Skip to content

Heat waveŠī gada jūlijs ir bijis siltākais mēnesis pasaulē kopš laikapstākļu mērījumu uzsākšanas 1880. gadā. Vidējā gaisa temperatūra jūlijā bija +16,6 oC, jeb par 0,08 oC vairāk kā iepriekšējā karstākajā mēnesī, kas bija 1998. gada jūlijs. ASV Okeānijas un Atmosfēras administrācija, kas veikusi šos aprēķinus, šo karstumu skaidro ar klimata pārmaiņām un El Ninjo fenomenu.

Zinātnieki uzskata, ka 2015. gads varētu pārspēt arī līdzšinējos gada vidējās temperatūras karstuma rekordus arī kopumā. Jāatzīmē, ka deviņi no 10 karstākajiem gadiem kopš laikapstākļu mērījumu uzsākšanas, ir bijuši tieši pēdējo 10 gadu laikā.

Taču siltums nav bijis vienmērīgi izplatīts visā pasaulē. Tas arī var izskaidrot, kāpēc Latvijas vasara šogad bija tik ilgi jāgaida. Latvijā 2015. gada jūlija vidējā temperatūra bija +16,4 oC, kas ir par 0,6 oC vēsāk par normu. Taču jūlijā tika pārspēti arī vairāki temperatūras rekordi – mēneša vidū tika pārspēti trīs minimālās gaisa temperatūras rekordi, bet mēneša sākumā gandrīz visās novērošanas stacijās tika pārspēti maksimālās temperatūras rekordi. Ekstremāli laikapstākļi ir viens no klimata pārmaiņu efektiem un NASA paredz, ka, klimata pārmaiņu rezultātā, ekstremālu laikapstākļu gadījumi tikai augs.

Šī gada nogalē valstu līderi pulcēsies uz klimata konferenci Parīzē, lai mēģinātu panākt visaptverošu vienošanos par klimata pārmaiņu samazināšanas pasākumiem un jauno klimata pārmaiņu ierobežošanas politiku. Ja netiks panākta vienošanās, kas visām valstīm par pienākumu izvirzīs nekavējoties ierobežot siltumnīcas efektu veicinošo gāzu emisijas, iespēja apturēt klimata pārmaiņas 2 oC robežās būtiski samazināsies, bet pieaugs klimata pārmaiņu radītie zaudējumi.

PS Šis raksts tapis ar projekta “Klimata izglītība visiem” atbalstu, ko finansē Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instruments.EEA