ANO Klimata pārmaiņu konference jeb COP28 noslēdzās pagājušajā nedēļā. No biedrības “Zaļā brīvība” turp devās ne tikai mūsu korporatīvās sociālās atbildības eksperte Ariana Apine, bet arī jauniešu pārstāve Elīna Valdmane projekta ClimACT ietvaros, kas pievērš uzmanību klimata taisnīguma jautājumam. Elīna savā profesionālajā ikdienā ir scenogrāfe un kostīmu māksliniece un, kā pati skaidroja, nākotnē konferencē ir vieta arī mākslas un kultūras aspektam – jebkura mākslas forma palīdz cilvēku sasniegt citādi, nekā to darītu skaitļi un dati.
Jāpiemin, ka konference COP nav tikai ANO dalībvalstu pārstāvju sarunas, kuras ne vienmēr noved pie sagaidāmā rezultāta, bet paralēli konferences laikā norisinās simtiem diskusiju dalībvalstu paviljonos un pulcē lielu skaitu nozaru ekspertu, akadēmijas, uzņēmumu, nevalstisko organizāciju un klimata aktīvistu pārstāvju, lai kopīgi veicinātu diskusiju, kā veiksmīgāk risināt tik dažādos ar klimata pārmaiņām saistītos jautājumus pasaulē.
Elīnas iespaidi:
“Mans ceļš līdz Dubaijai sākās nedaudz vēlāk, jo ierados trīs dienas pēc konferences atklāšanas. Pirms brauciena nezināju, ko sagaidīt. Kā tas ir, doties uz Apvienoto Nāciju Klimata konferenci? Varēju vien nojaust, kā tas varētu būt. Tikai ierodoties Dubaijā, sapratu, ka tas pārspēj manas gaidas. Sarunas, diskusijas, jaunieši, klimata aktīvisti, uzņēmēji, organizāciju un valstu pārstāvji. Tūkstoši, kuri ir gatavi ierasties uz vietas, strādāt, katrs savā nozarē, pie tā, lai rastu risinājumus, aktualizētu problēmas, iesniegtu iniciatīvas un tās realizētu praksē.
Ar pirmo soli teritorijā jau atrados galvenajā plenārzālē. Kā tas ir, būt tik tuvu sarunu galdam, no kura sagaidām tik daudz? Par to man bija iespēja pārliecināties nākamajās dienās.
Konference noritēja Expo 2020 teritorijā. Un plašumi nebija no tiem mazākajiem. Par izaicinājumu kļuva spēja noorientēties kartē un nonākt galamērķī paredzētajā laikā. Talkā nāca baltieša ātrais solis un iespēja atveldzēties, papildinot konferences ūdens pudeli tiem paredzētajos ūdens izdales punktos.
Satiktie cilvēki mani pārsteidza, pat tie, kurus iepazinu pavisam nejauši. Viņu gatavība risināt tēmas, kuras ilgāk vairs nevarēsim ignorēt. Vai tā būtu iestāšanās par ētisku attieksmi pret dzīvniekiem, pamatiedzīvotāju zemju un mežu neatkarības saglabāšanu, dzeramā ūdens nepietiekamo, satraucošo stāvokli, jaunākās paaudzes izglītošanu skolu mācību priekšmetos. Un es varētu saukt vēl un vēl. Mani iedvesmoja viņu patiesais draudzīgums un pieejamība. Vēlme sadarboties un ieinteresētība. Cilvēki ar lieliem uzdevumiem. Katrs pienes savu mazumiņu kopējā labuma veidošanā. Vai tas būtu ar aktivitātēm vietējās kopienās, ar asprātīgu, inovatīvu pieeju un praktiskiem risinājumiem. Visi sanākušie ir kā mazas sēkliņas, kuras savā domubiedru grupā, biedrībās un valstīs strādā pie tā, lai pavirzītu mūsu kolektīvās ilgtspējības kuģi uz priekšu.
Pāris no konferencē gūtajām atziņām:
- Veidot lielāku kontaktu ar līdzcilvēkiem, meklēt veidus kā sadarboties.
- Lielas pārmaiņas notiek mazos apjomos.
- Saglabāt enerģiju no katras minūtes, ko mēs patērējam. Katrā ikdienas solī.
- Jauni cilvēki meklē mērķi/jēgu.
- Pareizs prasmju kopums iztur laika pārbaudi. Izglītības nozīme un nepieciešamība jaunākajai paaudzei. Apmācība, lai zināšanas liktu lietā.
- Ieklausīties klimata pārmaiņu visskārtākajos reģionos un to iedzīvotājos.
- Pieeja stāstu stāstīšanai. Kā mēs varam palielināt, aktualizēt stāstus.
- Tehnoloģijas nav problēma – bet kā tās izmantot, integrēt. Svarīgi ir nemeklēt vienu lietu, bet izmantot tehnoloģiju dažādību.
- Mums nepieciešams jauns naratīvs.
- Tu nevari būt tas, ko tu nevari izpētīt.
Nākot no kultūras un mākslas pasaules, saskatu, ka arī šajā aspektā nākotnē konferencē ir vieta izaugsmei. Jebkura no mākslas nozarēm, kā vizuālā, tā audiālā, ar iztēles palīdzību spēj sasniegt cilvēku citādākā veidā, kādos fakti un skaitļi nespētu. Varu piekrist kolēģiem no ‘’Nordic co-operation’’ paviljona – mūs skar iztēles krīze. Mums ir nepieciešami pozitīvi stāsti un piemēri, jāveido risinājumi. Jāveido atgriešanās pie cilvēciskām vērtībām.
Novēlētu, lai visiem būtu iespēja ielūkoties COP konferences procesā, cilvēkos un tajā mērogā, ko tas sevī ietver. Konference atver acis un ir lieliska tīklošanās iespēja dažādās jomās. Man tas kļuva par apliecinājumu, cik liela ir nozīme spējai kopīgi iestāties par to, kas ir taisnīgi.
Paldies biedrībai “Zaļā brīvība” un Arianai Apinei, par doto iespēju piedalīties konferencē un iedvesmot plašākam redzējumam kā globālos, tā arī savos nākotnes plānos.”
Vairāk par COP28 konferences iznākumu lasi šeit.
Biedrības “Zaļā brīvība” pārstāvju dalību konferencē finansiali atbalstīja Eiropas Savienība projekta ClimACT ietvaros. Dalībnieku paustie viedokļi ir organizatoru viedokļi un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības viedokli. Eiropas Savienība nenes atbildību par ierakstos paustajiem uzskatiem.