Skip to content

No 30.novembra līdz 12.decembrim Dubaijā notiks Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) klimata pārmaiņu konference – COP28, kurā biedrību “Zaļās brīvība” šogad pārstāvēs korporatīvās sociālās atbildības eksperte Ariana Apine un jauniešu pārstāve –  Elīna Valdmane.

COP28 ir vērienīgākais globālais forums klimata pārmaiņu jomā, kura laikā notiek dažādas starpvaldību sarunas, konferences, semināri, diskusijas u.c. Būtiski, ka šajā gadā tiks veikts starptautiskā stāvokļa novērtējums (Global stocktake) par valstu progresu attiecībā uz Parīzes nolīguma mērķu sasniegšanu. Tāpat COP28 diskusijām būtu jāpanāk progress vairākās darba plūsmās: par tā saucamajiem zaudējumu un postījumu (loss and damage) finansēšanas pasākumiem, lai palīdzētu neaizsargātākajām kopienām tikt galā ar tūlītējām klimata pārmaiņu sekām; par finansējumu jaunattīstības valstu centieniem risināt klimata pārmaiņu problēmas; paātrināt taisnīgu enerģijas pāreju u.c.

Latvija savā COP28 pozīcijā norādījusi, ka klimata politikas mērķiem ir jābūt zinātnē balstītiem, lai sasniegtu Parīzes nolīgumā esošos ilgtermiņa mērķus. Vienlaikus Latvijai ir būtiski, lai klimata mērķu sasniegšanā būtu iesaistītas visas nolīguma partnervalstis un visas nozares. Jāpievērš vienlīdz liela uzmanība visiem klimata pārmaiņu virzieniem – ietekmes mazināšana, pielāgošanās un klimata finansējuma jautājumiem. Latvija, tāpat kā citas pasaules valstis, ir apņēmusies ierobežot un samazināt siltumnīcefekta gāzu daudzumu atmosfērā saskaņā gan ar ANO Vispārējo konvenciju par klimata pārmaiņām, Kioto protokolu un Parīzes nolīgumu.

Pēdējā laikā daudz ekstremālāki laika apstākļi klimata pārmaiņu rezultātā novēroti arī Latvijā –  lielgraudu krusa, daudz biežākas vētras, karstums un ilgstošs sausums vasarās. No klimata pārmaiņu sekām visvairāk cietīs tieši visneaizsargātākā sabiedrības daļa. Tāpēc “Zaļā brīvība” ir viena no organizācijām, kas atbalsta Eiropas pilsoņu organizēto iniciatīvu #Taxtherich – tā aicina Eiropas Komisiju izveidot nodokli lielākajiem emisiju radītājiem un izmantot šo naudu, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un nevienlīdzību arī Eiropas Savienības iekšienē.

Par “Zaļās brīvības” pārstāvju iespaidiem COP28 būs iespēja sekot līdzi biedrības sociālajos tīklos (https://linktr.ee/zala.briviba), kā arī sazinoties ar Arianu Apini un Elīnu Valdmani personīgi (Ariana Apine – ariana@zalabriviba.lv, +37126408763).

Biedrības “Zaļā brīvība” dalību COP28  finansiāli atbalsta Eiropas Savienība projekta ClimAct ietvaros. Pasākuma laikā paustie viedokļi ir organizatoru viedokļi un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības viedokli. Eiropas Savienība nenes atbildību par paustajiem uzskatiem pasākuma laikā.

Foto: Unsplash

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *