Skip to content

Īsfilma//Upēm jādod telpa: ceļā uz ilgtspējīgu plūdu risku mazināšanu 

Skaties biedrības “Zaļā brīvība” īsfilmu:

Latvija ir īpaši bagāta ar ūdeņiem – te ir vairāk nekā 12 000 upju un 2200 ezeru. 

Tomēr, kur ir ūdens, tur var but arī plūdi. Pie sliktākajiem klimata pārmaiņu scenārijiem plūdu radītie finansiālie zaudējumi Eiropas Savienībā var pieaugt līdz pat sešām reizēm. Savukārt, to cilvēku skaits, kuru mājas skars plūdi, varētu trīskāršoties, katru gadu sasniedzot pusmiljonu cilvēku. 

Latvijā, tāpat kā citviet Eiropā, daudzas upēm un ezeriem pieguļošās palienes ir tikušas nosusinātas, un upes iztaisnotas, lai dotu vietu intensīvai lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un apbūvei. 

Latvija šobrīd izmanto lielus ES fondu līdzekļus plūdu risku samazināšanai. Tiek atjaunoti polderi, sūkņu stacijas, kā arī pārraktas vairākas, pagātnē regulētas, lēni tekošas upes.  

Lai modernizētu plūdu risku mazināšanas prakses, Latvija ir ceļā uz zaļās infrastruktūras integrēšanu, taču svarīgi ir atpazīt arī palieņu un citu mitrāju lomu ūdens aizturē plūdu laikā. Kādus videi draudzīgus risinājumus Latvijā šobrīd izmanto un pēta? Vai tie palīdzēs atjaunot skaistu ainavu, dos labumu dabai, uzlabos ūdens kvalitāti un samazinās plūdu risku?  

Producents: Valters Kinna
Scenārijs: Valters Kinna, Elīna Kolāte
Video operatore: Lelde Goba
Video montāža: Mārtiņš Kreilis
Grafiskais dizains: Daiga Segliņa, Viktorija Kaparkalēja,
Mūzika un skaņas pēcapstrāde: Pēteris Pāss
Diktores balss: Aīda Ozoliņa
Diktores balss ieraksts, apstrāde: Silvestrs Zemgals
Ievadā: latviešu tautasdziesma “Viņpus upes ozoliņi”, ieraksts: LKA tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas”, no albuma “Dabā”, 2021.gads

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *