Skip to content

Esam izveidojuši stratēģiju kampaņai par pārtikas atkritumu mazināšanu mājsaimniecībās

Pārtikas nozīmi mūsu dzīvē ir grūti pārvērtēt. Kā mūsu dienišķajam enerģijas avotam, pārtikai veltam daudz laika un uzmanības. Pārtika ir svarīga ne tikai izdzīvošanai, bet arī labizjūtai, tāpēc caur to var aplūkot pasauli, vietējās kopienas un mūsu ikkatra ikdienu. Pārtika palīdz saprast saikni starp lietam un procesiem sava virtuve un pasaule.

Vai zināji, ka neilgtspējīga patēriņa rezultātā pasaulē kopumā viena trešā daļa no cilvēku patēriņam saražotās pārtikas tiek izmesta? Un tieši mājsaimniecības ir tas pārtikas piegādes ķēdes posms pārtikušākajās valstīs, ieskaitot Latviju, kur, salīdzinot ar audzēšanu, ražošanu, tirdzniecību, piegādi un ēdināšanu, rodas lielākais pārtikas atkritumu daudzums – gandrīz puse no visas piegādes ķēdē izmestās pārtikas. Šī situācija nav pieņemama. Tās risināšana ir starpnozaru jautājums, un situācijas uzlabošanā liela loma ir patērētāju izpratnei, ieinteresētai rīcībai, savstarpējam atbalstam un sadarbībai.

Pilsoniskā sabiedrība, tostarp nevalstiskās organizācijas, viedokļu līderi un aktīvisti, ir nozīmīgs pārmaiņu virzītājs. Tās iniciatīvas jau vairākkārt ir apliecinājušas savu vēlmi, potenciālu un ietekmi risināt aktuālos jautājumus par pārtikas atkritumu mazināšanu.

Mērķtiecīgas rīcības atbalstam biedrībā “Zaļā brīvība” esam izveidojuši pieredzē un likumdošanā balstītu kampaņas īstenošanas stratēģiju pārtikas atkritumu mazināšanai mājsaimniecībās. Šī stratēģija apkopo informāciju par sabiedrības izpratnes veicināšanas kampaņu “Ar cieņu par pārtiku”, kas no 2018. gada līdz 2020. gadam tiek īstenota sešās valstīs, ieskaitot Latviju, un trīs gadu garumā pozitīvā veidā rosina patērētājus aizdomāties par pārtikas atkritumu jautājumu globāli, pilnveidot atbildīga pārtikas patēriņa prasmes savas mājsaimniecības virtuvēs. Stratēģija ir izmantošanai gatavs metodisks rīks ikvienam, kas vēlas īstenot līdzīgu kampaņu, vai kas jau ir iesaistījies pārtikas atkritumu mazināšanas pasākumos.

 

Kampaņa “Ar cieņu par pārtiku” balstās uz globālās izglītības pieeju pārtikas atkritumu tematam. Globālā izglītība veicina izpratni par to, kādā veidā mūsu dzīves ir saistītas ar citu cilvēku dzīvēm visā pasaulē, piemēram, kā pārtikas izmešana atkritumos ietekmē pārtikas nodrošinājumu, īpaši valstīs ar zemiem ienākumiem. Mēs ticam, ka izpratne par pārtikas atkritumu globālo ietekmi spēj motivēt cilvēkus ieviest izmaiņas savā pārtikas patēriņā. Tāpēc šī kampaņas īstenošanas stratēģija ir veidota, lai atbalstītu ar nepieciešamajām zināšanām, metodoloģiju un rīkiem.

Pārtikas atkritumu samazināšana sākas ar attieksmes maiņu attiecībā uz pārtikas patēriņu, kas ietver pārtikas pirkšanu, ēdienu gatavošanu, ēšanas paradumus un pārtikas atkritumu apsaimniekošanu. Ticam, ka mēs katrs kā patērētājs spējam uzlabot un mainīt savus ar pārtikas patēriņu saistītos paradumus un dalīties pieredzē ar citiem. Ceram uz jauniešu interesi līdzdarboties pārtikas atkritumu mazināšanā, jo jaunieši ir valsts un visas planētas nākotne, un šodienas situācija pārtikas atkritumu jomā var lielā mērā ietekmēt to, vai jaunās paaudzes nākotne būs ilgtspējīgā pasaulē.

Ceļš uz atbildīgu pārtikas patēriņu un pārtikas atkritumu mazināšanu var sākties jau šodien. Un šim sākumam ir piemērota jebkura diena!

#ArCieņuParPārtiku #DomāPlašiĒdGudri #PārtikaNavAtkritumi

Stratēģija ir atrodama te: https://zb.do/accp-strategija

Projekta “Ar cieņu par pārtiku” mājaslapa ir atrodama te: https://www.zalabriviba.lv/ilgtspejigs-paterins/ar-cienu-par-partiku/

Vairāk informācijas: inga@zalabriviba.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *