Skip to content

Ftalāti

Ģirts Strazdiņš, Ingrīda Strazdiņa, “Vides Vēstis”, aprīlis (2004)

Jūsu smaržas, dušas želeja vai dezodorants var saturēt ķimikālijas, kas izraisa hormonālās darbības traucējumus, atstāj ietekmi uz imūno un nervu sistēmu, izraisa vēzi, alerģijas vai citas veselības problēmas. Un ne tikai tas. Ķimikālijas, kuras aiztek notekūdeņos pēc ikdienas mazgāšanās, piesārņo vidi un kaitē dzīvai radībai. Tāda ir Zviedrijas, Anglijas un ASV sabiedrisko vides un veselības aizsardzības organizāciju skarbā informācija, kuras pavisam nesen uzsāka kampaņu, lai darītu galu meliem par kosmētiku.

Cilvēki un dzīvā daba regulāri ir pakļauta rūpniecisko ķimikāliju ietekmei no pārtikas, ūdens, gaisa vai tiešas saskares ar dažādiem patēriņa produktiem. Dažas no šīm ķimikālijām noteiktās devās un konkrētos apstākļos ir toksiskas. Lai novērtētu rūpniecisko ķimikāliju izraisīto risku, ir jāizprot to toksiskums un iedarbības veids. Ķimikāliju toksiskumu var būtiski ietekmēt tas, vai tās tiek uzņemtas ar pārtiku, ieelpotas, uzsūktas caur ādu vai uzņemtas intravenozi. Pat tās ķimikālijas, kas ilgstoši nepastāv vidē, var radīt problēmas, ja mēs esam tām pakļauti atkāroti un ilgstoši. Šobrīd nav iespējams precīzi atbildēt, kādas tam var būt sekas ilgākā laika periodā.

Ķimikālijas, no kurām jāuzmanās, ir:

  • ftalāti – sastopami matu lakās, smaržās, nagu lakās un kā mīkstinātāji polivinilhlorīda (PVC) plastmasā;
  • parabēni – tiek izmantoti kā konservanti mitrinošajos krēmos un dezodorantos;
  • triklosāns – antibakteriāla viela, kuru izmanto dezodorantos, zobu pastās un šķidrajās ziepēs;
  • toluēns – izmato matu un nagu lakās.

Šis raksts būs par ftalātiem – ķimikāliju grupu, kuras pasaulē tiek saražotas miljoniem tonnu ik gadu un izmantotas simtiem produktos. Ftalāti ir visuresoši vides saindētāji un gandrīz visos gadījumos tie ir atrasti cilvēkos un dzīvajā dabā.

Ftalāti ir bezkrāsaini šķidrumi, bez smaržas, galvenokārt tiek izmantoti PVC un citu plastmasas savienojumu mīkstināšanai. Aptuveni desmitā daļa ftalātu tiek izmantoti personīgās higiēnas produktos, lai nodrošinātu to elastību, radītu eļļaini mitrinošo kārtiņu un palīdzētu šķīdināt un sasaistīt citas kosmētikas sastāvdaļas.

Ķīmijas industrija apgalvo, ka ftalāti ir vieni no visvairāk pētītajiem un vislabāk saprastajiem savienojumiem pasaulē, raugoties no veselības un vides perspektīvas. Bez tam parfimērijas produktos tos izmanto ļoti mazā koncentrācijā.

Plaši pētīts nenozīmē drošs

Ftalāti ir bīstami cilvēka veselībai un auglībai. Iespējamās sekas – iedzimtu defektu izraisīšana vīriešu reproduktīvajos orgānos un mātes piena saindēšana. Ftalātiem piemīt estrogēniem raksturīgas īpašības, un lielās devās tie izraisa deformācijas embrija attīstības stadijā.

Ftalāti bojā aknas, nieres, plaušas un reproduktīvo sistēmu – īpaši ietekmējot attīstošos sēkliniekus bērniem.

Ftalātus saista ar iedzimtiem defektiem, anēmiju, grūtniecības komplikācijām, neauglību un vēzi.

Dibutilftalāts (DBP) var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas (aizliegts ES).

Dietilftalāts (DEP) negatīvi ietekmē spermas DNS.

Ftalāti uzsūcas caur ādu, tos ieelpo un uzņem ar ēdienu vai tad, kad bērni košļā vai sūkā rotaļlietas. Kā liecina ASV veiktie pētījumi, ftalātiem ir arī kumulatīva ietekme no kosmētikas, krūts piena, mīkstajām PVH rotaļlietām un pat no gaisa telpās, kurās izgaro PVC produkti. Viens ftalātu avots, kas jāizdala īpaši, ir PVC medicīnas aprīkojums – caurulītes, asins somas u.c. Daudzi no šiem produktiem tiek izmantoti priekšlaicīgi dzimušu mazuļu aprūpē un šādi bērns saņem ftalātu devu visneaizsargātākajā attīstības stadijā.

Koncentrētā formā ftalātus pieskaita pie bīstamiem atkritumiem. Ftalātu koncentrāciju gaisā un ūdenī nosaka likumdošana, tomēr to daudzums pārtikā un kosmētikā netiek reglamentēts.

Ftalātu izmantošana plaša patēriņa produktos lielākoties mērā paliek neredzama. PVC celtniecības materiāli, PVC rotaļlietas, PVC auto detaļas, PVC apģērbs, PVC preces mazuļiem un citi PVC produkti – ftalātu uzrādīšana tajos netiek prasīta.

Tik mīksts kā…

Kosmētikas ražošanā ftalātus izmanto smaržas pastiprināšanai un kā alkohola šķīdinātājus vai denaturantus. DBP ir reģistrēts kā ādas mitrinātājs vai mīkstinātājs Procter&Gamble, Lever Brothers, Colgate-Palmolive, Kraft General Foods un Anheuser-Busch patentos. Kad DBP tiek pievienots ādas kopšanas līdzekļiem, tā eļļainā struktūra rada sajūtu, ka āda ir mīksta un mitrināta. Uzsvars šeit ir uz vārdu «sajūta», jo tie ir tikai DBP pārpalikumi, kas ir mīksti, nevis āda.

Četri no pieciem visvairāk pārdotajiem kosmētikas līdzekļiem satur vismaz vienu ftalātu, bet vairāk kā puse – divus un vairāk. Tie sastopami arī smaržās un dezodorantos. Nesen veiktā pētījumā ASV ftalātus atrada 52 no 72 testētajiem skaistumkopšanas produktiem. Ftalāti bija visās 17 testētajās smaržās. Citā pētījumā no 34 testētajiem vadošajiem kosmētikas produktiem 40% saturēja vienu vai abus no toksiskākajiem ftalātiem – DEHP (dietilheksilftalāts) un DBP. Pārbaudīto produktu uzskaitījumu jūs varat atrast pie šī raksta publikācijas «Vides Vēstis» mājās lapā

Tomēr labā ziņa ir tāda, ka liela daļa populāru produktu, kuri tika testēti, nesatur ftalātus. Tātad kosmētikas industrija zina, kā ražot produktus bez ftalātiem. Lielās kompānijas, kuras ražo skaistumkopšanas produktus ar ftalātiem, ražo arī līdzīgus bez tiem. Tā piemēram, Unilever ražo matu lakas Saloon Selectives un Aqua Net ar ftalātiem un Thermasilk un Suave bez ftalātiem. L’Oreal pārdod Jet Set nagu laku bez ftalātiem, bet Maybelline ar ftalātiem. Procter&Gamble ražo Secret Sheer Dry dezodorantu ar ftalātiem un Secret Protection Ambition Scent bez ftalātiem. Louis Vuitton ir izņēmis ftalātus no Urban Decay nagu lakas, bet joprojām izmanto tos Christian Dior nagu lakās un Poison smaržās.

Kosmētika ir tikai viens no iespējamiem ftalātu avotiem cilvēku organismā. Mēs regulāri esam pakļauti vairākiem ftalātiem, dažkārt lielos apjomos, kurus var atrast pārsteidzoši daudzos ikdienas produktos – sākot no iepakojuma līdz dušas aizkariem, no automašīnu saloniem līdz krāsām, un no pesticīdiem līdz slimnīcu piederumiem.

Ftalāti skaitļos

Katru gadu Rietumeiropā tie saražots 1 miljons tonnu ftalātu.
3 miljoniem sieviešu bērna iznēsāšanas vecumā DBP līmenis ir septiņas reizes augstāks kā vidējais.
Visu 289 testēto cilvēku organismā ir atrasts DBP.
Visi no 15 testētajiem zīdaiņu piena maisījumiem satur ftalātus.

Ko varam darīt?

Ķimikāliju un plastmasas ražotāji, ignorējot kumulatīvas iedarbības efektus un dažādu ķimikāliju savstarpēju mijiedarbību, pēdējos 50 gadus skaļi protestē pret produktu testēšanu pirms tie nonāk pārdošanā. Pret izteiktajām bažām viņi izturas kā pret sabiedrisko attiecību problēmu. Viņi pieprasa pilnu riska novērtējumu, pirms jebkādu ierobežojumu ieviešanas. Līdz ar to pašreizējā situācijā nav nekādu likumīgu vai praktisku līdzekļu, lai izņemtu šos produktus no pārdošanas.

Saskaņā ar likumdošanu, ražotājiem uz produktu etiķetēm ftalāti nav jānorāda. Līdz ar to patērētājiem nav iespējams no tiem izvairīties. Tomēr ķimikālijām, kas šādā veidā ietekmē cilvēku un dzīvnieku veselību, kosmētikā vispār nevajadzētu būt. Daudzi cilvēki katru dienu ir pakļauti ftalātu iedarbībai no tā kosmētisko līdzekļu klāsta, kurus viņi izmanto, bet kosmētikas un skaistuma industrijā strādājošie ir pakļauti vēl lielākai ietekmei.

2005. gada 05. jūlijā Eiropas Parlaments ar pārliecinošu balsu vairākumu (487 balsīm par, 9 pret un 10 atturoties) pieņēma lēmumu bērnu rotaļlietās (bez vecuma ierobežojuma) aizliegt trīs bīstamu ftalātu (DEHP, DBP, BBP – atšifrējums zemāk) lietošanu. Tika nolemts arī ierobežot citu trīs ftalātu (DINP, DIDP, DNOP) lietošanu.

Raugoties no ilgtspējīgas attīstības viedokļa, šādas ķimikālijas, kuru ietekme varētu būt kaitīga, ir uz laiku jāpārtrauc izmantot, kamēr nav neapgāžamu pierādījumu par to kaitīgumu vai nekaitīgumu. Šobrīd ir pamats domāt, ka visi ftalāti varētu būt kaitīgi cilvēka veselībai.

Tomēr mums ir iespēja izvēlēties. Iepērkoties varam izmantot sarakstu ar tiem produktiem, kuri nesatur ftalātus. Tikai jāpatur prātā tas, ka, ja produkts nav šai sarakstā, tas vēl nenozīmē, ka tas ftalātus nesatur. Iespējams tas nav ticis pārbaudīts. Šeit uzskaitīti tie produkti, kuros ftalāti netikta atrasti (visās 17 pārbaudītajās smaržās tie ir atrasti). Daļa no minētajiem produktiem ir atrodami Latvijas veikalos.

Dezodoranti

Certain Dri Anti-Perspirant Roll-on
Dove Powder Anti-Perspirant
Lady Speed Stick Soft Solid Anti-Perspirant
Secret Anti-Perspirant & Deodorant Platinum Protection Ambition Scent
Soft&dri Anti-Perspirant Deodorant Clear gel

Matu želejas

Physique Extra Control Structuring gel

Matu putas

Finesse Touchables Silk Protein Enriched Mousse
Helene Curtis Thermasilk Heat Activated Mousse smalkiem/plāniem matiem
L’Oreal Paris Studio Line: Springing Curls Mousse

Matu lakas

Aussie Mega Styling Spray
Helene Curtis Finesse Touchables Silk Protein Enriched
Helene Curtis Thermasilk Heat Activatred Firm Hairspray
Suave Naturals Aloe Vera Extra Hold Hairspray

Roku un ķermeņa krēmi

Eucerin Dry Skin Therapy Original Mopisturing Lotion
Lubriderm Skin Therapy Moisturing Lotion
Neutrogena Hand Cream
Suave Naturals Sun Ripened Moisturing Body Lotion
Vaseline Intensive Care Advanced Healing
Vaseline Intensive Care Dry Skin Lotion

Nagu lakas

Kiss Colors Nail polish
L’Oreal Jet Set Nail Enamel
L’Oreal Jet Set Quick Dry Nail Enamel
Maybelline Shades of Your Nail Color
Naturistics 90 second Dry! Super Fast Nail Color
Revlon Nail Enamel
Revlon Super Top Speed
Urban Decay

Rakstā izmantoti Sieviešu vides tīkla, Zviedrijas Dabas aizsardzības biedrības un Veselības aprūpes bez kaitējuma publicētie materiāli, kā arī Zviedrijas Dabas aizsardzības biedrības darbinieces Helēnas Norīnas sniegtā informācija.