Skip to content

Zviedrijas dabas aizsardzības biedrība brīdina, ka lielākā daļa pretblaugznu šampūnu satur indīgas vielas. Cinka piritions (zinc pyrithione), kas ir ierasta pretblaugnu šampūna sastāvdaļa, saindē ūdens iemītniekus.

Cinka piritions ierobežo mikroorganismu attīstību. To lieto pretblaugznu šampūnos un kuģu korpusu krāsās. Eksperimentos ar zivīm tas ir izrādījies ļoti toksisks – 1000 litru akvārijā, pievienojot 1/10 000 ēdamkarotes šīs vielas, puse no akvārijā esošajām zivīm nomirs četru stundu laikā. Savukārt viena pretblaugznu šampūna deva (10 ml) var saturēt līdz pat 80 miligramus bīstamās vielas.

Fructis antidandruff (L’Orèal) un Head & Shoulders (Procter & Gamble) ir populārākie cinka piritionu saturošie pretblaugznu šampūni. Cilvēki bieži vien lieto šos šampūnus arī gadījumos, kad viņiem blaugznu nemaz nav, bet, piemēram, galvas āda ir vienkārši sausa.

Diemžēl vides standarti attiecībā uz šampūniem izrādās vājāki nekā attiecībā un krāsām, jo cinka piritiona izmantošana krāsās ir stingri ierobežota, bet šampūniem tos drīkst pievienot.