Šogad Godīgās tirdzniecības dienu visā pasaulē atzīmē 11. maijā. Mums tā ir svarīga diena, un viens no iemesliem – pērn “Zaļā brīvība” saņēma atzinību Fairtrade@Work. Tā ir starptautiska atzinība uzņēmumiem, organizācijām un kolektīviem, kas izvēlējušies savā kafijas stūrītī dzert kafiju ar Godīgās tirdzniecības jeb Fairtrade marķējumu. Piedāvājot kolēģiem un viesiem Godīgās tirdzniecības kafiju atpūtas stūrītī, sapulcēs un pasākumos, mēs atbalstām mazos kafijas audzētājus un piegādes ķēdes, kuras iestājas par bērnu un darbinieku cilvēktiesībām, vides aizsardzību, godīgu atalgojumu un ētiskāku tirdzniecību.
“Darbinieki, klienti un sadarbības partneri no organizācijām arvien vairāk sagaida ilgtspēju un atbildību. Uzmanība pret sociālajiem un vides jautājumiem runā par labu uzņēmumam, pieņemot darbā jaunus darbiniekus un meklējot sadarbības partnerus, kā arī vairo kolektīva gandarījumu par paveikto. Pasaulē miljoniem kafijas tasīšu tiek izdzertas tieši darba laikā, tāpēc darba vietām ir ļoti liela ietekme pārmaiņu radīšanā,” tā saka Jana Jesmina, Fairtrade klientu attiecību vadītāja Baltijā.
Pāreja uz Fairtrade kafiju ir mazs, bet ļoti atbildīgs solis, un tas jau sen nav vairs sarežģīti, jo kafija ar Godīgās tirdzniecības sertifikātu ir plaši pieejama. 63% Godīgās tirdzniecības kafijas ir ar bioloģisko marķējumu. Pērkot kafiju, der atbalstīt vietējos vai reģionālos kafijas gatavotājus, kuri jau ražo savu kafiju no Fairtrade pupiņām. Latvijā un Lietuvā šādu vietējo kafijas ražotāju vēl nav, bet Igaunijā Fairtrade marķējums ir piešķirts uzņēmumiem “OA Coffee“ AS un “Caffebo“ OÜ. Godīgās tirdzniecības preci var atpazīt pēc noteiktas etiķetes uz iepakojuma.
Baltijā Fairtrade darbu vada Somijas Godīgās tirdzniecības organizācija Fairtrade Finland. Somijā ir jau vairāk nekā 250 Godīgās tirdzniecības darba vietu, bet visā pasaulē – gandrīz 2000. Fairtrade ir pasaulē atzītākais un uzticamākais ilgtspējības un atbildības marķējums, tā ir sertifikācijas un licencēšanas sistēma, kas it īpaši domāta Āfrikas, Āzijas un Latīņamerikas mazo lauksaimnieku atbalstam.
Ja vēlies uzzināt vairāk par Fairtrade@Work diploma iegūšanas iespējām, sazinies ar Arianu Apini (ariana@zalabriviba.lv) vai Janu Jesmin (jana.jesmin@fairtrade.fi).
Plašāk par Godīgo tirdzniecību: https://www.fairtrade.lv/kas-ir-godiga-tirdznieciba/