Ceturtdien, 29. aprīlī plkst. 11 Vides ministrijas 101. telpā Peldu ielā 25, piedaloties uzņēmējiem, sabiedriskajām organizācijām un institūcijām, atklās kustību „Brīvs no ĢMO” un iepazīstinās ar tās turpmāko darbību.

Preses konferencē piedalīsies vides ministrs Raimonds Vējonis, sabiedrisko organizāciju pārstāvji un uzņēmēji, kas jau izteikuši vēlmi nodrošināt patērētājiem no ĢMO brīvu produkciju.

Preses konferencē tiks sniegta arī plašāka informācija par situāciju un aktualitātēm ĢMO likumdošanā Latvijā un prezentēta publikācija „Vadlīnijas no ĢMO brīvo zonu veidošanai”.

Iniciatīva „Brīvs no ĢMO” un tās piederības zīme ir aizsākta, jo Latvijas sabiedrība viennozīmīgi ir paudusi savu noraidījumu ģenētiski modificēto (ĢM) kultūraugu audzēšanai un izmantošanai pārtikā, ņemot vērā gan ĢM audzēšanas graujošo ietekmi uz apkārtējo vidi, gan nepilnīgi pārbaudītās ilgtermiņa ietekmes uz cilvēka veselību. Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, tā domā pat vairāk nekā 80 procentu Latvijas iedzīvotāju.

Diemžēl likumdošanas trūkumu un nepilnīgas ieviešanas dēļ patērētāju intereses netiek pienācīgi aizstāvētas un praktiskās iespējas izvēlēties ĢMO brīvus produktus ir ierobežotas.

Tādēļ Latvijas “Zemes draugi”, mācoties no līdzīgām ierosmēm, kas jau darbojās virknē Eiropas un pasaules valstu, ir aizsākuši „Brīvs no ĢMO” iniciatīvu ar mērķi atvieglot patērētāju izvēli, nodrošināt papildu atpazīstamību tiem uzņēmējiem, kuri neizmanto ĢMO, kā arī veicināt diskusijas par stingrāku un saprātīgāku ĢMO apriti regulējošu likumdošanas normu izveidi.

Kustībā kā partneri jau iesaistījušies Vides ministrija un Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācija. Kustībā „Brīvs no ĢMO” varēs iesaistīties ikviens uzņēmējs, kas gatavs saviem klientiem garantēt esošās likumdošanas ietvaros marķēto ĢMO produktu neizmantošanu (tirdzniecības vietas, ēdināšanas uzņēmumi). Tāpat arī ir aicinātas institūcijas, kurās netiek lietoti un iepirkumos izvēlēti ĢM marķēti produkti (organizācijas, skolas, uzņēmumi, institūcijas), un ikviens iedzīvotājs, kas atbalsta kustības mērķus.

Pasākums norisināsies ar Īslandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas finansiālu atbalstu EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas valdības divpusējā finanšu instrumenta ietvaros ar Latvijas valsts finansiālu atbalstu no Sabiedrības integrācijas fonda.