Produktu testos un medicīniskos eksperimentos ik gadu sakropļo, dedzina, padara aklus un noindē miljoniem trušu, kaķu, jūrascūciņu, suņu un citu dzīvnieku. Vairāk nekā 550 firmas ir pārstājušas izmantot nežēlīgos eksperimentus ar dzīvniekiem un pārgājušas uz cilvēcīgām metodēm. Tomēr daudzas kompānijas vēl joprojām turpina izmēģināt savu produkciju un tās sastāvdaļas ar dzīvniekiem.
Kā notiek testēšana?
- Acu un ādas kairinājuma noteikšanas testi. Ķīmiskas vielas iepilina truša acīs un uzziež uz iepriekš noskūtas muguras ādas. Acu testi vienmēr izraisa lielu stresu, diskomforta sajūtu un nereti arī aklumu, bet dermatoloģiskie testi nereti izdedzina dzīvnieka ādu vai sabojā tās slāņus.
- Letālas devas testi. Peles, žurkas, jūrascūciņas, trušus un citus dzīvniekus piespiež apēst palielinātu produkta daudzumu, līdz kāds noteikts procents dzīvnieku nomirst no saindēšanās.
- Inhalācijas testi. Tādus produktus kā dezodorants vai matu laka lielos daudzumos iesūknē mazās kamerās, kur dzīvnieks tos ir spiests elpot. Parasti tas beidzas ar nosmakšanu, bet izdzīvojušos dzīvniekus pakļauj turpmākiem testiem.
Kāpēc ar dzīvniekiem testētie produkti ir nekvalitatīvi un nedroši?
Dzīvnieka organisms pilnībā atšķiras no cilvēka organisma un arī uz dažādām vielām reaģē pavisam citādi. Piemēram, aspirīns cilvēkam novērš galvassāpes, bet nogalina kaķus; penicilīns noindē jūrascūciņas, bet cilvēkam palīdz cīnīties ar infekcijām; benzols, kas izraisa leikēmiju cilvēkiem, neietekmē peles utt. Testu rezultāti ir atkarīgi no dzīvnieka šķirnes, vecuma, dzimuma un pat temperamenta. Eksperimenti ar dzīvniekiem nekādi nepadara produktu drošāku lietošanai, jo veikalu plauktos šodien atrodas pat tie produkti, kas nogalina dzīvniekus.
Alternatīvas
Pateicoties pircēju neatlaidīgajām prasībām, vairāk nekā 550 kompāniju ir šīs pārbaudes aizstājušas ar cilvēcīgām un daudz uzticamākām metodēm. Ir radītas dažādas datorprogrammas ātrākam, efektīvākam, kā arī lētākam rezultātam. Ražotājs var izvēlēties arī testus ar mākslīgi radītu epidermu jeb speciāli audzētu “mākslīgo ādu”, piesaistīt brīvprātīgos un pielietot daudz citu metožu.
Vienmēr pārliecinies, vai uz produkta, ko vēlies iegādāties, ir lecoša zaķīša emblēma (skatīt šeit, lai uzzinātu kuri ražotāji ieguvuši HCS un HHPS setifikātu) vai vismaz uzraksts “Not tested on animals”.
PETA’s informācija, kuras kosmētikas kompānijas pārbauda produktus, izmantojot dzīvniekus, un kuras – ne, atrodama šeit.
Nākamreiz, kad tev acīs nokļūst kāda ķīmiska kodīga viela, padomā, kā tu justos, ja tava ikdiena, šaurā būrī ieslodzītam, būtu – nekad neredzēt sauli, neizjust zemi zem kājām un allaž gaidīt nākamo, iespējams, nāvējošo produktu testu. Atbalsti produkciju, kas nav pārbaudīta ar dzīvniekiem!