Veikalos var nopirkt daudz dažādu veļas mazgājamo līdzekļu gan baltai un krāsainai veļai, gan vilnai un citām īpašām vajadzībām. Veļas mazgājamajos līdzekļos Latvijā viena ģimene gadā vidēji iztērē aptuveni 40 EUR. Lielākā daļa šīs naudas aiziet Procter & Gamble un Henkel, diviem uzņēmumiem, kas kontrolē 70 % veļas mazgājamo līdzekļu tirgus. Jau daudzus gadus populārākie zīmoli Latvijā ir “Tide”, “Ariel”, “OMO”, “Surf” un “Persil”. Taču visi šie līdzekļi ir gatavoti no sintētiskajām ķimikālijām.
Ķīmiskais kokteilis
Greenpeace un WWF apgalvo, ka virkne vielu, ko izmanto veļas mazgājamajos līdzekļos, jau ir uzkrājusies mūsu organismos. Bet, zinot no kādām vielām izvairīties, jūs to varat mainīt. Būtiskākā mazgāšanas līdzekļa sastāvdaļa ir virsmaktīvās vielas, kas nodrošina pašu mazgāšanas procesu. Taču bez tām mazgāšanas līdzekļos var būt arī daudzas citas vielas.
Baltām drēbēm domātie līdzekļi var saturēt hlora balinātājus, piem., nātrija hipohlorītu, kam ir indīgi izgarojumi un kas veido organiskus hlora savienojumus, piemēram, hloroformu. Tas var izraisīt nelaimes gadījumus, ja nonāk saskarē ar skābēm, jo tādā gadījumā izdalās daudz hlora gāzes. Nātrija hipohlorīts var mazināt auglību pelēm, radot spermatozoīdu galviņu anomālijas.
Baltuma panākšanai mazgāšanas līdzekļos lieto arī optiskos balinātājus. Tie satur fluorescentas daļiņas, kas ultravioleto gaismu pārvērš redzamā gaismā, lielākoties spektra zaļajā gaismā. Tā iedarbojas uz cilvēku redzi, liekot audumam izskatīties baltākam nekā tas patiesībā ir. Optiskos balinātājus nav viegli bioloģiski noārdīt, un tie saindē ūdenī mītošās dzīvās būtnes. Pēc mazgāšanas uz drēbēm palikušās atliekas izraisa iekaisumu un var izraisīt alerģiju.
Ir arī labas ziņas. Mājsaimniecībās izmantojamajos veļas mazgāšanas līdzekļos fosfātus lietot vairs nedrīgts. To galvenā funkcija mazgāšanas līdzeklī bija ūdens mīkstināšana, bet, nonākot dabā, tie kopā ar nitrātiem veicina eitrofikāciju – pastiprinātu aļģu augšanu saldūdens tilpnēs un jūrā. Tāpēc šo viela uzmantošana tika ierobežota.
Mazgāšanas līdzekļa lietošana
- Lietojiet divējādus veļas mazgāšanas līdzekļus – vienu krāsainajai veļai bez balinātājiem (color) un otru baltajai veļai.
- Izvēlieties veļas pulverus, jo tie satur mazāk virsmaktīvo vielu nekā šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi un tabletes.
- Izvēlieties koncentrētus veļas mazgāšanas līdzekļus.
- Nepērciet veļas mazgāšanas līdzekļus, kas satur fosforu, NTA, EDTA, alkilfenolus un hlora balinātājus!
- Izvairieties no skalošanas līdzekļiem, tie saindē zivis, citus ūdens dzīvniekus un aļģes. To vietā izmēģiniet etiķi!
- Pareizi dozējiet mazgāšanas līdzekli. Mazgāšanas līdzekļa pārdozēšana nepadara drēbes tīrākas, bet iznieko resursus, naudu un palielina jūsu radīto slodzi videi. Tas, cik daudz mazgāšanas līdzekļa jālieto, ir atkarīgs no ūdens cietības un veļas netīrības pakāpes. Sekojiet norādēm uz iepakojuma un lietojiet mērtrauciņu.
- Mazgājiet drēbes retāk!
Auduma mīkstinātāji
Ar auduma mīkstinātājiem veļu apstrādā pēc mazgāšanas. Tie satur ķīmiskas vielas (hloroformu, benzilacetātu, pentānu u.c. bīstamas vielas), kas pazīstamas kā vēža izraisītājas un plaušu, smadzeņu un nervu bojātājas. Nonākot dabā, šīs vielas var apdraudēt ūdens iemītniekus. Sakarsētas žāvētājos, tās ir vēl bīstamākas, jo tuvākajā apkārtnē gaisā izplatās toksiski tvaiki.
Mīkstinātāju ķimikālijas ir gatavotas tā, lai paliktu auduma šķiedrās un izdalītos ļoti ilgi. Šī lēnā ķīmisko vielu izdalīšanās gaisā iespaido apģērbu nēsātāju un tiem tuvumā esošo cilvēku veselību. Tā kā dažādi auduma mīkstinātāji būtiski neatšķiras, ražotāji, lai uzsvērtu sava ražojuma priekšrocības, pievieno sintētiskās smaržvielas, kas var veicināt astmu un citas alerģijas.
Auduma mīkstinātāji var arī palielināt auduma aizdegšanās spēju un samazināt ūdens uzsūkšanas spēju (tas ir svarīgi, piemēram, dvieļiem).
Ķīmiskā tīrīšana
Lielākā daļa ķīmisko tīrītavu kā aktīvo vielu izmanto perhloretilēnu (PERH) jeb tetrahloretilēnu, kas ir potenciāli kancerogēna viela. PERH arī veicina nervu sistēmas depresiju, aknu un nieru bojāšanos, atmiņas pasliktināšanos, reiboņus, galvassāpes, miegainību, kā arī deguna un kakla kairinājumus.
Labāk izvēlēs drēbes, kam nav nepieciešama ķīmiskā tīrīšana, vai arī izmanto mitro tīrīšanu. Šī metode saudzīgāk izturas pret audumu un mazāk kaitē videi. Tās pamatprincipi ir mazgāšana ar samazinātiem apgriezieniem, ūdens izspiešana pirms žāvēšanas un temperatūras kontrole žāvēšanas procesā ar mitruma sensoru palīdzību, lai nesabojātu apģērbu. Otra alternatīva ir silikona bāzes šķīdinātāju izmantošana konvencionālajā sausajā tīrīšanā. Bet trešā iespēja ir drēbju iegremdēšana šķidrā ūdeņraža dioksīdā.
Ieteikumi:
- nepērciet drēbes, ko drīkst tīrīt tikai ķīmiskajā tīrītavā;
- ja apģērbs tomēr jānes uz ķīmisko tīrītavu, izvēlieties vietas, kur neizmanto PERH.
Veļas mašīnas lietošana
70 – 80% veļas mazgāšanas vides slodžu saistītās tieši ar veļas mašīnas lietošanu, jo šajā procesā tiek patērēts daudz enerģijas. Līdz ar to šajā stadijā ir liels vides uzlabojumu potenciāls.
Iegādājies A klases veļasmašīnu (visas veļas mašīnas tiek marķētas ar energoefektivitātes marķējumu), jo tās patērē elektroenerģijas un ūdens. Pašlaik 82% pilsētnieku un 68% laucinieku ir veļas mašīnas.
Daudzi joprojām domā, ka tīru veļu var izmazgāt tikai karstā ūdenī. Tomēr lielākā daļa mūsdienu mazgāšanas līdzekļu labi darbojas zemā temperatūrā, tās paaugstināšana parasti tikai patērē lieku enerģiju. Vienmēr mazgā zemākajā temperatūrā (iesakām 40ºC, gultas veļai – 60ºC). Tā var ietaupīt līdz pat 50% enerģijas, samazināt elektrības rēķinu, tomēr veļa būs tīra. Ir arī veļas mašīnas, kas mazgā 15ºC temperatūrā, tādejādi ietaupot līdz par 70 % enerģijas.
Pēc iespējas izvairieties no automātiskā priekšmazgāšanas cikla. Ļoti netīras drēbes pirms mazgāšanas iemērciet, jo tad varēsit lietot mazāk pulvera un aukstāku ūdeni.
Nelietojiet žāvētāju, jo tie patērē vairāk enerģijas nekā pati drēbju mazgāšana. Kad vien iespējams, žāvējiet veļu uz auklas. Elektriskais žāvētājs patērē vairāk enerģijas nekā pati drēbju mazgāšana.
Nepiepildiet veļas mašīnu tikai līdz pusei – dažas veļas mašīnas neatkarīgi no mazgājamās veļas daudzuma patērē tikpat ūdens un elektrības. Tad kāpēc gan neielikt tajās vēl dažus apģērba gabalus un kārtīgi nepiepildīt mašīnu? Tas jums palīdzēs taupīt naudu, izmazgājot vairāk drēbju, bet nepatērējot vairāk enerģijas un ūdens. Un veļa būs pilnīgi tīra.