Skip to content

klimaMūsu klimats mainās. Paaugstinās vidējā gaisa temperatūra, mainās nokrišņu daudzums un intensitāte un ekstremāli laikapstākļi arvien vairāk ietekmē Eiropu.

Eiropas vides aģentūra ir publicējusi jaunu ziņojumu “Dzīvojot mainīgā klimatā”, kur skaidro gaidāmās klimata pārmaiņu ietekmes Eiropā un to potenciālo ietekmi uz cilvēku veselību, vidi un ekonomiku.

Zinātne pārliecinoši parāda, ka mums ir būtiski jāsamazina siltumnīcas efektu ietekmējošo gāzu emisijas, lai izvairītos no visnevēlētākajām klimata pārmaiņām. Ir arī skaidrs, ka mums ir nepieciešams pielāgotos mūsu mainīgajam klimatam. Pat būtiski samazinot emisijas, mūsu klimats turpinās mainīties un tas būs jūtama visā pasaulē, tostarp Eiropā. Plūdi un sausuma periodi kļūs biežāki un intensīvāki.

Jaunākie pētījumi lēš, ka bez adaptācijas pasākumiem 2100. gadā karstuma viļņu ietekmē Eiropā ik gadu ies bojā aptuveni 200 trūkstoši cilvēku. Upju plūdu radītie zaudējumi ik gadu būs vairāk kā EUR 10 miljardi. Lai novērstu šīs negatīvās ietekmes, eiropiešiem ir nepieciešams gan mazināt emisijas, gan pielāgotos klimata pārmaiņām.

Pasākumus, lai mazinātu un pielāgotos klimata pārmaiņām, bieži tiek uzskatīta par dārgiem, par papildu slogu ekonomikai. Taču mēs arī tagad tērē valsts un privātos līdzekļus pētniecībā, infrastruktūras, enerģētikas un transporta attīstībā, lauksaimniecībā, pilsētplānošanā, sociālā aizsardzībā, veselības un dabas aizsardzības jomās. Novirzot šos līdzekļus klimatam draudzīgu un ilgtspējīgu risinājumu atrašanā mēs varam ne tikai palīdzēt samazināt emisijas un pielāgoties klimata pārmaiņām, bet arī palīdzēs radīt jaunas darbavietas un labākus dzīves apstākļus saviem bērniem.

PS Šis raksts tapis ar projekta “Klimata izglītība visiem” atbalstu, ko finansē Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instruments.EEA