Kompostēšana kļūst par izplatītu praksi arī pilsētās. Lai gan kopienu komposta juridiskais ietvars vēl nav skaidrs, un tā izveide tiek piesardzīgi vērtēta, ikviens var sākt veidot piemājas mazizmēra kompostu individuāli. No nākamā gada bioloģisko atkritumu šķirošana tiks piedāvāta it visur Latvijā, un, ja pienācīgi un atbildīgi šķirosim, mums būs iespēja redzēt, cik daudz vērtīgas biomasas tiek nodots pārstrādei atkritumu apsaimniekotājiem. Varbūt varam paši pārvērst to vērtīgā substancē, kuru izmantot iekštelpu augu barošanai vai piemājas dobju augsnes uzlabošanai? Mazizmēra komposta lokāla veidošana vienas vai vairāku mājsaimniecību ietvaros arī samazina transporta radītos izmešus, bio masu nevedot uz poligonu.
Lai efektīvas kompostēšanas vietas ierīkošana būtu vieglāka, kopā ar Komposts.lv esam izveidojuši grafisku instrukciju slēgtas trīsdaļīgas tvertnes būvniecībai, ko iespējams pielāgot mājsaimniecības bioatkritumu daudzumam, atbilstoši samazinot vai palielinot nodalījumu skaitu.
To varat lejuplādēt šeit:
Savukārt tvertnes tapšanu video formātā un papildinošus tehniskos ieteikumus iespējams apskatīt te:
Instrukcijās redzamā komposta tvertne piemērota visiem, kam pieejams kāds dārza nostūris pilsētā vai laukos. To iesakām izmantot arī vēsturisku komposta kaudžu pārveidošanā par estētiskākām un efektīvākām kompostēšanas sistēmām.
Atkarībā no tās izmēra, šāda tvertne var būt kopienas komposta vieta nākotnē vai vienas mājsaimniecības bioloģisko atkritumu pārstrādes punkts.
Komposta tvertnes izveide ir radošs process – pirms uzsākt tās būvniecību, pavaicā apkārtējiem, vai viņu rīcībā nav kokmateriāli, kurus paši lietot vairs nevēlas. Protams, jāpievērš uzmanība tam, ar ko kokmateriāls ir apstrādāts, nebūtu vēlams veidot tvertni no sekcijas skaidu platēm vai vecā jumta šīfera plāksnēm.
Mēs iesakām veidot koka tvertni, jo koks ir atjaunīgs resurss. Lai arī atsevišķas daļas var ātrāk nolietoties, to var salabot un papildināt, ja nu ar laiku pamanāt kādas
nepilnības. Ja tvertni izmanto vēl kāds kompostētājs, ieteicams uz tvertnes izvietot norādījumus, kādus bioloģiskos atkritumus var un kādus nevar šajā tvertnē kompostēt, kā arī informāciju saziņai ar kompostēšanas vietas “saimnieku”.