu. Vairāk informācijas šeit.