Skip to content

Sadzīves tehnika

Sadzīves elektropreces atvieglo mūsu ikdienas mājsaimniecības darbu veikšanu un uzlabo dzīves kvalitāti. Taču tās arī patērē milzum daudz resursu. Elektropreču patērētais enerģijas daudzums mājsaimniecībās palielinās visstraujāk (to apsteidz tikai automašīnas) un sastāda ap 30% elektroenerģijas patēriņa. Elektropreces var arī piesārņot gaisu iekštelpās, ja jūsu veļas mašīna, ledusskapis utt. satur brominētos liesmu novērsējus.

Datoru tirgus ir viens no ātrāk augošajiem tirgiem pasulē. Katru gadu tiek pārdoti vairāk kā 300 miljoni jaunu datoru un pārdošanas apjomi tikai aug. Līdzīgas tendences ir arī Latvijā. Taču datoru ražošana ir vēl energoietilpīgāka kā automašīnu ražošana un dažādas datoru detaļas satur daudzas bīstamas ķīmiskās vielas. Vairāk par to kas jāņem vērā iegādājoties datoru lasiet šeit.

Padomi

  • Pērkot jaunas elektropreces, izvēlieties pēc iespējas augstākas klases iekārtas, kam piešķirts A vai B marķējums, jo tās patērē mazāk elektrības, ūdens u. c. resursu. Tādējādi ilgtermiņā jūs ietaupīsiet arī savus līdzekļus.
  • Uzturiet savas iekārtas tīras un labā tehniskā stāvoklī, tā pagarinot to mūža ilgumu.
  • Pārliecinieties, vai nav izdevīgāk nomainīt vecās iekārtas pret daudz efektīvākām.
  • Atstājot māju uz ilgāku laiku atvienojiet elektropreces no strāvas, jo gaidīšanas režīmā arī tiek patērēta enerģija, kas var sastādīt pat līdz 10% no kopējā rēķina.
  • Izvairies no elektropreču, īpaši datoru, televizoru un video aparātu, novietošanas guļamistabā.
  • Izvēlies datorus un monitorus, kuriem ir TCO un līdzīgi marķējumi, kas apstiprina to, ka tie nesatur kaitīgos aizdegšanās novērsējus.

Saites