Skip to content

No šodienas Rīgā sākusies biedrības “Zaļā brīvība” vides reklāmu kampaņa, kas aicina izvēlēties Godīgās tirdzniecības jeb Fair Trade produktus. Kampaņas ietvaros biedrība aicina ikvienu iegādāties Godīgās tirdzniecības produktus, savukārt skolas, uzņēmumus un iestādes – iesaistīties kustībā “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību”.

Marķējumu “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību” var saņemt skolas, uzņēmumi un iestādes, parakstot apņemšanos savā sortimentā ieviest vairākus no Godīgās tirdzniecības produktiem, kā arī īstenot izglītojošas aktivitātes. Precīzāku informāciju un zīmi “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību” var saņemt, sazinoties ar biedrību “Zaļā brīvība” – rakstot epastu info[at]zalabriviba.lv. Godīgās tirdzniecības produkti ir visas preces, kas saņēmušas kādu no Godīgās tirdzniecības sertifikātiem. Marķējums “Mēs izvēlamies Godīgo tirdzniecību” atzīst šādus sertifikātus – Fairtrade, Fair For Life, UTZ Certified.

Godīgās tirdzniecības organizācijas būtiski atšķiras no tradicionālajiem komerciālajiem importētājiem. To mērķis ir dot labumu zemniekiem un amatniekiem, nevis tikai vairot savu peļņu. Samazinot starpnieku skaitu un pārstrādes izmaksas, tās lielu daļu no preces mazumtirdzniecības cenas atgriež atpakaļ zemniekiem. Godīgās tirdzniecības organizācijas neaprobežojas ar produkta iegādi. Tās dažādām metodēm cenšas uzlabot dzīves apstākļus nabadzības pārņemtajos reģionos, galvenokārt ļaujot vietējiem iedzīvotājiem vienkārši pelnīt ar savu darbu. Tās sadarbojas ar kooperatīviem, kuri rada drošus un cienīgus darba apstākļus saviem darbiniekiem un sniedz tiem konsultācijas biznesa attīstībai, kā arī nodrošina pieeju izdevīgiem aizdevumiem. Šīs organizācijas veicina arī veselības aprūpi un vietējās sabiedrības izglītošanu; vietējiem bieži vien tā ir vienīgā iespēja piekļūt medikamentiem un izglītot bērnus. Šis tirdzniecības modelis aicina uzņēmumu iegūto peļņu ieguldīt vietējās kopienās, lai ražotājvalstī, reģionā vai kopienā  saglabātu pēc iespējas pilnīgāku ražošanas procesu, tādējādi veicinot nabadzības mazināšanos.

“Mēs dzīvojam globālā pasaulē –  jau sen nevaram iedomāties savu dzīvi bez produktiem, ko importējam, piemēram, kafijas, kakao, šokolādes, eksotiskajiem augļiem. Tas viss jau labu laiku ir kļuvis par mūsu ikdienas maltīšu daļu. Ir svarīgi domāt par to, kā mēs varam atbalstīt Latvijas zemniekus, arī mēs aicinām to darīt. Taču mēs aicinām spert soli tālāk, paskatīties plašāk un šīs pašas vērtības attiecināt arī uz citu valstu zemniekiem. Piemēram, ja ikdienā lietojam kafiju ar pienu, tad izvēlamies dzert Godīgās tirdzniecības kafiju ar Tiešajā pirkšanā iegādātu pienu, tā atbalstot gan vietējos zemniekus, gan zemniekus jaunattīstības valstīs. Ikvienam no mums ir iespēja padarīt pasauli kaut nedaudz labāku, ciešanu un netaisnības vietā izvēloties godīgākus risinājumus,” saka biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga.

Sākot no šodienas Rīgas un vairāku citu Latvijas pilsētu ielās var redzēt “Zaļās brīvības” un aģentūras “Armadillo” kopīgi izstrādātos vides kampaņas plakātus, kas aicina aizdomāties par kafijas, šokolādes un eksotisko augļu izcelsmi un izvēlēties Godīgās tirdzniecības produktus. Drīzumā izglītojošus videoplakātus varēs redzēt arī vairākos lielveikalos. Savukārt biedrības mājas lapā www.zalabriviba.lv var iepazīties ar plašāku informāciju par Godīgo tirdzniecību, tās principiem un sertifikācijas sistēmām. Vides kampaņas plakāti pieturvietās un lielveikalos tiek izvietoti sadarbībā ar “JCDecaux” un “Clear Channel”.

Plašāka informācija par Godīgo tirdzniecību.