Skip to content

Taps labās prakses vadlīnijas saules parku attīstībai

Latvijā strauji attīstās saules enerģijas parki, taču trūkst vienota redzējuma par to ietekmi uz vidi. Tādēļ pēc asociācijas “Saules enerģija Latvijai” iniciatīvas tapis sadarbības memorands ar piecām vides organizācijām – Latvijas Dabas fondu, Pasaules Dabas fonda Latvijas pārstāvniecību, biedrību “Zaļā brīvība”, Latvijas Ornitoloģijas biedrību un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju, paredzot kopīgi izstrādāt labās prakses vadlīnijas saules parku attīstībai, lai mazinātu vai kompensētu to ietekmi uz vidi.

Mūsu pārstāve Kristīne Ketrina Putniņa, kura piedalījās sadarbības memoranda noslēgšanā, skaidro: ”Saules enerģija ir būtiska komponente pārejā uz bezemisiju tehnoloģijām energodrošības, enerģētiskās neatkarības un klimatneitralitātes nodrošināšanai. Tās ieguvei ir lielas perspektīvas arī Latvijā kombinācijā ar citiem atjaunīgajiem energoresursiem. Taču pašlaik Latvijā trūkst tiesiskā regulējuma, kas nosaka nepieciešamību izvērtēt saules parku projektu ietekmi uz vidi. Atjaunīgās enerģijas infrastruktūras attīstība nedrīkst nonākt pretrunā ar dabiskās vides aizsardzību. Tādēļ nepieciešams izstrādāt vadlīnijas, kuras projektu attīstītājiem pielietot nelabvēlīgo ietekmju mazināšanai. Noslēdzot sadarbības memorandu ar asociāciju “Saules enerģiju Latvijai”, esam vienisprātis, ka vadlīnijas var kalpot kā pamats projektu ilgtspējas nodrošināšanai. Attīstot saules parkus, ir jārod sinerģijas ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un vairošanas interesēm.”

Projekta ietvaros tā dalībnieki kopā izstrādās vides un ilgtspējas vadlīnijas, kas turpmāk varētu kalpot par pamatu saules parku projektu attīstībai Latvijā, kā arī ieskicēt labas vides un ilgtspējas prakses scenārijus saules parku projektēšanas, būvniecības un ekspluatācijas laikā. Vienlaikus, virzot šīs vadlīnijas apstiprināšanai valdībā tiktu stiprināta saules parku attīstītāju, zemes īpašnieku, vides ekspertu un sabiedrības izpratne par saules parku nozīmi ekonomikas un vides ekosistēmās. Vadlīnijas paredzēts izstrādāt un apstiprināt sadarbības ietvaros līdz šī gada jūnijam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *