Cik tālu ceļu ir mērojis banāns, ko šorīt pievienoji brokastu putrai vai smūtijam? Kādos apstākļos tas audzis, un kurās valstīs audzē visvairāk banānu? Zaļā brīvība ir izveidojusi divus tiešsaistes materiālus, kas ļauj uzzināt vairāk par šiem saldajiem, dzeltenajiem augļiem: interaktīva karte parāda galvenās banānu izcelsmes valstis, bet vietnē “Banāna stāsts” vari tuvāk iepazīt konkrētas banānu audzēšanas vietas un uzzināt daudz intersantu faktu par šiem augļiem un to audzētāju dzīvi, kā arī mūsu – patērētāju – lomu šai globālājā sistēmā.
Katru gadu pasaulē apēd aptuveni 100 000 000 000 banānu. No tiem 50 000 000 000 ir dzeltenie, visiem pazīstamie Kavendiša šķirnes banāni, kaut arī pasaulē tiek audzētas aptuveni 1000 dažādas banānu šķirnes. Banānu izcelsmes vieta ir Dienvidaustrumu Āzija – Malaizijas, Indonēzijas un Filipīnu lietus meži. Šobrīd tos audzē vairāk nekā 150 valstīs, bet daudzās no tām banāni kalpo tikai vietējo iedzīvotāju uzturam. Savukārt banānu eksporta apjoms sasniedz 18 080 000 tonnas visā pasaulē.
Galvenie reģioni, kur audzē banānus eksportam

Vairāk: http://www.storyofbanana.com/lv
Svarīgākie banānu audzēšanas reģioni ir Latīņamerika, Rietumāfrika un Klusā okeāna salas Dienvidaustrumu Āzijā. Zemāk mazliet ieskicētas katra reģiona īpatnības, bet mūsu kartē vari aplūkot informāciju par atsevišķām valstīm.
Latīņamerikā dominē lielas plantācijas, kur lieto daudz pesticīdu. Izmaksu dēļ mazie audzētāji tiek “izspiesti” no tirgus. Latīņamerikā audzētie banāni nonāk galvenokārt ASV un Eiropā. Arī Latvijas veikalu plauktos visbiežāk redzam banānus tieši no turienes.
Savukārt netālu esošajās Karību jūras salās galvenokārt ar banānu audzēšanu nodarbojas mazākās saimniecībās, bet tām ir grūti konkurēt pasaules tirgū. Mazo salu zemniekiem to izdarīt palīdz Godīgās tirdzniecības sistēma. Turklāt šī reģiona banānu audzētāji smagi cieš no tropisko vētru izraisītajiem postījumiem. Piemēram, vētru dēļ 2017. gadā eksportēto banānu apjoms nokritās uz pusi.
Rietumāfrikā banānu audzēšanas apjomi pēdējos gados pieaug un arī šeit arvien vairāk dominē milzu plantācijas. No Rietumāfrikas eksportētie banāni lielākoties nonāk Eiropā. Dažādas banānu šķirnes audzē arī citos Āfrikas reģionos, un tiem ir nozīmīga loma vietējo iedzīvotāju uzturā līdzīgi kā pie mums kartupeļiem. Ugandā apēd visvairāk banānu – līdz pat 1 kg dienā uz cilvēku.
Līdzīgi tas ir arī daudzās Āzijas valstīs. Piemēram, Indija ir valsts, kur izaudzē visvairāk banānu pasaulē, bet tie paredzēti lielākoties vietējam patēriņam un to garšas īpatnības krietni atšķiras no mums ierastā saldā augļa ar dzelteno mizu.
Kartē un “Banānu stāstā”atradīsi arī informāciju par strādnieku tiesību situāciju banānu ražotājvalstīs. Tā kā gandrīz katrā reģionā šai jomā ir zināmas problēmas, atceries, ka svarīgi ir iestāties par to, lai arī Latvijas veikalos tiktu piedāvāti Godīgās tirdzniecības sertificēti banāni! “Banāna stāsts” informē gan par veselības problēmām, gan ekonomiskajām grūtībām un darba tiesību pārkāpumiem, ar ko jārēķinās banānu industrijā strādājošajiem.
Karte un “Banānu stāsts” ir tapuši kampaņas “Izvēlos godīgus augļus” ietvaros. Kampaņa apvieno nevalstiskās organizācijas Eiropā, kas strādā kopā ar mazajiem tropisko augļu ražotājiem un plantāciju strādnieku arodbiedrībām Āfrikā, Latīņamerikā un Karību jūras valstīs, lai uzlabotu dzīves un darba apstākļus simtiem tūkstošu cilvēku, kuri audzē, novāc un iepako tropiskos augļus, ko mēs pērkam veikalos.
Resursi
Karte: http://www.zalabriviba.lv/godigie-augli/
Banāna stāsts: http://www.storyofbanana.com/lv
Informatīvs materiāls “Mazie augļu ražotāji – piemērs veselīgai un ilgtspējīgai banānu audzēšanai”
Aktivitātes īstenotas projekta „Par godīgu augļu tirdzniecību! Atbalsts godīgai tropisko augļu tirdzniecībai 2015. Eiropas gadā attīstībai un turpmāk”, kas tiek īstenots ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu, ietvaros. Par materiāla saturu atbild Zaļā brīvība, un tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli.