Neraugoties uz ilgajām energoapgādes kopienu tradīcijām, pirmā iedzīvotāju energokopiena “Avedøre” (Energifællesskab Avedøre) atbilstoši ES direktīvai Dānijā dibināta tikai 2020. gadā. Tā atrodas netālu no Kopenhāgenas un sadarbībā ar konsultāciju uzņēmumu “EBO Konsultācijas” (EBO Consult) to dibinājis kupls skaits vietējo – Hvidovres pašvaldība, Hvidovres ģimnāzija, Avedøre pašvaldība, Avedøre iedzīvotāju centrālapkures kooperatīvs, filmu studija, kā arī citas iestādes un uzņēmumi. Visi iesaistītie dalībnieki ģeogrāfiski ir tuvu esoši, aptverot apmēram 2 km2 teritoriju, kurā dzīvo 6000 iedzīvotāju.
Kopiena ir daļa no “Avedøre Green City” attīstības plāna, un te nozīmīgs ir fokuss uz ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem 3-13, 15 un 17. Iestāžu un iedzīvotāju sadarbība kopienas teritorijā ir būtiska nozīmīga. Piemēram, uz centrālapkures ēkas ir izvietoti 60 saules paneļi aptuveni 750 m2 platībā un gadā saražo ap 21 000 MWh elektrības, kas nodrošina 75-100% patērētā karstā ūdens 454 mājsaimniecībām laika posmā no aprīļa līdz septembrim.
Būtisks faktors ES direktīvas īstenošanā ir saražotās enerģijas pašpatēriņš un kopīgošana kopienas dalībnieku starpā. Proti, iespējami maz nodot enerģiju tīklā, būt pašpietiekamiem, elektroenerģijas cenu saskaņojot ar faktiskajām vietējām izmaksām un jebkādu peļņu izmantot kopienas stiprināšanai un attīstībai, piem., izveidojot elektroauto uzlādes stacijas. Šāda uzlādes stacija atrodas pie ģimnāzijas ēkas. Tā ir nojume četriem auto, uz kuras jumta izvietoti saules paneļi. Sargāt no saules un lietus un vienlaicīgi ražot enerģiju, jeb, kā saka Mārtins: “Savākt sauli un ielikt to automašīnā.”. Šāda veida stāvlaukumu risinājumi kļūst arvien izplatītāki Eiropā, bet “Solar lightening” radoši ekonomiskais konstrukcijas risinājums ir koka un metāla apvienojumā konstrukcijas balstam.
Nevalstiskā organizācija “EBO konsultācijas” palīdz veidot atjaunīgo energoresursu kopienas, konsultē apkaimes un pilsētas zaļās enerģijas jautājumos un iestājas par labākiem nosacījumiem centralizētās apkures jautājumos. Organizācija konsultē par finanšu instrumentu pieejamību un finanšu vadības jautājumiem, kā arī palīdz energokopienas dibināt. Politikas veidošanā valsts mērogā “EBO konsultācijas” strādā ar priekšlikumu izveidot valsts institūciju, kas darbotos pēc vienas pieturas principa (one stop shop), proti, saskaņotu visas nepieciešamās atļaujas, finansējuma pieteikumus un sniegtu visu nepieciešamo informāciju, tādējādi būtiski sekmējot kopienu rašanos. Arhitekta Mārtina Dienca pieredze apstiprina šādas institūcijas nepieciešamību, jo šobrīd vien nelielas stāvvietas izveidošanai atļaujas ir jāsaņem piecās dažādās institūcijās. Jaunu ideju ieviešana ved uz to, ka ar tām var dalīties ar politiskajiem spēkiem – pateikt, kas strādā un kas nē.
Šī publikācija tapusi ar Ziemeļu Ministru padomes un Eiropas klimata fonda finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild “Zaļā brīvība”, un tas ne vienmēr atspoguļo finansētāju uzskatus.
Rakstu sagatavoja: Agita Pusvilka, agita.pusvilka@zalabriviba.lv