Skip to content

Starptautiskā Godīgās tirdzniecības diena tiek atzīmēta 14. maijā!

Šogad Godīgās tirdzniecības diena iezīmējas ar nesen veikta pētījuma rezultātu publicēšanu par Latvijas un Baltijas skolēnu viedokli par Godīgo tirdzniecību jeb Fairtrade. Publicētā aptauja liecina, ka Latvijas jaunieši, līdzīgi kā Lietuvā, salīdzinājumā ar Igauniju ir mazāk informēti par Godīgo tirdzniecību un retāk ir redzējuši Fairtrade marķējumu uz produktiem veikalos.

Godīgās tirdzniecības aptauja skolēnu vidū Latvijā un Lietuvā notika pirmo reizi, bet Igaunijā jau ceturto. Kopumā pētījumā piedalījās 3537 skolēni no 74 skolām. Saskaņā ar aptauju 74% skolēnu Igaunijā, 71% Lietuvā un 64% Latvijā uzskata, ka patērētāji ar savu iepirkšanās uzvedību var ietekmēt cilvēku dzīvi piegādes ķēdes otrā galā. 65% skolēnu Godīga tirdzniecība saistās ar uzticamību un 62% skolēnu pienācīgām algām strādniekiem.

71% Latvijas skolēnu ir gatavi iegādāties Godīgās tirdzniecības produkciju, taču aptauja arī akcentē faktu, ka šādus produktus mūsu veikalu plauktos joprojām ir grūti pamanīt vai atrast. Taču preču izvēle aug klusi, bet stabili – 2021. gadā Latvijā pārdošanā bija vismaz 635 dažādi Godīgās tirdzniecības (Fairtrade) produkti, un šādu preču mazumtirdzniecības vērtība Baltijā augusi par vairāk nekā 45 miljoniem eiro. 

Aptauju skolēnu vidū veica biedrība “Zaļā Brīvība” no Latvijas, Mondo no Igaunijas, un LitDEA no Lietuvas, un to atbalstīja Fairtrade Finland.

Biedrība “Zaļā brīvība” jau kopš 2013. gada kopā ar partneriem Igaunijā un Lietuvā realizējusi vairākus ar Godīgo tirdzniecību saistītus projektus, lai veicinātu sabiedrības izpratni par atbildīgu patēriņu un cilvēktiesību un vides standartu pārkāpumiem piegādes ķēdēs attīstības valstīs. 

Godīgā tirdzniecība ir alternatīva tirdzniecības sistēma, kuras pamatā ir ilgtspējīga attīstība un kas balstās uz Godīgas tirdzniecības principiem un nodrošina to, ka ražotājiem un audzētājiem attīstības valstīs tiek samaksāta godīga atlīdzība par darbu, tiek nodrošināti cieņpilni darba apstākļi, netiek izmantots piespiedu vai bērnu darbs, piegādes ķēdes ir pārskatāmas un izsekojamas, tiek ievēroti vides aizsardzības standarti, kā arī tiek atvēlēti līdzekļi vietējās kopienas attīstībai. 

Pētījuma apkopojums par Latvijas skolēnu viedokli par Fairtrade meklējams šeit. 

Pētījuma apkopojums un salīdzinājums par Baltijas valstu skolēnu viedokli meklējams šeit

Vairāk informācijas par Godīgo tirdzniecību: www.fairtrade.lv vai mūsu mājaslapā.

Papildu informācija: Ariana Apine, “Zaļā brīvība” projektu vadītāja, ariana@zalabriviba.lv, 26408763

Pētījuma norisi finansiāli atbalstīja Ziemeļvalstu Ministru padome un Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem projekta ietvaros. Par tā saturu atbild projekta koordinatori un tas nekādā veidā neatspoguļo Ziemeļvalstu Ministru padomes un Sabiedrības integrācijas fonda viedokli un politiku.


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *