Skip to content

Aicinām atzīmēt Godīgās tirdzniecības mēnesi Baltijā!

Ikdienā patērējam pārtikas produktus, kuri aug tikai noteiktos klimata apstākļos. Ir grūti iedomāties mūsu dzīvi bez aromātiskas kafijas, saldas šokolādes un gardiem apelsīniem vai banāniem. Taču šo un citu attīstības valstīs audzēto produktu tirdzniecība ne vienmēr ir taisnīga. Lauksaimnieki un amatnieki par savu darbu šajās valstīs nesaņem pienācīgu atlīdzību. Samaksa par izaudzēto vai saražoto parasti ir tik niecīga, ka nespēj nosegt ražošanas izmaksas un nevar nodrošināt cilvēcīgu iztiku. Lielākā peļņas daļa tiek dažādiem starpniekiem un izplatītājiem.

Šo nevienlīdzību palīdz risināt Godīgā tirdzniecība, piedāvājot labākus nosacījumus vietējiem mazajiem ražotājiem un strādniekiem. Produkti vai preces, kas ir audzētas vai ražotas šajos kooperatīvos, tiek marķētas ar Godīgās tirdzniecības marķējumu. Tas ļauj patērētājiem atpazīt produktus, kuri ir audzēti vai ražoti saskaņā ar starptautiski pieņemtiem Godīgās tirdzniecības standartiem, un dod iespēju līdzdarboties nabadzības mazināšanā un taisnīgākas pasaules veidošanā.

Godīgās tirdzniecības produktu skaits Latvijā palielinās. Šobrīd vairāk nekā 400 no 30 000 pasaulē ražotiem produktiem ir pieejami arī pie mums. Godīgās tirdzniecības mēnesis ir īpašs laiks, lai palīdzētu ikvienam atpazīt un iegādāties kafiju, tēju, kakao, cukuru, kosmētiku, kokvilnas izstrādājumus, saldumus, banānus, garšvielas, rozes un citus produktus ar Godīgās tirdzniecības marķējumiem.

Aicinām izglītības iestādes un uzņēmumus kļūt par Godīgās tirdzniecības mēneša dalībniekiem!

Zemāk vairāk informācijas par to, ko piedāvājam Godīgās tirdzniecības mēneša dalībniekiem, ko sagaidam, kā arī konkrēti ieteikumi par iesaistīšanās iespējām.

Izglītības iestādēm

Mūsu piedāvājumā:

1.Godīgās tirdzniecības mēneša kampaņas digitālie materiāli:

 • Reklāmkarogs – izmantošanai visa mēneša laikā izglītības iestādes mājaslapā, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.
 •  Izdrukājams materiāls reklāmai uz galda virsmas.

2.Informatīvi attēli un materiāli par ilgtspējīgu patēriņu un Godīgās tirdzniecības nozīmi – lietošanai izglītības iestādes mājaslapā, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.

3.Brošūras par Godīgo tirdzniecību – lietošanai un izplatīšanai visa mēneša garumā izglītības iestādē kopējās, mācību un personāla telpās.

4.Godīgās tirdzniecības mēneša komunikācija un atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos – izglītības iestādes publicētās ziņas sociālajos tīklos saistībā ar Godīgās tirdzniecības mēnesi pārpublicēsim savos sociālo tīklu kanālos.

5.Kontakti ar organizācijām, kas nodarbojas ar Godīgās tirdzniecības jautājumiem kaimiņvalstīs un ar kurām sadarbojamies jau 10 gadus (LITDEA – Lietuvas attīstības izglītības un izpratnes veicināšanas asociācija, MONDO – lielākā nevalstiskā organizācija Igaunijā, Fairtrade Finland – oficiālais “Fairtrade International” pārstāvis Somijā un Baltijas valstīs).

6.Atbalsts un konsultācijas par to, kā organizēt Godīgās tirdzniecības mēnesi, pirms un aktivitāšu norises laikā. Biedrība “Zaļā brīvība” nodrošina klātieni, ja nepieciešams.

Vēlamies sagaidīt:

 1. Godīgās tirdzniecības mēneša informācijas izplatīšanu ar reklāmkaroga un citu materiālu palīdzību savos informatīvajos kanālos, piemēram, tīmekļa vietnē un sociālajos medijos, kā arī izglītības iestādes ietvaros. Izglītības iestāde ar sociālo mediju un tīmekļa vietnes starpniecību var padalīties, kā Godīgā tirdzniecība veicina mūsu planētas un līdzcilvēku dzīves un vides uzlabošanu.
 2. Noorganizēta mācību stunda, nodarbība, lekcija vai cits pasākums, izmantojot esošos materiālus par Godīgo tirdzniecību (pēc reģistrēšanās, izsūtīsim materiālu sarakstu).

Ieteicamās aktivitātes:

 1. Noorganizējiet debates par Godīgo tirdzniecību – debatējiet par to, vai savā ikdienā izmantojot Godīgās tirdzniecības produktus, var mazināt pasaulē nabadzību un dot ieguldījumu taisnīgākas pasaules veidošanā.
 2. Noorganizējiet video aptauju – bērni, skolēni vai studenti var izveidot īsu video par godīgu tirdzniecību vai video aptauju izglītības iestādē, ģimenē vai draugu lokā. Piemēram, kāds ir iecienītākais Godīgās tirdzniecības produkts un kāpēc? Mēs padalīsimies ar šiem video Zaļās brīvības sociālo mediju kanālos un labākos publicēsim mājaslapā.
 3. Uzziniet, kādi Godīgās tirdzniecības produkti ir pieejami jūsu mācību iestādes tuvumā – uzdodiet audzēkņiem, skolēniem vai studentiem uzdevumu doties uz vietējiem veikaliem, kafejnīcām un restorāniem un nofotografēties ar atrastajiem Godīgās tirdzniecības produktiem. Šī aktivitāte var būt sacensības formā – kurš atrod visvairāk produktu.
 4. Citi ierosinājumi – izglītības iestādes pašas var ierosināt idejas aktivitātēm saistībā ar Godīgās tirdzniecības mēnesi.
Uzņēmumiem

Mūsu piedāvājumā:

1. Godīgās tirdzniecības mēneša kampaņas digitālie materiāli:

● Reklāmkarogs – izmantošanai visa mēneša laikā veikala mājaslapā, e-veikalā, klientu žurnālā, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos.

● Izdrukājams materiāls reklāmai uz galda virsmas.

2.Informatīvi attēli un materiāli par ilgtspējīgu patēriņu un Godīgo tirdzniecību – ievietošanai veikala un e-veikala mājaslapā, klientu žurnālā, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos, iekštīklā, sociālajos medijos un citos mārketinga rīkos (pēc reģistrēšanās, izsūtīsim materiālu sarakstu).

3.Brošūras par Godīgo tirdzniecību – izvietošanai uzņēmuma klientu zonā, personāla telpās un birojos.

4.Atbalsts Godīgās tirdzniecības mēneša komunikācijai plašsaziņas līdzekļos – uzņēmuma sociālajos medijos publicētās ziņas par Godīgās tirdzniecības mēnesi pārpublicēsim savos sociālo mediju kanālos.

5, Kontakti ar organizācijām, kas nodarbojas ar Godīgās tirdzniecības jautājumiem kaimiņvalstīs un ar kurāmsadarbojamies jau 10 gadus (LITDEA – Lietuvas attīstības izglītības un izpratnes veicināšanas asociācija, MONDO – lielākā nevalstiskā organizācija Igaunijā, Fairtrade Finland – oficiālais Fairtrade International pārstāvis Somijā un Baltijas valstīs).

7.Atbalsts un konsultācijas kā organizēt Godīgās tirdzniecības mēnesi, pirms un norises laikā attālināti un klātienē.

Vēlamies sagaidīt:

 1. Godīgās tirdzniecības mēneša informācijas izplatīšana ar reklāmkaroga un citu materiālu palīdzību savos informatīvajos kanālos, piemēram, tīmekļa vietnē, e-veikalā, klientu žurnālā, sociālajos medijos, iekšējā radio, iekšējā lapā, iekšējos plašsaziņas līdzekļos, biļetenos, (iknedēļas) piedāvājumos un citos mārketinga rīkos.
 2. Informācijas nodrošināšana pircējiem par Godīgās tirdzniecības precēm e-veikalā un veikala plauktos ar atsauci uz Godīgās tirdzniecības mēnesi – Godīgās tirdzniecības preču izcelšana, piemēram, norāde “Godīgās tirdzniecības produktus meklē šeit”.
 3. Veikala darbinieku informēšana par Godīgās tirdzniecības mēnesi un plānotajām aktivitātēm.

Ieteicamās aktivitātes:

1.Pasākumi Godīgās tirdzniecības popularizēšanai:

 • Balvu spēles: Aiciniet patērētājus reklamēt produktu – tas nozīmētu, ka noteiktā laika periodā produktus varētu fotografēt veikalos. Piemēram, atrodiet produktu, nofotografējiet to, publicējiet sociālajos tīklos un atzīmējiet draugu, kuram jāatrod cits Godīgās tirdzniecības produkts un jāatkārto darbības utt. Like / Share spēles vai jebkurš cits veikalā izmēģināts un rezultātu nesošs spēles veids;
 • Degustācijas – uzņēmums vienojas ar saviem partneriem, piegādātājiem vai ražotājiem, lai sadarbībā ar viņiem organizētu degustācijas. Vai arī sadarbojas ar kādu šefpavāru, kurš no Godīgās tirdzniecības produktiem pagatavo kaut ko aizraujošu, pārvēršot to par pasākumu un piedāvājot recepti klientiem utt.
 • Diskusijas – noorganizējiet diskusiju par Godīgās tirdzniecības tēmu, piesaistot nozares ekspertu.
 2. Īpašie piedāvājumi veikalā:
 • E-veikalā vispirms tiek parādīti produkti ar Godīgās tirdzniecības marķējumu;
 • Īpaša cena oktobrī – piemēram, maksā par 2, saņem 3, papildu atlaide vai cits bonuss par Godīgās tirdzniecības produktiem ar klienta karti; konkrēts % no Godīgās tirdzniecības produktu pirkuma summas tiek ziedots kādai organizācijai, kas saistīta ar šo tēmu Latvijā utt.)

3. Veikala paša ierosinājumi un iepriekš pārbaudīti mārketinga pasākumi, lai veicinātu noteiktu preču grupu pārdošanu.

Vairāk informācijas par Godīgo tirdzniecību var atrast te: https://www.fairtrade.lv

Pievienojieties Godīgās tirdzniecības mēneša atzīmēšanā un reģistrējiet savu dalību, sūtot e-pastu uz ariana@zalabriviba.lv vai aizpildot veidlapu ar savu kontaktinformāciju, kā arī droši sazinieties ar mums jautājumu gadījumā!

page2image11477536   

Aktivitāti finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padome un Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Valsts budžeta līdzekļiem projekta “Fair Trade Friendly Baltics – LV” (NGSLV-710). Par tās saturu pilnībā atbild šī projekta koordinatori, un tas ne vienmēr atspoguļo Ziemeļu Ministru padomes un Sabiedrības integrācijas fonda viedokli.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *