Covid-19 pandēmijas laikā Latvijas sabiedrībā varētu būt nostiprinājušies ilgtspējīgāki apģērba iegādes un lietošanas paradumi – mazāks patēriņš, apģērbu labošana un iepirkšanās lietotu drēbju veikalos. To apliecina statistikas dati un interneta aptauja, ko biedrība “Zaļā brīvība” veica 2022.gada pavasarī. “Apkopojums par pieejamiem un iegūtajiem datiem liecina, ka cilvēki pandēmijas iespaidā ir samazinājuši apģērbu patēriņu, vairāk izmantoja krājumos esošo apģērbu un to laboja. Tāpat ir palielinājusies lietotu apģērbu izmantošana. Šo pieredzi vajadzētu likt lietā, lai Latvija varētu ne tikai domāt par tekstila atkritumu savākšanu, izmantošanu un pārstrādi, bet arī mazinātu izmesto tekstila produktu apjomu,” saka biedrības ilgstpējīga tekstila eksperte Dace Akule.
Internetā veiktās aptaujas rezultāti rāda, ka vairākums aptaujāto Covid-19 pandēmijas laikā iegādājās mazāku skaitu apģērbu (65%), tērēja apģērbu iegādei mazāk līdzekļu (61%), kā arī vairāk izmantoja krājumos esošo apģērbu (43%). To apliecina arī Eurostat dati – ja 2019.gadā vidēji Latvijā viena mājsaimniecība veltīja 3.9% kopīgo izdevumu jeb 360 EUR apģērbam, tad 2020.gadā tie bija 3.7% tēriņu jeb 320 EUR.
Arī Latvijas Bankas apkopotie dati par banku karšu izmantošanu apģērbu veikalos gan klātienē, gan tiešsaistē parāda, ka laika posmos, kad Latvijā Covid-19 pandēmijas dēļ bija izsludināta ārkārtas situācija un spēkā bija dažādi klātienes iepirkšanās ierobežojumi, pirkumu apjoms būtiski samazinājās. Tajā pat laikā iepirkšanos internetā ieviestie ierobežojumi ietekmēja mazāk. Arī 70% interneta aptaujas dalībnieku atzina, ka biežāk iepirkās internetā.
Biedrība “Zaļā brīvība” pētīja Covid-19 ietekmi uz apģērbu patēriņu un izmantošanu, lai saprastu, vai pandēmijas laiks veicināja ilgtspējīgākus paradumus, ko būtu vērts stiprināt, lai mazinātu tekstila atkritumu rašanos Latvijā. Ziņojumā iekļauta gan patēriņa statistika un dati par banku karšu izmantošanu apģērbu iegādei, gan interneta aptaujas rezultāti. Secinājumu daļā minēti virzieni, kas varētu palīdzēt veicināt atbildīgāka apģērbu patēriņa paradumus Latvijas sabiedrībā.
Publikācija pieejama šeit. Tā tapusi projekta ““Biedrības “Zaļā brīvība” kapacitātes stiprināšana” ietvaros ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu.