51 pilsoniskās sabiedrības organizācija no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas ir parakstījusi kopīgu vēstuli, kas aicina politiskos līderus veicināt reģionālo sadarbību, lai sasniegtu neatkarību no Krievijas fosilā kurināmā un pakāpeniski atteiktos arī no pārējiem fosilajiem energoresursiem. Vēstule ietver vairākas rekomendācijas valdību vadītājiem pirms nākamajā nedēļā gaidāmās Eiropadomes tikšanās.
Preses relīze angļu valodā pieejama šeit.
Kopš karadarbības sākuma Ukrainā trīs Baltijas valstis un Somija ir veiksmīgi sadarbojušās ārpolitikas un drošības jautājumos. Diemžēl līdzīga sadarbība pagaidām iztrūkst, plānojot nākamos soļus, pārtraucot Krievijas fosilā kurināmā izmantošanu. Individuālā līmenī valstu fokuss ir dabasgāzes piegāžu nodrošināšana, tomēr mums vajadzētu apvienot spēkus, lai paātrinātu atteikšanos no fosilā kurināmā reģionālā mērogā.
Galvenie ieteikumi:
- Atbalstīt tūlītēju Krievijas fosilo energoresursu aizliegumu, kam seko detalizēti rīcības plāni fosilā kurināmā izmantošanas mazināšanai sociāli taisnīgā veidā, vienlaikus uzsverot plašākus vides un dabas daudzveidības mērķus.
- Sagatavot reģionālu izvērtējumu par gāzes sektora dekarbonizāciju, sniedzot konkrētus aprēķinus un paredzamo resursu iztrūkumu Eiropas Zaļā kursa, Fit for 55 un Parīzes nolīguma klimata aizsardzības mērķu ietvarā. Bez šādas analīzes nav iespējams pārliecināties, ka plānotā LNG termināļu būvniecība reģionālā mērogā nenostiprinās jaunu “atkarību” no dabasgāzes komerciālās interesēs.
- Noteikt gala termiņu alternatīvo dabasgāzes piegāžu projektu uzturēšanai, pastiprinot uz enerģijas ietaupījumiem un atjaunīgajiem energoresursiem balstītus risinājumus.
- Koordinēt starpvalstu sadarbību, kopīgi reaģējot uz pārmaiņām energoresursu tirgū.
- Paplašināt energoefektivitātes un enerģijas ietaupījumu pasākumus un finanšu instrumentus.
- Atbalstīt ražošanas sektora dabasgāzes un kopējā enerģijas patēriņa samazināšanas iniciatīvas.
- Veicināt raitāku atjaunīgo energoresursu projektu īstenošanu, elektrifikāciju un tīklu elastības risinājumus.
- Novērst mežistrādes intensifikāciju un neizmantot kūdru kā energoresursu.
Organizācijas Latvijā, kas pievienojušās vēstulei:
Zaļā brīvība
Pasaules dabas fonds
Latvijas ornitoloģijas biedrība
Latvijas Dabas fonds
Baltijas Vides Forums
Fridays for Future Latvia
Zero Waste Latvia
Piekrastes vides aizsardzības biedrība
Papildus informācija: Krista Pētersone, krista@zalabriviba.lv, 29416535
Foto: Pixabay