Skip to content

OurPower Austrijā – pretim jaunam elektrības tirgum

Dibināšana

Kooperatīvs OurPower dibināts Vīnē 2018. gadā  ar mērķi iesaistīt jaunus dalībniekus elektroenerģijas tirgū un piedāvāt savstarpējās tirdzniecības platformu.
Kooperatīvā ir 864 biedri, un tā darbības pamatā ir platformas, kas savieno privātos elektroenerģijas ražotājus ar patērētājiem, uzraudzīšana. OurPower izceļas ar iekļaujošu pieeju – kooperatīvā ir uzņēmēji un iedzīvotāji, kā arī atjaunīgās enerģijas entuziasti un eksperti.   
Kooperatīvā ietilpst ietilpst vairāk nekā tūkstotis enerģijas patērētāju – mājsaimniecības ar nelielām individuālām saules paneļu sistēmām, mazie un vidējie uzņēmēji un neliela mēroga atjaunīgās enerģijas ražotāji, piemēram, lauksaimnieki. Līdztekus saules paneļiem enerģijas ieguvei tiek izmantotas arī  vēja turbīnas, un hidroenerģijas un bioenerģijas iekārtas.
Uz jumtiem vai zemes uzstādīto saules elektrostaciju izmērs un jauda ir ļoti dažādi – no 10 kW līdz pat 4 MW.
Vairāk lasīt: https://www.ourpower.coop/

Juridiskais ietvars

Austrijas tiesiskais regulējums pieļauj divu veidu energokopienu modeļus: teritoriāli noteiktas atjaunīgās enerģijas kopienas un plašākas iedzīvotāju energokopienas.  Valsts Energokopienu koordinācijas birojs (Koordinationsstelle Energiegemeinschaften, energiegemeinschaften.gv.at/) pārrauga kopienu darbības atbilstību noteikumiem un seko to izaugsmei. 
Lai gan publisku personu dalība energokopienās Austrijas likumdošanā nav paredzēta, tām ir izšķiroša nozīme kā koordinatoriem un ieinteresētajām pusēm, kas veicina sabiedrības rosinātus atjaunīgās enerģijas projektus.

Pārvaldība

OurPower demokrātiskā pārvaldība ietver principu – katram dalībniekam ir vienas balss tiesības. Lai arī kooperatīva valde pārrauga dažādas operacionālās darbības, lēmumu pieņemšana ir kopienas dalībnieku rokās. Kooperatīvs uzņem arī jaunus biedrus un to  pievienošanās, tāpat kā izstāšanās,  ir aprakstīta statūtos. Elektrostaciju tehnisko apkopi, tostarp energopārvaldības sistēmas un infrastruktūras uzturēšanu, nodrošina OurPower. Kooperatīva vadībā ir iesaistīti divi priekšsēdētāji un desmit darbinieki, kuru pienākumos ietilpst tehnisko, klientu atbalsta, mārketinga un kopienas vadības pienākumi. Daļa darbinieku strādā pilna laika darbu, daļa – nepilnu slodzi. Tehniskā komanda koncentrējas uz P2P (peer-to-peer) platformas uzlabošanu un norēķinu uzraudzību, savukārt mārketinga un kopienas vadības komandas strādā, lai iesaistītu un motivētu dalībniekus atbalstīt reģionālās enerģētikas iniciatīvas.

Biznesa modelis

OurPower pastāvēšanas pamatā ir veiksmīga pūļa finansējuma (crowdfunding) piesaistīšana, kā arī jau esošo kooperatīva  biedru līdzdalība. Enerģijas kooperatīva pakalpojumi ir īpaši izdevīgi augstu elektroenerģijas cenu periodos.
Mājsaimniecības un mazie un vidējie uzņēmēji ir galvenie enerģijas patērētāji, kas kopienā gūst labumu no atjaunīgās enerģijas. Lai veicinātu elektroenerģijas pirkšanu un pārdošanu, kooperatīvs cieši sadarbojas ar elektroenerģijas mazumtirgotājiem. Kooperatīva biedru starpā pastāv vienošanās par izmaksu un ieņēmumu sadali, nodrošinot taisnīgu izmaksu pieeju. Laikā, kad enerģijas ražotāju noteiktā cena bija 13 centi par vienu kWh, mājsaimniecības maksāja vairāk  18,5 centus. Enerģijas cenas starpība iekļāva tehniskās izmaksas, iespējamie risku un sadarbības maksa. Turklāt mājsaimniecību rēķinos iekļautas arī sadales sistēmas pakalpojumu un citas ekspluatācijas izmaksas. 

Digitālie rīki

Lai optimizētu elektroenerģijas patēriņu, ņemot vērā tādus faktorus kā laikapstākļi un elektroenerģijas ražošanas apjoms, OurPower izstrādā un testē lietotni serve-U. Platformas dalībnieki varēs sekot datiem par atjaunīgās enerģijas piedāvājumu un salāgot to ar savu patēriņu. 
Tā kā kooperatīva mērķis ir iesaistīt jaunus dalībniekus elektroenerģijas tirgū, datu apmaiņa, norēķini par elektrību un citi darījumi notiek, izmantojot OurPower digitālo platformu.
OurPower uzsver digitālo platformu un tīklošanās nozīmīgumu un pastāvīgi veic funkcionalitātes uzlabojumus, lai atbalstītu ilgtspējīgas enerģijas prakses.

Sociālā iekļaušana

Iekļaujoša pieeja ir kooperatīva darbības stūrakmens, uzsvaru liekot tieši uz sieviešu un jauniešu iesaistīšanu, kas sazobē ar atjaunīgās enerģijas ražošanas augsto prioritāti un sabiedrības iesaisti, mazina enerģētisko nabadzību. Pasākumi, viedokļu apzināšana un sarunas tiešsaistē sniedz sadarbības iespējas un veido izpratni par kopējo labumu. 

Šķēršļi

  • Pieredzes un zināšanu trūkums, regulējuma un tehnisko prasību nepilnības bija galvenie izaicinājumi, ar kuriem saskārās OurPower dibināšanas laikā. Sadarbībā ar ekspertiem šīs nepilnības tika novērstas, turklāt kooperatīva vadītāju komunikācija nodrošināja, ka visi dalībnieki bija labi informēti. 
  • Finansiālie šķēršļi tika mazināti, izmantojot pūļa finansējumu un dalībnieku ieguldījumu. 
  • Atkarība no tādām struktūrām kā pašvaldības un sadales sistēmas operatori radīja izaicinājumus to autoritātes un kompetences dēļ, tomēr laikietilpīgās sarunās  risinājumi tika rasti.
  • Nozīmīga bija arī politikas veidotāju izglītošana par enerģijas kooperatīva priekšrocībām, tas palīdzēja pārvarēt dažādus normatīvos šķēršļus. 
  • Nezināšanas radītās barjeras palīdzēja pārvarēt interešu aizstāvība un izglītojoši materiāli, lai gan papildu pūliņus prasīja cilvēku pārliecināšana iegādāties vietējo enerģiju, kad elektrības biržas cenas bija zemākas. 
  • Bija vajadzīgs laiks, lai saskaņā arī ar Austrijas energokopienu regulējumu izveidotu juridisku ietvaru kopienas darbībai.

Materiālu par OurPower energokooperatīvu sagatavoja projekta “StartSun” partnerorganizācija “Zemgales Reģionālā enerģētikas aģentūra”, autores – Arianna Todorova un Inga Kreicmane.
Foto: https://www.ourpower.coop

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *