Skip to content

Jauns ziņojums: ES fondi sargā vai apdraud dabu? Kā izvairīties no dabai kaitīgiem projektiem?

Eiropas Savienības fondi ir nozīmīgs finansējuma avots dabas atjaunošanas un saglabāšanas projektiem, jo īpaši Centrāleiropā un Austrumeiropā, kur šie fondi ir nozīmīgs publisko ieguldījumu avots un var veicināt stingrāku valsts politiku. 


Tomēr, ja ieguldījumi netiek pareizi plānoti un īstenoti, pastāv risks, ka ES fondi finansē rīcības, kas kaitē Eiropas bagātīgajai dabas daudzveidībai. Ierobežotie publiskie resursi jāizlieto pēc iespējas efektīvāk. Katrs eiro, kas iztērēts slikti pārdomātam projektam, ir eiro, ko varēja iztērēt rīcībām, kas patiešām dod labumu dabai un sabiedrībai. 


Kopā ar citiem kolēģiem no CEE Bankwatch Network esam izstrādājuši rekomendācijas, kas balstītas uz kokrētu gadījumu izpēti. Izpētē ir uzsvērti daži no daudzajiem veidiem, kā ES fondi var negatīvi ietekmēt bioloģisko daudzveidību. Dažos no apskatītajiem gadījumiem, kas vēl ir īstenošanas procesā, vēl nav par vēlu negatīvo ietekmi mazināt vai novērst pilnībā, ja tiek izvēlēti vidi/dabu saudzējoši risinājumi.  Šie ieteikumi un attiecīgie gadījumu pētījumi izceļ svarīgāko, kas jāņem vērā, lai novērstu dabai kaitējošu projektu finansēšanu, kā arī, lai uzlabotu esošo projektu īstenošanu, veicot pienācīgus ietekmes novērtējumus un pieņemot pārdomātus lēmumus. 


Viens no analizētajiem Latvijas gadījumiem ir atkrastes vēja parku projekts ELWIND.  Esam sekojuši projekta attīstībai un redzam, ka ELWIND projektā pēdējā laikā vērojams pozitīvs progress dabas aizsardzības pasākumu un infrastruktūras sekmīgas attīstības sabalansēšanā. Pateicoties ciešākai sadarbībai un konsultācijām starp dažādām ieinteresētajām pusēm, iepriekš iezīmētā vēja enerģijas attīstības teritorija tika pielāgota, lai nepārklātos ar dabai nozīmīgām teritorijām. Lai gan projekta attīstība ir jāuzrauga arī turpmāk, jo riski dabai un videi joprojām pastāv, redzam, ka iesaistītās puses (par dabas aizsardzību un projekta attīstību atbildīgās iestādes) apmainās ar veiktajiem pētījumiem un informāciju, un tiešām meklē dabai un videi pēc iespējas nekaitigākus risinājumus.  


Rekomendācijas, kā arī veiktās gadījumu analīzes angļu valodā (tostarp ELWIND gadījuma analīzi) atradīsi ŠEIT

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *