Skip to content

Līdz 2020. gada 4. jūlijam visām ES dalībvalstīm bija jātransponē 2018. gadā apstiprinātās direktīvas par atkritumiem (WFD, PPWD, LD). Viens no šo direktīvu mērķiem ir samazināt atkritumu apglabāšanu poligonos. Tomēr nav skaidrs, kā rīkoties, nepalielinot atkritumu sadedzināšanu, bet palielinot pārstrādi un samazinot radīto atkritumu apjomu. Šie jautājumi tika apspriesti LAPMA diskusijā “Kā samazināt atkritumu apglabāšanu, neveicinot sadedzināšanu?” (pirmā daļa angļu valodā parāda ES un citu valstu nostājas, bet otrā daļā diskutējam par risinājumiem Latvijā). 

Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi
Resursi un atkritumi

Mānīgā veselība plastmasas pudelē

Iedomājaties veselīga cilvēka tēlu, kādu to parāda reklāmas, glancēti žurnāli un populārā kultūra ¾ tas ir vingrojošs, skrienošs vai jogas pozā pie jūras, skaistā sporta tērpā, pozitīvi smaidošs, ar lielisku sejaskrāsu un bieži vien dzer ūdeni no plastmasas pudeles. Pēdējais tomēr norāda nevis uz veselīgu dzīvesveidu, bet iracionālu patēriņu un nezināmas izcelsmes vielas lietošanu, kas varētu arī nebūt veselīga.
Pudelē pildītais ūdens, kurš mēdz būt arī ekskluzīvs un lēta vīna cenā, maksā līdz pat 300 reizēm dārgāk nekā ūdens no krāna. Tā lielākā vērtība tomēr visbiežāk ir zīmols, tā radītās sajūtas par kaut ko īpašu un veikli atstrādāts mārketings, nevis tīrība, kalnu avota dzidrums vai unikālas minerālvielas. Daudzos gadījumos fasētā ūdens ražotāji patērētājiem nesniedz atbildes uz būtiskiem jautājumiem. Piemēram ¾ no kurienes ūdens iegūts, vai tā tīrība tiek pārbaudīta un kādā veidā. Trūkst arī informācijas par to, vai pārbaudēs kādreiz ir konstatētas kādu vielu piejaukums.

Lielākā daļa ražotāju, kuras lielākoties ir milzīgas globālās korporācijas ¾ Pepsi, Aquafina, Coca – Cola, Dasani, Crystal Geyser un Nestle šos faktus neatklāj. Viena no ietekmīgākajām vides organizācijām Amerikā  Environmental Working Group (Vides darba grupa) ir padziļināti pētījusi pudeļu ūdens tēmu, un konstatējusi, ka ASV no 173 pārbaudītajiem ūdens ražotājiem, 18 % ražotāju neatbilda fasētā ūdens standartiem, bet 32 % nevarēja atbildēt uz pētījumā uzdotajiem jautājumiem. Ja jau pudeļu ūdens veselīgums ārpus reklāmas ir grūti pierādāms, Environmental Working Group iesaka visiem labāk uzturā lietot krāna ūdeni, kas bieži būs gan tīrāks, gan lētāks, turklāt netiks radīti lieki atkritumi, kuri rodas ražojot plastmasas pudeles un fasējot tajās ūdeni dzeršanai.

Saskaņā ar Eiropas Savienības normatīviem aktiem fasēto ūdeni iedala trīs grupās: dabīgais minerālūdens, avota ūdens un dzeramais ūdens. Dabīgais minerālūdens ir ūdens, kas iegūts pazemes ūdens atradnes vietā vai vairākos urbumos, kam jāatrodas blakus rūpnīcai, kur to pilda pudelēs. Pārtikas un veterinārā dienesta informācija liecina, ka Latvijā reģistrēti 45 fasētā ūdens ražotāji, taču tikai trīs no tiem iegūst un ražo dabīgo minerālūdeni, tātad pārējie visdrīzāk fasē ūdensapgādes uzņēmumu piegādātu ūdeni, ļoti iespējams, to pašu, kas mūsu mājās tek pa krāniem.

Tajā pašā laikā fasētā dzeramā ūdens patēriņš mūsu valstī pieaug, un īpaši līdz ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos ¾ jo jūtamies turīgāki, jo vairāk pērkam “veselību un tīrību” pudelēs. 2012. gadā Latvijā izdzēra 56 miljonus litru pudeļu ūdens, un paredzams, ka šī produkta patēriņš pieaugs tieši tāpēc, ka pudeļu ūdens lietošana parasti iet roku rokā ar ienākumu palielināšanos.

Zemkopības ministrija bija rosinājusi izmaiņas normatīvos, paredzot uz marķējuma norādīt ūdens ieguves vietu, bet, ja ūdens pildīts “no krāna”, uz marķējuma būtu jāmin konkrētā ūdensapgādes uzņēmuma nosaukums. Taču ražotāju lobija ietekmē, šie noteikumi ir iesprūduši ministriju koridoros. Ko darīt patērētājam, kurš tomēr pērk pudeļu ūdeni? Pirmkārt, iegādājoties dzeramo ūdeni vajadzētu pievērst uzmanību ūdens iepakojuma marķējumam, jo tikai uz dabīga minerālūdens un avotu ūdens iepakojuma drīkst būt uzraksts „minerālūdens”. Tāpat saskaņā ar likumdošanu uz iepakojuma jābūt norādītai informācijai par ūdens sastāvu, ieguves vietu, informāciju par ražotni un dabīgo minerālvielu jonu koncentrāciju.

Tomēr, pirms uzklausīt apgalvojumus par ūdens tīrību un vērtīgo minerālu sastāvu, atceraties, ka Lielbritānijas Patērētāju asociācijas pētījums parādīja, ka minerālu līmenis pudeļu ūdenī bija tik neliels, ka vajadzētu to dzert litriem, lai ietekmētu veselību, turklāt nav skaidrs, vai ietekme būtu pozitīva. Savukārt vairāku pasaulē pazīstamu zīmolu it kā “tīrajā” ūdenī atrastas pārtikas piedevas garšai un krāsai.

Saka, ka veselībai nepieciešams izdzert astoņas glāzes ūdens dienā. Šis populārais apgalvojums gan nekur nav zinātniski pierādīts, taču, ja tam uzticaties, tad labāk savas astoņas glāzes nelejiet no plastmasas pudelēm. Lielākoties krāna ūdens Latvijā ir garšīgs un kvalitatīvs, turklāt papildus tīrībai var izmantot ūdens filtru. Ja ūdens jāņem līdzi, tad izmantojiet metāla pudeles ¾ tās ir daudzkārt lietojamas. Un galu galā ¾ katram cilvēkam Latvijā, vienā no zaļākajām valstīm pasaulē, ir visas iespējas atrast savu avotu.