Skip to content

Remonts

Modernās tehnoloģijas mums ir devušas daudzus pārsteidzošus materiālus. Pat nelielā laikā mēs varam būtiski pārveidot savus mājokļus: nomainīt tapetes, grīdas segumu, pārkrāsot logu rāmjus vai uzlikt jaunas flīzes. Šādas Izmaiņas atsvaidzina mūsu ikdienas dzīvi un padara to krāšņāku. Taču tām bieži vien ir arī negatīvas blakus parādības.

Mums veikalos ir brīvi pieejami desmitiem un simtiem spēcīgu un bīstamu ķīmisko vielu, kas slēpjas krāsās un lakās, grīdas segumos, tapetēs, kokmateriālos u.tml. Mēs varam iegādāties produktus, kuru ražošanā ir patērēts ļoti liels resursu un enerģijas apjoms. Vai koka apdares materiālus no neilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem. Tāpēc, pērkot jaunus izstrādājumus no koka, pārliecinieties, lai tie būtu FSC sertificēti.

Pastāvošā likumdošana neierobežo šādu produktu atrašanos veikalā. Taču mūsu spēkos ir izvēlēties savai veselībai un videi draudzīgus produktus. Šai gadījumā noteikumi ir līdzīgi kā pieņemot jebkuru ‘zaļu’ lēmumu:

 • lieto tikai to, kas tev tiešām ir nepieciešams;
 • centies izmantot jau esošus materiālus, nevis pirkt jaunus;
 • iegādājies jaunus materiālus no ilgtspējīgiem resursiem;
 • izvairies no toksiskām vielām, taču gadījumos, ja tas nav iespējams, esiet piesardzīgi tos izmantojot.

Izvairieties no toksiskām vielām

Viens no veidiem, kā izvairīties no toksiskām vielām ir sekot līdzi iepakojumam – lasīt instrukcijas un sastāvu. Taču ja jums tomēr ir jālieto toksiskas vielas saturoši līdzekļi, ievērojiet drošības noteikumus, glabājiet drošās vietās un utilizējiet tos pēc iespējas atbildīgāk (citreiz ieteicams nodot bīstamo atkritumu glabātuvē). Daži piemēri:

 • PVC – toksisks kancerogēns un hormonu sistēmas bojātājviela. Tiek lietots daudzos dažādos produktos: tapetēs, vannas aizkaros, kanalizācijas trupās, iepakojumā u.tml.;
 • Kokšķiedru plātnes – ražo no koksnes atkritumiem: skaidām, nomaļiem, atgriezumiem, malkas u.c. Populārs kokšķiedru plātņu veids ir MDF (medium density fibreboard), kas izgatavots no ļoti smalkām presētām koksnes šķiedrām. Šķiedru masai pievienoti dažādi sintētiskie sveķi un citas piedevas. MDF plaši izmanto celtniecībā kā apdares materiālu sienām, grīdām, griestiem, no tā izgatavo parketu, grīdas līstes, arī mēbeles. Šīs plātnes tiek uzskatītas par vienu no galvenajiem iekštelpu gaisa piesārņotājiem, jo tās satur formaldehīdu. Arī putekļi, kas rodas plātnes zāģējot ir ļoti bīstami, izraisot acu un elpceļu kairinājumu. Apstrādājot MDF nodrošiniet attiecīgu ventilāciju, elpceļu maskas, un aizsargbrilles. Formaldehīds no šīm plātnēm var izdalīties visa to dzīvescikla garumā.
 • Stiklaplasts – tā sveķi ir toksiski un putekļi spēcīgs kairinātājs. Tomēr stiklaplasts ir ļoti daudzpusīgs materiāls ar plašu pielietojumu.
 • Kokmateriāli, lai tie nebojātos, bieži vien tiek impregnēti ar ļoti toksiskām vielām, piemēram, arsēnu. Mēs neiesakām, iegādāties šādu koksni. Taču ja jums jau tāda ir, nekādā gadījumā to nededziniet, jo tas izdalītu arsēnu jūsu tiešā tuvumā.
 • Konvencionālie koksnes konservanti ir ļoti toksiski, īpaši pret ūdens iemītniekiem. Kā alternatīvu koksnes aizsargvielu var izmantot boru.
 • Daudzi koksnes apdares līdzekļi, kas domāti cīņai ar puvi un kaitēkļiem, ir ļoti toksiski. Tie jums nebūs vajadzīgi, ja tiksiet galā ar mitrumu telpās.
 • Krāsas un lakas, to noņēmēji, otu tīrītāji u.tml. parasti satur spēcīgus šķīdinātājus, kas ir toksiski un elpceļu kairinātāji. Meklējiet veikalos drošas alternatīvas.

Utilizācija

Nekad nededziniet impregnētus vai krāsotus kokmateriālus, formaldehīdu saturošas skaidu plātnes un citus sintētiskus materiālus. Nododiet tos tam paredzētajās vietās. Sazinieties ar vietējo pašvaldību vai vides dienestu, lai uzzinātu, kur jūs varat nodot sintētiskās krāsas, lakas, citus ķīmiskās vielas, baterijas, neizmantotus stiklašķiedras sveķus, līmi, šķīdinātājus un citus toksiskus remonta atkritumus.

Saites: