Skip to content

Pasākumi//“Diena bez iepirkšanās” Latvijas reģionos

Biedrības “Zaļā brīvība” iniciatīvas “Tīri.Labi. Pilsēta bez atkritumiem” ietvaros no 24. novembra līdz 15. decembrim rosina pievienoties “Dienai bez iepirkšanās”. Aicinājumam atsaukušās un jēgpilnas aktivitātes īstenos vairākas iedzīvotāju grupas visā Latvijā. Daudziem no šiem pasākumiem var pievienoties ikviens interesents.
Novembra beigās sākas Ziemassvētku izpārdošanas, un pasauli arvien vairāk pārņem t.s. Melnās piektdienas atlaižu un iepirkšanās bums. Tas aizsākās Ziemeļamerikā, bet nu ir pārņēmis arī Eiropu – pircējiem tiek piedāvātas lietas ar milzīgām atlaidēm, un cilvēki arvien vairāk krīt kārdinājumā pirkt to, kas viņiem nebūt nav vajadzīgs. Patēriņa ietekme uz vidi mērāma, sākot ar izejvielu iegūšanu preču ražošanai līdz pat brīdim, kad lieta savu laiku ir nokalpojusi un labākajā gadījumā tiek nodota pārstrādei, sliktākajā – nonāk atkritumu poligonā. Joprojām daudzu priekšmetu ražošanā tiek izmantoti fosilie resursi, kas strauji sarūk un neatjaunojas, turklāt lielu ietekmi uz klimatu atstāj arī mantu loģistika, noliktavu un veikalu infrastruktūra, kā arī dažādi informāciju tehnoloģiju risinājumi, lai tirdzniecību varētu veikt internetā. Proti – pircējs bieži vien pat neapzinās, kāda ir patiesā cena tam, kas tiek tirgots šķietami lēti.

“Diena bez iepirkšanās” ir atgādinājums samazināt patēriņu ne tikai vienu dienu gadā, bet visu gadu. Tā ir iespēja pavaicāt sev – vai tiešām viss impulsīvi iekārotais ir nepieciešams? Varbūt varam lietas labot, nomāt vai aizņemties no kaimiņiem, tādā veidā samazināt savus izdevumus un jaunu priekšmetu ražošanai nepieciešamos dabas resursus. “Diena bez iepirkšanās” ir arī protests – mums nav jāpērk un jāpatērē, lai justos labi un pavadītu laiku jēgpilni. Katrs no mums var mainīt savus personīgos paradumus un aicināt to darīt arī citiem.


Biedrības “Zaļā brīvība” aicinājumam pievienoties “Dienai bez iepirkšanās” un saņemt simbolisku finansiālu atbalstu dažādu aktivitāšu organizēšanai, atsaucās gandrīz 90 dažādas iedzīvotāju grupas un pašvaldību iestādes. Atbalstu saņēma 23 pasākumu organizatori, kuri šajā laikā īstenos vairāk nekā 40 dažādu aktivitātāšu. Pārgājieni, darbnīcas, diskusijas, koncerti, dāvanu gatavošana senioriem un SOS Bērnu ciematu iemītniekiem – veidu kā daboties kopā ir daudz un tikpat daudz ir dažādu vietu Latvijā, kur to darīt. Saldū decembrī plānotas vairākas “Labošanas kafejnīcas” jeb Repair Cafe, vairāki pasākumi notiks arī Alūksnes novada Zeltiņos, Balvos, Daugavpilī, Rēzeknē un citos novados. Daļa pasākumu ir publiski, daļa notiek slēgtās grupās. Līdz pat novembra beigām par mārketinga uzmācīgajiem vēstījumiem sievietes dzīvē vēstīs arī pret seksismu un patriarhiju noskaņotais sociālo tīklu konts @Sievietei paveicās. 

Ar pasākumiem reģionos var iepazīties kalendārā:

Ieskatam arī karte, cik dažādās vietās Latvijā notiks pasākumi “Diena bez iepirkšanās” ietvaros.

Pasaulē, protestējot pret “Melno piektdienu”, radušās dažādas sociālas kustības – “Zaļā piektdiena” radusies, lai vērstu uzmanību uz to, kā sabiedrības iepirkšanās paradumus padarīt apzinātākus; “Došanas otrdiena” ir aicinājums visa gada garumā ziedot bezpeļņas organizācijām; “Aprites pirmdiena” ir atgādinājums, ka labošana, noma, koplietošana un arī tirdzniecība iespējama, izmantojot pārstrādei noderīgus izejmateriālus.

Plašāka informācija par “Diena bez iepirkšanās” aktivitātēm atrodama biedrības “Zaļā brīvība” Facebook lapā: https://www.facebook.com/ZalaBriviba.

Informāciju sagatavoja:

Agita Pusvilka // agita.pusvilka@zalabriviba.lv // +371 29157518

Iniciatīva “Tīri.Labi. Pilsēta bez atkritumiem” tiek īstenota pateicoties The Coca-Cola Foundation finansiālam atbalstam. The Coca-Cola Foundation ir The Coca-Cola Company globālā filantropijas struktūrvienība, kas katru dienu tiecas risināt sabiedrības prioritātes starptautiskajās kopienās, kurās mēs dzīvojam un strādājam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *