Ukrainas vides nevalstiskās organizācijas un amatpersonas aicina eiropiešus atteikties no energoresursu importa no Krievijas, palīdzot pārtraukt kara finansēšanu.
“Eiropas Savienībai ir jāpārtrauc viss naftas un gāzes imports no Krievijas, lai novērstu netiešu Krievijas kara finansēšanu Ukrainā,” ceturtdien, 3. martā, paziņoja 25 NVO, tostarp Ukrainas Nacionālais ekoloģijas centrs. “Krievija turpina saņemt maksājumus no Eiropas valdībām, kuras netieši finansē Krievijas uzbrukumu Ukrainai. Tam ir jābeidzas,” sacīja Heorhijs Veremičiks no Ukrainas NVO. “Krievijas raķetes un bumbas nogalina simtiem ukraiņu aizstāvju un civiliedzīvotāju. Tas tikai pasliktināsies. Mums ir nepieciešama steidzama rīcība, lai mazinātu Putina režīma spēju finansēt karu,” viņš piebilda.
Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) datiem Eiropas Savienība 2021. gadā no Krievijas vidēji dienā importēja vairāk nekā 380 miljonus kubikmetru dabas gāzes – aptuveni 150 miljardus m3 gadā, kas veido aptuveni 45 % no ES gāzes importa un gandrīz 40 % no tās kopējā gāzes patēriņa. Latvija 2021. gadā importēja 1,2 miljardus m3 dabasgāzes. Pateicoties strauji augošajām cenām, tas nozīmē, ka ES Krievijai par energoresursiem samaksā nepilnu miljardu eiro dienā.
IEA vienmēr ir izcēlusies ar plašu atbalstu fosilajiem energoresursiem un atomenerģijai. IEA izstrādātais plāns paredz, ka viena gada laikā ES var vairāk par trešdaļu samazināt savu atkarību no Krievijas piegādēm, vienlaikus atbalstot Eiropas zaļo kursu. Galvenās IEA 10 punktu plānā ieteiktās darbības ietver jaunu gāzes līgumu neparakstīšanu ar Krieviju, maksimālu gāzes piegāžu palielināšanu no citiem reģioniem, saules un vēja enerģijas izmantošanas paātrināšanu, esošo kodolenergoresursu izmantošanu un energoefektivitātes pasākumu pastiprināšanu mājās un uzņēmumos.
Attēls: International Energy Agency
Lai arī IEA plāns paredz pārslēgšanos uz citiem dabasgāzes piegādātājiem un kodolenerģijas renesansi, plānā iekļautas arī darbības, kas paredz paātrināt atbalstu mājsaimniecībām un uzņēmumiem, lai veicinātu pāreju uz atjaunojamajiem energoresursiem un energoefektivitātes palielināšanu.
Bez tam būtiski būtu pārskatīt valsts kopējo enerģijas patēriņu, to pēc iespējas mazinot. Pavisam vienkārši soļi ir mazināt elektroenerģijas patēriņu (piemēram, izslēgt gaismas, izmantot energoefektīvas ierīces, mazināt dažādu ierīču nevajadzīgu lietošanu), samazināt iekštelpu gaisa temperatūru (piemēram, naktīs un laikā, kad neviens nav mājās), samazināt plastmasas izmantošanu, jo arī tā tiek ražotā no dabasgāzes, un neatlaidīgi pieprasīt politiķiem īstenot atbildīgāku enerģijas un klimata politiku.
Photo by Markus Spiske on Unsplash