Vides organizāciju veidotā Zaļā skatuve sarunu festivālā “Lampa” jau trešo gadu bija vieta sarunām, viedokļiem, pieredzēm un jautājumiem par dabu, ekoloģiju un klimatu. Apskatījām tēmas, sākot no tekstila aprites un energoefektivitātes līdz elektrifikācijai un dabas aizsardzības iekļaušanai pašvaldību saistošajos noteikumos.
Pirmās dienas Zaļās skatuves virstēma bija aprites ekonomika – ēku atjaunošana, tekstila aprites cikls un “apritīguma” klātbūtne izglītības sistēmā jeb aktuālais jautājums, vai nākotnē būs speciālisti, kas pratīs gan veidot ilgtspēlējošus produktus, gan tos salabot. Tapa skaidrs, ka no 1. jūlija Latvijā ieviestā ražotāja atbildības sistēma par tekstila atkritumiem ļaus iegūt krietni plašāku informāciju par tekstila preču un apavu plūsmām, tostarp lietotu preču importu, kas ir būtiski, jo lietotu tekstila preču patēriņa īpatsvars Latvijā ir visai augsts – 2021.gadā tie bija 25% no kopīgā tekstila preču patēriņa1.
Sestdien Zaļajā skatuvē dominēja dabas tēmas – spriedām, kā mūsu ikdienas un higiēnas paradumi nosaka to, kas nonāk pazemes ūdeņos, ezeros, upēs, jūrās un okeānos un kā estētiski pievilcīgās skaistās dabas ainavas veido mūsu attieksmi pret bioloģiski vērtīgām, bet ne tik kompozicionālām vietām kā, piemēram, mitrājiem, kritalām vai dabiskiem mežiem, ko atsevišķu nozaru pārstāvji mēdz dēvēt pat par nekoptām vietām. Līdzīgi kā ūdens globālais cikls, kas ir viscaur saistīts, un mēs katrs esam tā elementi, arī elektrības sistēmā esam viscaur saistīti – ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. No atjaunīgiem resursiem ražota elektroenerģija atbalsta vietējo resursu izmaintošanu, veicina energoneatkarību, kā arī ir labāka izvēle gaisa kvalitātes un vides stāvokļa saglabāšanai, salīdzinot ar fosilajiem resursiem. Latvijas energosistēma kļūst arvien drošāka, centrēta uz Eiropas tīklu, un, līdz ar atjaunīgās enerģijas tehnoloģiju attīstību, elektrifikācija ir neatņemama klimatneitralitātes pamata sastāvdaļa, jo “mēs visi esam vienā tīklā”.
No vārdiem pie darbiem – abas festivāla dienas Zaļajā skatuvē, uzspēlējot klimata spēles, varēja noskaidrot arī savu ekoloģiskuma pakāpi, rast atbildi uz tādu jautājumu kā “kā pārtikas atkritumu mazināšana var palīdzērt novērst badu pasaulē?” un salikt klimata puzli. Visas sestdienas garumā darbojās “Lab!” izbraukuma remontdarbnīca, kurā profesionāļu uzraudzībā otrā dzīve tika sniegta gan elektriskajam skūterim, gan mikserim un citām elektroierīcēm. Kopīgiem spēkiem salabojām daudz un dažādas elektroierīces: monitorus, elektroskūteri, lodāmuru, virtuves smalcinātāju, slīpmašīnu, projektoru, telefona uzlādes kabeļus, lampas, kafijas dzirnaviņas, kondicioniera pulti, tālvadības pultis, skandiņu, CD atskaņotāju un bērnu planšeti.
Zaļās skatuve izskanēja ar klimata cepienu “Kad man būs gana?” , kur ierastās dalībnieku cepināšanas vietā tika “karsētas” dažādas klimata izvēles saistībā ar dzīvesvietas lielumu un mūsu patēriņu.
Visu pasākumu video ieraksti atrodami biedrības “Zaļā brīvība” YouTube kanālā, kā arī sociālajos medijos. Paldies ekspertiem, pasākumu atbalstītājiem un klausītājiem!