Pavisam ikdienišķa situācija- iepērkoties lielveikalā un stāvot rindā ar dažādiem produktiem, piemēram, kafija, zobu pastas tūbiņa vai kādu no pārtikas precēm, par izdarīto pirkumu mēs parasti norēķināmies ar skaidru naudu vai ar kredītkarti, pretī saņemot čeku. Tad pārbaudām čeku un to ieliekam kabatā vai somiņā un tad par to parasti aizmirstam. Bet vai čeki, kas tiek izdrukāti no kases aparātiem ir videi kaitīgi?
Šajā pavasarī, vides pētnieku grupa no Environmental Working Group savāca 36 čeku paraugus no ātrās apkalpošanas restorāniem, lielajiem mazumtirgotājiem, pārtikas veikaliem, degvielas uzpildes stacijām un no pasta nodaļām 7 dažādos ASV štatos un pēc tam veica testus vienā no Kolumbijas apgabala laboratorijām. 40 % gadījumu čekos tika konstatēts augsta bisfenola A (BPA) klātbūtne. Pētījumu rezultāti nāca no tādām iestādēm kā McDonald’s, KFC, CVS, Walmart, Safeway un Whole Foods. BPA avots šajā gadījumā ir papīrs, ko izmanto kases aparātos. Šis papīrs ir pārklāts ar krāsu nevis ar tinti un šādā veidā tiek taupīta tinte, bet, lai izdrukātu čeku, tiek izmantots BPA.
Pie līdzīgiem secinājumiem ir nonākuši arī pētnieki Eiropā. Šogad žurnālā Analytical and Bioanalytical Chemistry publicētā pētījuma rezultāti atklāj, ka 11 no 13 pārbaudītajiem pārtikas veikalu čekiem saturēja bisfenola A. Šajā pašā pētījumā secināts, ka šī viela nonāk uz cilvēku ādas, kad pircēji paņem čeku. Kā viens no risinājumiem ir čekus drukāt uz termopapīra, kas nesatur BPA.
Taču galvenais mērķis ir pilnībā aizliegt vispārēju bisfenola A lietošanu pārtikas un dzērienu produktos, it īpaši produktos, kuri ir domāti zīdaiņiem un bērniem. Testi uz dzīvniekiem parāda, ka BPA ir sintētisks estrogēns, kas var izsaukt reproduktīvās sistēmas traucējumus, uzvedības anomālijas un zemāku intelekta līmeni, kā arī izraisa vēzi, aptaukošanos, diabētu, astmu un sirds slimības, ietekmē vīriešu reproduktīvos orgānus. Ir veikti ļoti dažādi pētījumi, lai uzsvērtu bisfenola slikto ietekmi uz cilvēka veselību. Viens no šādiem pētījumiem bija veikts vienā Ķīnas rūpnīcā – 514 rūpnīcas darbiniekiem tika paņemti urīna paraugi un tika atklāts, ka cilvēkiem ar augstu BPA līmeni urīnā, spermas kvalitāte samazinās līdz pat 4 reizēm, salīdzinājumā ar urīnu, kurā BPA līmenis ir zems. Šis ir tikai viens no pētījumiem, kurš atklāj un parāda BPA negatīvo ietekmi.
Kā otrs BPA avots ir bromētie un hlorētie liesmu slāpētāji, kurus izmanto mēbeļu, izolācijas un elektronikas preču ražošanā. Tie ir kancerogēni un var izraisīt reproduktīvās sistēmas un smadzeņu darbības traucējumus. Liesmu slāpētāji, ir noturīgas, bioakumulatīvas un toksiskas vielas, kas uzkrājas vidē un pēc tam arī cilvēka organismā. Šīs vielas ir noturīgas un vidē var uzkrāties vairākus desmitus gadu.
Daži ieteikumi, lai mazinātu risku, lai BPA nenonāk cilvēka organismā: censties, lai bērni netur rokās šos čekus; cik vien iespējams atteikties no kvīšu un čeku kopijas izdrukāšanas; čekus un kvītis glabāt atsevišķā aploksnē; pēc čeka apskatīšanas rūpīgi nomazgāt rokas it īpaši pirms maltītes gatavošanas.