Skip to content

Gadiem ilgi mēs cenšamies izvēlēties dabai draudzīgas mēbeles, kosmētiku un citas ikdienā nepieciešamas lietas, tikai pēdējā laikā cilvēki pastiprināti pievērš uzmanību bioloģiskai pārtikai, kas ir gan veselībai daudz labvēlīgāka, gan videi draudzīgāka.

Pētījumā, ko veikuši ASV zinātnieki, tika konstatēts, ka veikalos ir nopērkami pārtikas produkti, kuri satur liesmu slāpētāju – polibromēto difenilēteru (PBDE). Šīs vielas izmanto, lai aizkavētu plastmasas, mēbeļu, elektronisko ierīču aizdegšanos. PBDE izraisa vairogdziedzera, aknu un sirds slimības, kā arī nopietni ietekmē neiroloģiko un reproduktīvo sistēmu.

Pētījumā tika analizēti gaļas produkti, zivis, piena produkti, dārzeņi un olas (10 produktu paraugi no 31 pārtikas produktu grupas). Pārtikas produkti bija ņemti no 5 lielveikaliem 2 atšķirīgas vietās Dallasas pilsētā, ASV. Visvairāk PBDE tika atklāts sviestā, konservētās sardīnēs un svaigā lasī. Zemākais līmenis tika konstatēts piena produktos (piens, jogurts) un dārzeņos (kukurūza, āboli un kartupeļi). Vispārsteidzošākais ir fakts, ka PBDE pārtikas produktos nenonāk tieši, bet akumulējoties vidē, nonāk pārtikas ķēde un līdz ar to arī pārtikā (pamatā dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos. Taču PBDE pārtikā arī var nonāk arī produktu iepakošanā.

Lai novērstu PBDE nonākšanu pārtikas produktos, pēc iespējas biežāk ir jāizvēlas ekoloģiski audzēta pārtika un ir jāievieš stingrāka kontrole brīdi, kad pārtikas produkts tiek fasēts un iepakots.