🌳📚Projekta “Tīri.Labi.Apritē” ietvaros 20. novembrī Rīgas 33. vidusskolā norisinājās pasākums, kurā jaunieši no dažādām Rīgas apkaimēm darbojās komandās un izstrādāja idejas un prototipus savas apkaimes vai Bolderājas bibliotēkas dārza uzlabošanai. Jaunieši veidoja risinājumus, ievērojot aprites ekonomikas un Jaunā Eiropas Bauhaus principus. Ideju radīšanas pasākumu vadīja Edgars Feščenko, kurš plašāk pazīstams platformā TikTok kā @edgarfresh, bet nozīmīgu atbalstu ideju radīšanā sniedza Rīgas Valsts tehnikuma studenti.
👥 Pasākumā piedalījās sešas komandas no Babītes, Vecmīlgrāvja, Bolderājas un Rīgas centra. Jauniešu idejas ar tehniskām zināšanām papildināja Rīgas Valsts tehnikuma studenti, savukārt nozares profesionāļu vadītas nodarbības palīdzēja labāk risināt izaicinājumus. Marija Katrīna Dambe no “NOMAD architects” dalījās ar praktiskiem ieteikumiem inženierdizainā, bet prototipēšanas darbnīcu vadīja tehniskais dizainers Toms Mūrnieks. Savukārt, vērtīgas norādes aizraujošai ideju prezentēšanai deva Ilona Šnikvalde no Rīgas Valsts tehnikuma.
💬 Kā prototipus pārvērst reālos objektos? Kādas izmaksas būtu nepieciešamas, kādi materiāli vajadzīgi un cik viegli tie ir pieejami? Šos un citus jautājumus uzdeva žūrijas locekļi, kad dalībnieki prezentēja savas idejas. Pirmo trīs vietu ieguvēju izstrādātie prototipi paredzēti Bolderājas bibliotēkas dārzam. Šie risinājumi ir pielāgojami arī skolu teritorijām.
1️⃣ Pirmo vietu izcīnīja komanda “21 Zvaigzne” no Rīgas 21. vidusskolas, 2️⃣ otro – “Ziedu kvartets” no Babītes vidusskolas, bet 3️⃣ trešo ieguva “Lasītāju klubiņš” no Bolderājas jaunās pamatskolas.
🚴 “21 Zvaigzne” izveidoja prototipu velonovietnei pie savas skolas. Tā iecerēta kā droša, funkcionāla un ilgtspējīga, ar papildu iespējām pasargāt velosipēdus no nelabvēlīgiem laikapstākļiem un nepieciešamības gadījumā tos varētu salabot ar novietnē pieejamiem instrumentiem. Prototips ietvēra arī uz jumta izvietotus saules enerģijas paneļus, kas nodrošinātu nepieciešamo enerģiju novietnes apgaismošanai.
🌳 “Ziedu kvartets” piedāvāja ideju veidot lapeni, šūpoles un soliņu Bolderājas bibliotēkas dārzā, kā daļu no konstrukcijām izmantojot tajā esošos kokus, tādējādi harmoniski iekļaujot jaunos elementus esošajā vidē.
🏡 “Lasītāju klubiņš” izveidoja skatuvi un lasītavu pusaudžiem, kas būtu līdzīga mājai kokā. Abas konstrukcijas iecerēts veidot no atkārtoti izmantotiem materiāliem, uzsverot aprites ekonomikas nozīmīgumu un ilgtspējību.
🕹️ Savukārt komanda “The Eco-Enthusiasts” no Vecmīlgrāvja Rīnūžu vidusskolas, piedāvāja multifunkcionāla spēļu galda prototipu, lai skolas audzēkņi savstarpēji vairāk sazinātos un samazinātu ar viedierīcēm pavadīto laiku. Spēļu galdā tika integrētas vairākas galda spēles, ko var spēlēt gan divatā, gan lielākās komandās. Šī ideja ieguva skatītāju simpātiju balvu un nomināciju “Do it yourself”.
🦖Komanda “Dinozauri” no Rīgas 22. vidusskolas piedāvāja ideju par atpūtas zonas izveidi savā skolā. Viņu priekšlikums paredzēja funkcionāli sadalīt jau esošo telpu ar aizkariem, kas veidoti no otrreizējiem materiāliem. Tā tiktu radīta mājīgāka un klusāka vide skolēniem, kuri meklē atpūtas iespējas. Par šo risinājumu komanda saņēma balvu nominācijā “Nākotnes potenciāls”.
🚀 “Zaļā ozola komanda” no Rīgas 33. vidusskolas izveidoja zināšanu lapenes prototipu, kas paredzēts Bolderājas bibliotēkas dārzam. Uz konstrukcijas jumta atrastos saules paneļi atjaunīgās enerģijas ražošanai. Šī ideja tika apbalvota nominācijā “Motivētie futūristi”.
👩⚖️Žūrija, kuras sastāvā bija “Clean R Grupa” valdes locekle Agita Baltbārde, Krišjānis Zariņš no Rīgas aprites ekonomikas telpas “Sadarbnīca”, Tālis Linkaits no Rīgas enerģētikas aģentūras, Gaidis Balodis no Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra (Bolderāja) un Zane Zolmane no organizācijas “Zaļā brīvība”, papildu uzmanību pievērsa arī objektu praktiskumam. Viņi vēlējās būt pārliecināti, ka izstrādātie objekti būs ne tikai funkcionāli, bet arī ilgtspējīgi un viegli uzturami ilgtermiņā.
💡Vairāki jauniešu piedāvātie koncepti tika veidoti ar mērķi mazināt viedierīču lietošanu, kā arī nodrošināt vidi, kas palīdzētu samazināt stresu. Šīs idejas parādīja jauniešu vēlmi uzlabot ne tikai fizisko vidi, bet arī tās ietekmi uz mentālo veselību un savstarpējām attiecībām.
🌟Īpaša priekšrocība pasākuma dalībniekiem – līdz 30. novembrim viņiem ir iespēja iesniegt savu ideju Rīgas Enerģētikas aģentūras konkursā “Mans kultūrdārzs Bolderājā”. Konkursa mērķis ir Rīgas Centrālās bibliotēkas Bolderājas filiālbibliotēkas plašo dārzu labiekārtot, lai Bolderājas apkaimes iedzīvotājiem būtu pieejama patīkama vide kultūras pasākumiem un atpūtai.
🏆 Pirmās vietas ieguvēji saņēma dāvanā Riga Brain smadzeņu treniņa sesijas, lai rosinātu vēl vairāk radošas idejas. Open iepriecināja jauniešus ar neierobežotu studiju kursu abonementu sešiem mēnešiem. Apritīgais uzņēmums Nothern Grip dāvanā sarūpēja iespēju paviesojoties viņu kafejnīcas stūrītī vai izvēlēties kādu upcycled apģērba pērli. Savukārt, Brain Games spēle Planet kļuva par pirmo komandas “The Eco-Enthusiasts” ieguldījumu multifunkcionālā spēļu galda izveidē.
Projekts “Tīri.Labi. Jauniešu iesaiste aprites ekonomikā” tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalsu un “CleanR Grupa” un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā līdzfinansējumu.
Projektu “Radošas un apritīgas pilsētas — pārejas uz aprites ekonomiku veicināšana vietējā līmenī, iesaistot kultūras un radošās nozares un industrijas (Creative Circular Cities)” līdzfinansē ES Interreg Baltijas jūras reģiona programma, lai veicinātu pāreju uz aprites ekonomiku vietējā līmenī, iesaistot kultūras un radošās nozares un industrijas.