Skip to content

Salaspilī tiek uzstādīta pirmā saules enerģijas centralizētās siltumapgādes sistēma Latvijā. Šobrīd tiek veikti sagatavošanās darbi, lai uzstādītu 1720 saules kolektorus ar kopējo aktīvo laukumu 21 595 m2. Tā būs lielākā saules enerģijas centralizētās siltumapgādes sistēma Eiropā, ja neieskaita Dānijas instalācijas. Gadā tiks saražots 12 000 MWh siltuma un, kad instalācija tiks pabeigta 2019. gada otrajā pusē, tā nodrošinās 20% no visa siltuma pieprasījuma Salaspilī.

Kopējās projekta izmaksas ir 6,9 miljoni eiro, no kuriem gandrīz 40% jeb 2,7 miljonus eiro finansē no Kohēzijas fonda. “Mēs strādājam pie šī projekta kopš konferences Dānijā 2014. gadā. Mērķis ir samazināt mūsu CO2 nospiedumu un kļūt neatkarīgākiem no fosilajiem kurināmajiem. Saules enerģijas siltumapgāde ļaus mums ražot ilgtspējīgu enerģiju par zemu, fiksētu cenu vismaz nākamos 25 gadus”, sacīja Ina Bērziņa-Veita, SIA “Salaspils siltums” valdes locekle.

Dāņu liela mēroga saules enerģijas siltumapgādē specializējies uzņēmums “Arcon-Sunmark”, kas ir attīstījuši liela mēroga projektus četros kontinentos, par Salaspils projektu izsakās ļoti labvēlīgi. Eiropā interese par atjaunīgo enerģiju kopumā un it sevišķi par saules enerģiju siltumapgādē šobrīd ir ļoti spēcīga. Galvenie ieguvumi no liela mēroga saules enerģijas siltumapgādes ir tādi, ka tas ir efektīvs, tīrs un ar tradicionālajiem enerģijas avotiem cenas ziņā konkurētspējīgs risinājums.

Saules kolektoru uzstādīšanas vieta Salaspilī

“Liela mēroga saules enerģijas siltumapgāde ir apstiprināta tehnoloģija, kas jau tiek lietota 30 gadus un šo gadu laikā ir nemitīgi uzlabota. Salaspils projekts ir svarīgs sasniegums Eiropas saules enerģijas siltumapgādē, jo tas parāda tehnoloģijas daudzpusību un piemērojamību, ieviešot to Latvijā pirmo reizi”, apliecina Ole Dalbijs, “Arcon-Sunmark” vadītājs.

Saules enerģijas siltumapgādes sistēma ir daļa no būtiskajām izmaiņām Salaspils centralizētās siltumapgādes iekārtās. Šobrīd galvenais siltumenerģijas avots ir 7 MW šķeldas katlu māja. Daļa no projekta paredz palielināt kopējo šķeldas katlu mājas jaudu līdz 10 MW, papildus esošajai katlu mājai uzstādot jaunu 3 MW šķeldas katlu. Projekta ietvaros tiks uzlabotas arī kontroles sistēmas un uzglabāšanas tvertnes centralizētajai apkurei.

“Mums ir liela pieredze darbā ar ilgtspējīgiem enerģijas risinājumiem, kas sniedz labumu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan videi. Salaspils projekts ir ļoti iedvesmojošs un tas ir piemērs, kam pārējiem sekot”, apgalvo Agris Šipkovs, SIA “Filter” direktors.

Raksts sākotnēji pieejams šeit un rakstā izmantota informācija no Salaspils Siltums.