Skip to content

ES likumiem ir jāpārtrauc ātrās modes prakses

25 nevalstiskās organizācijas Eiropā uzskata, ka brīvprātīgi principi, lai mazinātu modes industrijas negatīvo ietekmi uz vidi, ir nepietiekami, un aicina Eiropas Savienību (ES) gaidāmajos tekstila industriju regulējošajos likumos prasīt zīmoliem būt atbildīgiem par to ieguldījumu pasaules piesārņošanā.

Eiropas vides organizācijas, tai skaitā biedrība “Zaļā brīvība”, ir apvienojušas spēkus, lai pieprasītu ātrās modes prakšu pārtraukšanu tekstilrūpniecībā, kas ir viens no pasaules lielākajiem piesārņotājiem.

Kampaņas “Pārmaiņas garderobē” (angliski – Wardrobe change) ietvaros nevalstiskās organizācijas aicina izstrādāt jaunu politiku, lai apturētu tekstilizstrādājumu pārprodukciju. Piedāvātie pasākumi ietver obligātus apģērba kvalitātes standartus, nepārdoto un atgriezto preču iznīcināšanas aizliegumu, noteikumus tā saukto zaļo apgalvojumu pārbaudei, kā arī ambiciozus mērķus, lai būtiski samazinātu visā tekstila produktu piegādes ķēdē izmantoto dabas resursu daudzumu.

Organizācijas arī aicina steidzami pieņemt noteikumus par bīstamo ķīmisko vielu ierobežojumu modes industrijā, kā arī iekļaut pasākumus, lai izbeigtu darba tiesību pārkāpumus piegādes ķēdēs.

Neskatoties uz to, ka lielie modes zīmoli arvien aktīvāk iesaistās dažādās ilgtspējas iniciatīvās, apģērbu un citu tekstila izstrādājumu ražošanas apjomi turpina pieaugt.

Eiropas Komisija pašlaik apkopo interešu aizstāvības un pilsoniskās sabiedrības organizāciju viedokļus, lai līdz gada beigām nāktu klajā ar jauniem noteikumiem industrijas ilgtspējai.

“Runājot par modes industrijas ilgtspēju, mēs nevaram aicināt cilvēkus darīt savu daļu darba, ja tajā pat laikā daudzu miljardu dolāru uzņēmumi, kas ir atbildīgi par ilgtspējīgu patēriņa paradumu veicināšanu, netiek saukti pie atbildības. ES likumos galvenā uzmanība būtu jāpievērš izmantoto resursu apjoma samazināšanai, kā arī lietotu un labojamu tekstilizstrādājumu tirgus veicināšanai,” saka Emīlija Makintoša (Emily Macintosh), biedrības “Eiropas Vides birojs” (European Environmental Bureau) tekstila produktu rīcībpolitikas analītiķe.

“Šobrīd notiekošais darbs pie ES stratēģijas ir nozīmīgs solis ilgtspējas palielināšanai tekstila industrijā. Mēs sagaidām uzņēmumiem saistošus noteikumus, ne tikai brīvprātīgus pasākumus, jo ar tiem nepietiek, lai mazinātu apģērbu un citu tekstila produktu industrijas radīto kaitējumu videi,” saka Dace Akule, “Zaļās brīvības” ilgtspējīgas modes eksperte, kura piedalījās nevalstisko organizāciju priekšlikumu izstrādē un ir iesaistīta Eiropas Komisijas organizētajās konsultācijās.

Nevalstisko organizāciju pozīcijas dokumentā ir četras galvenās prasības:

  • Padarīt ilgtspējīgus tekstilizstrādājumus par normu, izmantojot augstus minimālos dizaina standartus, labākus ražošanas procesus, izsekojamību un caurskatāmību, kā arī aizliedzot nepārdoto un atgriezto preču iznīcināšanu.
  • Veicināt ilgtspējīgu tekstilizstrādājumu patēriņu, ieviešot noteikumus par to, kādus tā sauktos zaļos apgalvojumus var izteikt par tekstila produktiem, kā arī nodrošinot labāku informāciju par produkta paredzamo kalpošanas laiku un labojamību.
  • Atstāt lineāro uzņēmējdarbības modeli pagātnē, uzliekot nodokļus jaunu resursu izmantošanai un liekot ražotājiem būt atbildīgiem par produktiem visā to dzīves ciklā, sākot no izejvielu iegūšanas līdz pēc-patēriņam.
  • Turēt ES tekstilrūpniecību atbildīgu par tās lomu pasaulē, pārskatot tirdzniecības noteikumus, kā arī ievērojot stingrus cilvēktiesību un vides aizsardzības standartus.

Pēc Eiropas Vides aģentūras 2019.gada datiem, apģērbu, apavu un mājsaimniecības tekstilizstrādājumu patēriņam Eiropas Savienībā gadā tiek izmantots 675 miljoni tonnu izejvielu – vidēji 1,3 tonnas uz vienu ES iedzīvotāju.

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras aprēķiniem, laikā no 2000. līdz 2015.gadam kopējais pasaulē saražoto apģērbu daudzums dubultojās. 2017.gadā ES mājsaimniecības apģērbiem un tekstilizstrādājumiem iztērēja 527,9 miljardus eiro.

Paredzams, ka pasaules ātrās modes tirgus pieaugs no 25 miljardiem ASV dolāru 2020.gadā līdz 40 miljardiem ASV dolāru 2025.gadā.

Eiropas Komisijas organizētās konsultācijas par Eiropas Savienības stratēģiju ilgtspējas celšanai tekstila produktu industrijā turpināsies līdz 4.augustam. Dokumenta priekšlikums ir gaidāms līdz 2021.gada beigām.

Plašāka informācija: Dace Akule, “Zaļās brīvības” ilgtspējīgas modes eksperte, dace.akule@zalabriviba.lv , 29443520

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *