Vai esat kādreiz aizdomājušies, kādu ceļu ir gājuši ziedi, ko pērkat savai mīļajai vai mīļotajam svētkos – kādos apstākļos tie audzēti un kādu ietekmi uz vidi atstāj?
Lielākā daļa pasaules griezto ziedu tiek audzēti Holandē, tomēr daļu eksportē arī tādas jaunattīstības valstis kā Kenija un Tanzānija Āfrikā vai Kolumbija un Ekvadora Latīņamerikā.
Ir zināms, ka ziedu audzēšana ir saistīta ar vairākām vides problēmām. Sākot ar lieliem pesticīdu un herbicīdu izmantošanas apjomiem, it sevišķi jaunattīstības valstīs. Ļoti būtisks ir apjomīgais ūdens patēriņš – tā dēļ pietrūkst ūdens uzturam vai pārtikas kultūru audzēšanai. Piemēram, ziedu audzēšanas industrija Kenijā pastiprina sausuma izraisīto ūdens trūkumu vietējiem iedzīvotājiem un dzīvniekiem, piemēram, nīlzirgiem.
Lielais ķimikāliju izmantošanas apjoms, savukārt, noved pie negatīvas ietekmes gan uz strādnieku, gan uz patērētāju veselību. 2007. gadā veiktais Startautiskā Darba tiesību fonda pētījums parādīja, ka 66 % Ekvadoras un Kolumbijas ziedaudzētavu strādnieku slimo ar pesticīdu un herbicīdu izraisītām arodslimībām (izsitumi uz ādas, elpošanas problēmas, acu slimības). Līdzīgas problēmas ir attiecināmas arī uz darbiniekiem attīstītajās valstīs, piemēram, Nīderlandē. Jārēķinās arī, ka, ja ražošanas procesā izmantots daudz ķimikāliju, to uz savas ādas riskē izjust arī patērētājs.
Ziedu industrijā ekistē arī daudz sociālu problēmu. Piemēram, vēl papildus zemajām sociālajām garantijām un algām Kenijas puķu audzētāvās liela daļa strādnieku ir bērni, kas ir ilgstoši spiesti strādāt ar bīstamām ķimikālijām.
Pēdējos gados, pateicoties godīgās tirdzniecības un sociālām iniciatīvām strādnieku stāvoklis jaunattīstības valstīs ir krietni uzlabojies, bet izaicinājumi vēl pastāv un vides piesārņojuma problēmas vēl aiz vien ir ļoti aktuālas.
Pasaules tirgū šobrīd ir pieejamas arī dažādas griezto ziedu sertifikācijas, kuru normas balstītas uz Starptautiskās Darba organizācijas standartiem, vispārējām cilvēktiesībām un pamata vides prasībām. Pasaulē populārākie ir FLO Fairtrade, FFP (Fair Flowers Fair Plants) u.c. Latvijā vēl sertificēti ziedi nav guvuši plašu popularitāti.
Latvijas apstākļos kopumā ir skaidrs, ka ziedu sezonā videi draudzīgāk noteikti ir pirkt Latvijā audzētus ziedus, turpretī ziemā der atcerēties, ka arī bez ziediem ir daudzas jauku dāvanu iespējas.
PS Šis raksts tapis ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana” atbalstu, ko finansē Eiropas Savienība un līdzfinansē Sabiedrības Integrācijas fonds.
Rakstā izmantotie avoti:
Tomas, P. 2009. Behind the Label: Cut Flowers. The Ecologist.
FLO Fairtrade: Flowers. Available at http://www.fairtrade.net/flowers.html
The U.S./Labor Education in the Americas Project and The International Labor Rights Fund. 2007. A Valantine’s day report. Worker Justice and Basic Rights on Flower Plantations in Colombia and Ecuador.