Skip to content

Ātes tēviņi, kas Kalifornijas krastos barojas pie notekūdeņu izplūdes vietām, maina dzimumu. Pie tā visdrīzāk ir vainojams oksibenzons (INN), ķīmiskā viela, ko plaši izmanto sauļošanās krēmu ražošanā. Tā apgalvo Kalifornijas universitātes zinātnieki, kas atklājuši, ka 2/3 Pleuronichthys verticalis tēviņu sēkliniekos veidojas olnīcai raksturīgi audi. Paralēli veikts pētījums liecina, ka šāda parādība ir novērojama visām piekrastē mītošajām zivīm. Šī viela no cilvēku ķermeņiem tiek noskalota pludmales dušā, no kurienes tā caur notekūdeņiem nokļūst ūdenī un zivju barībā.

Arī Šveices zinātnieki ir pierādījuši bīstamu ķīmisko vielu negatīvo ietekmi uz zivīm. Tā nesen veiktajā pētījumā viņi atklāja, ka sauļošanās krēmos un lūpu balzāmos esošais oktokrilēns un 4-metilbenzildena kampars, kas var veicināt dzimuma izmaiņas, ar satraucošu ātrumu uzkrājas zivju organismos.

Cilvēki šo vielu ietekmei var būt pakļauti vēl stiprāk – pārklājot savu ādu ar krēmu un lietojot dzeramo ūdeni un zivju ēdienus. Satraukumu arī rada vispārēja sauļošanās krēmu lietošana, jo, sargājoties no saules, mēs ierobežojam D vitamīna nokļūšanu organismā. Kā zināms, D vitamīns pasargā no vairākiem vēža veidiem.