Skip to content
Arī Latvijas lielveikalos nopērkamie tunča konservi galvenokārt nāk no Taizemes
Arī Latvijas lielveikalos nopērkamie tunča konservi galvenokārt nāk no Taizemes

Pētījums atklāj darba tiesību un cilvēktiesību problēmas Taizemes tunča ražotnēs, kur ražotais tuncis nopērkams arī Latvijas pārtikas veikalos. 

Taizemes rūpnīcās, kuras ražo tunci Eiropas tirgum, ir vērojami darba apstākļu uzlabojumi, bet vēl arvien pastāv nopietnas problēmas. Tādi ir jaunākā Somijas nevalstiskās organizācijas Finnwatch veiktā pētījuma, kas veikts Supply Chainge projekta ietvaros, rezultāti.

Pētījums rāda, ka darbs pie tunzivs piegādes ķēžu kontroles ir pašos pirmsākumos un nopietna uzraudzības sistēma vēl nepastāv. Tas aicina patērētājus Eiropā būt aktīviem, lai uzlabotu darba apstākļus tunča ražotnēs. Pētījumā tika apskatītās „Thai Union Manufacturing” un “Unicord” rūpnīcas ir daļa no “Thai Union Group” and “The Sea Value Group” koncerniem. Šie uzņēmumi ražo produktus ar lielveikalu zīmoliem vairāku Eiropas valstu lielveikaliem, tostarp arī Latvijas Rimi un Maxima.

Taizeme ir viena no vadošajām tunča ražotājvalstīm pasaulē un tās rūpnīcas strādā ļoti daudz migrantu no kaimiņos esošajām Mjanmas un Kambodžas.

Salīdzinot ar Finnwatch pirmajos pētījumos atklāto, situācija ražotnēs ir uzlabojusies. Viesstrādniekiem vairs netiek atņemtas pases, ir uzlabojusies darba drošība un sociālās garantijas.

Tomēr viesstrādnieki Taizemes rūpnīcās vēl arvien ir pakļauti diskriminācijai un bieži nonāk parādos, maksājot darbā iekārtošanas firmām. Rūpnīcās strādājošajiem imigrantiem ir ļoti grūti aizstāvēt savas intereses.

„Viesstrādniekiem vēl arvien ir grūti tapt dzirdētiem. Mehānismi atsauksmju nodošanai un strādnieku biedrības rūpnīcās nefunkcionē kā nākas. Strādniekiem nav iespējas apspriest darba apstākļus ar darba devēju,” stāsta Finnwatch vadītāja Sonja Vartiala.

Lielākās problēmas saistītas ar Mjanmas viesstrādniekiem, kuri Taizemē ierodas saskaņā ar abu valstu noslēgtu vienošanos. Šiem strādniekiem ir jāmaksā simtiem euro, lai varētu uzsākt darbu „Unicord” rūpnīcās, kas ir daļa no koncerna Sea Value Group.

Finnwatch prasa tunča industrijai Taizemē aizliegt iekasēt administratīvās izmaksas par darbā iekārtošanu no viesstrādniekiem, aicinot arī Eiropas patērētājus pievērst uzmanību ražotājvalstīs notiekošajam un pieprasīt augstākus sociālās atbildības standartus.

Eiropas Savienība jau ir spērusi pirmos soļus, lai novērstu nelegālu un neregulētu zveju Taizemē. Šī problēma ir cieši saistīta ar apstākļiem uz zvejas kuģiem, kur tikuši atklāti cilvēku tirdzniecības un piespiedu darba gadījumi.

“Mums tuncis ir kļuvis par ikdienas pārtikas groza daļu, bet mēs neiedomājamies, ka tā ražošanā iesaistītie cilvēki bieži vien ir beztiesiski, pakļauti diskriminācijai un strādā tādos darba apstākļos, kādos neviens no mums nav kāju spēris. Aicinu par to aizdomāties, kad lielveikalā stiepsim roku pēc tunča kārbas ātrām vakariņām,” saka Jānis Brizga, biedrības “Zaļā Brīvība” vadītājs.

Finnwach pētījuma kopsavilkumu vari lasīt šeit, bet pilns pētījuma teksts angļu valodā ir atrodams šeit.

Vairāk par tunci un tunča industrijas ietekmi uz vidi lasiet Zaļās brīvības mājaslapā.

Supply Chainge ir kampaņa par godīgiem lielveikaliem. Mēs esam 24 Eiropas sabiedriskās organizācijas, un mēs aicinām lielveikalus, nacionālās valdības un Eiropas Savienību rīkoties, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus globālo dienvidu valstīs un samazinātu videi nodarīto kaitējumu lielveikalu zīmolu produktu piegādes ķēžu visā garumā.

imagesŠis dokuments ir tapis ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tā saturu atbild tikai un vienīgi Zaļā brīvība, un tas nekādā veidā nepauž Eiropas Savienības oficiālo nostāju


 

index