Skip to content

Autors: Laura Treimane

Ziemassvētki neapšaubāmi ir laiks, kad atveras mūsu prāti, sirdis un arī maciņi. Gribēdami darīt to labāko tuviniekiem un arī sev, nereti neapzināmies, kādas ir mūsu ietekmes svētku laikā uz globāliem vides un sociālajiem procesiem. Svētkus pavadīt videi piemērotāk varam saražojot mazāk atkritumu – izvairoties no izpārdošanām, padomājot par īstajām vērtībām un ar vieglumu pieejot pie katras nianses svētku sagaidīšanas un svinēšanas procesā.

Ziemassvētki ir tradīcija, un tradīcijas mainās. Piemēram, slavenie 8 Ziemassvētku vecīša ziemeļbrieži tika aizgūti no dzejoļa, bet Ziemassvētku eglīte nav pastāvējusi kopš svētku svinēšanas pirmsākumiem. Mūsdienās būtu svarīgi ieradumus mainīt atbilstoši mūsu zināšanām par patēriņa ietekmi uz vidi.

Eglīte ir svarīga Ziemassvētku sastāvdaļa. Videi vispiemērotāk (un arī ģimeni tuvinoši) ir eglīti pušķot mežā. Dekori, piemēram, āboli, zīles, burkāni būs labs našķis meža iemītniekiem. Ja nav iespējas doties dabā, mājā ienestās eglītes vietā var izmantot arī zaļu egles vai sausu, ar veselībai nekaitīgām krāsām nokrāsotu zaru. Lai arī šķiet, ka mākslīgo eglīti varēsim izmantot visu mūžu, ar laiku tā kļūst neestētiska un kādā mirklī tik un tā nokļūs atkritumu poligonā, kur tā nesadalīsies simtiem gadu. Savukārt dzīvā egle mūs iepriecina vien dažas nedēļas līdz tiek izmesta vai labākajā gadījumā – sadedzināta. Latvijā ir iespējams eglīti arī iznomāt, piemēram, Dreiliņu stādos, kura pēc tās lietošanas laika tiks iestādīta mežā vai gaidīs nākošo cēlienu. Tomēr, eglīti nomājot, par to ir jārūpējas, lai tā piedzīvotu arī nākamo un aiznākamo gadu.

Angļu sakāmvārds vēsta: trīs frāzes, kas raksturo Ziemassvētkus ir – miers uz Zemes, cilvēkiem labs prāts un baterijas nav iekļautas. Kopš pievērsos bezatkritumu dzīvesveidam, par baterijām un dāvanām kopumā man vairs nav jāuztraucas. Es dodu priekšroku jauniem iespaidiem – biļetes uz teātri, grāmatas, šūšanas kursi, gumijlēkšana, masāžas seansi – viss, kas nerada lieku slodzi uz vidi, un tajā pašā laikā ļauj izjust līdzcilvēka sniegtās rūpes. Šogad mani Ziemassvētki noritēs bez dāvanu iegādes, jo es dodu priekšroku kopā būšanai, kas ikdienas steigā šķiet visai neiespējama. Tāpat ne vienmēr iespējams uzminēt otra gaumi. Dāvanas sagādniekam iesaku konkrēti tās saņēmējam vaicāt – kas tev patiešām ir nepieciešams? Tas ne tikai mazinās neveiksmīgas dāvanas iegādes risku, bet arī atvieglos dāvanu iegādes procesu un ietaupīs laiku, kā rezultātā dāvanas saņēmējam nebūs jāuztraucas par to, ko iesākt ar “kurbāžņiem”. Tāpat vari dāvināt bezatkritumu dzīvesveidu veicinošas dāvanas – pašgatavotu vaskadrāniņu, auduma maisiņu sveramu produktu iegādei, pašgatavotus ķermeņa kopšanas līdzekļus stikla vai metāla traukos, līdzņemamo ēšanas piederumu komplektu, kafijas krūzi vai Niedriņi salmiņus utt. Tas pats arī attiecas uz korporatīvajām dāvanām – Ziemassvētki ir iespēja parādīt, ka uzņēmumam rūp ne tikai attiecības ar klientiem un sadarbības partneriem, bet arī visu kopējā nākotne un sabiedrības labklājība. Mums nav nepieciešamas neskaitāmas apsveikuma kartiņas, pildspalvas un krūzītes ar uzņēmuma logo vai videi un veselībai nedraudzīgās parafīna sveces. Lielisks korporatīvais apsveikums svētkos ir augļu piegāde uz biroju, ūdens filtra uzstādīšana, lai katrs varētu lietot krāna ūdeni no savas pudeles, ziedojums nevalstiskajai organizācijai vai atlaides piešķiršana ilggadīgiem klientiem. Bezatkritumu dāvanu idejas un motivāciju smelies Facebook grupā “Zero Waste Latvija diskusijas”.

Ja esi nolēmis par labu kādai praktiskai dāvanai, tad tā, protams, ir skaisti jāiesaiņo. Arī šim aspektam būtu jāpievērš uzmanība, jo iesaiņojuma dzīves ilgums ir vien dažas stundas, labākajā gadījumā tas tiek lietots atkārtoti arī nākamajā gadā. Atslēga ir otrreizējā izmantošanā, bet, ko iesākt, ja dāvanu maisiņi, lentas un ietinamie papīri nav saglabājušies? Ņem lietā vecu kreklu, audumu vai tapešu atgriezumus, avīzes, žurnālus, burkas, kurpju kastes vai iegādājies iesaiņojamo papīru, kuru var pārstrādāt, piemēram, Baltijas papīrā. Neiesaku izmantot cepamo papīru, kas no pirmā acu uzmetiena var šķist videi draudzīgs iepakojums, jo tam ir silikona virskārta, tātad – nav kompostējams. Manās mājās ir ne tikai maisiņš ar mazajiem plastmasas maisiņiem, bet arī dāvanu maisiņš ar pat 15 gadus veciem dāvanu maisiņiem, kā arī maisiņš ar no dažādiem avotiem nākušām auklām un diegiem. Otrreiz izmantojamas lentes un džutas aukla ir vispiemērotākie varianti dāvanu saiņošanai.

Bezatkritumu pieeja attiecas arī uz ēšanas paradumiem. Svētki ir pārēšanās laiks un ir svarīgi nepārcensties ne ēdiena sagādē, ne tā uzņemšanā. Ēd mazāk, bet kvalitatīvu, vietēji audzētu pārtiku. Svētku galds ir pulcēšanās vieta, tomēr tas neizslēdz iespēju iesaistīt citus svētku galda klāšanas procesā. Ziemassvētku būtība ir miers, pārdomas un būšana kopā ar tuvajiem, tāpēc dāvanu vietā var lūgt ciemiņus ierasties arī ar cienastu galdam (par ko iepriekš vienojas) vai kopīgi tos pagatavot uz vietas. Latvijā gada laikā viens cilvēks izmet vairāk kā 100 kg pārtikas atkritumos, kas būtībā ir arī izmesta nauda, veicina klimata pārmaiņas un tādā veidā tiek nevajadzīgi izniekoti resursi. Gatavojoties svētku mielastam, veido iepirkuma sarakstu un iepērcies beziepakojuma veikalos, piemēram, Turzā, Burkā un Zeroveikalā. Sarakstam nav obligāti nepieciešama lapiņa – pastāv vairākas aplikācijas produktu uzskaitei un pat maltīšu plānošanai, piemēram, The GUEST-IMATOR. Katra neapēsto porciju dod līdzi, vēlams – burciņā. Kompostē. Ierastā cūkas šņukura vietā pagatavo vairāk augu valsts izcelsmes ēdienu, kas nāks par labu videi un atvieglos darbu tavai gremošanas sistēmai. Fantastikas augu valsts izcelsmes receptes svētku galdam meklē, piemēram, Vegus.lv.

Lai aizvadītu svētkus videi piemērotāk, jebkuram no svētku sagaidīšanas un pavadīšanas aspektiem “jāiziet” cauri 8 universāliem atkritumu samazināšanas soļiem:

  1. Atsakies no nevajadzīgu lietu iegādes
  2. Samazini savu patēriņu
  3. Lietas lieto atkārtoti un pārveido
  4. Salabo to, kas salūzis
  5. Pārdāvini to, kas vairs nav nepieciešams
  6. Atgūsti enerģiju un uzlūko atkritumus kā resursus
  7. Nodod pārstrādei
  8. Pārdomā, kā nākamreiz vari samazināt saražoto atkritumu daudzumu, un galvenais – neatmet ar roku videi piemērotākai svētku svinēšanai.