Skip to content

Jauns labojums likumprojektā, ko apspriež Turcijas parlaments, varētu dot zaļo gaismu megaprojektiem ar postošu, klimata pārmaiņu veicinošu ietekmi.

Valstī turpinoties ārkārtas stāvoklim, Turcijas parlaments apspriež likumprojektu, kas cita starpā mainīs Valsts ieguldījumu fonda darbību. Jaunā likumprojekta 75. pants (#Article75) dos Turcijas Kabinetam (augstākajai izpildvarai) neierobežotas tiesības piešķirt finansiālu un administratīvu atbalstu pretrunīgi vērtētiem projektiem Turcijā.

Šis pants nosaka – ja Kabinets izlems, ka projekts ir “stratēģisks ieguldījums”, tas varēs iegūt no deviņiem dažādiem finansējuma avotiem. Turklāt labojums Turcijas Kabinetam piešķir tiesības izdarīt izņēmumus tādos svarīgos procesos kā atļauju un licenču izsniegšana, ietekmes izvērtēšanā, kas Turcijā līdz šim ir obligāti katram projektam.

Likumprojekts parlamentā tiek virzīts ļoti strauji un jau 19. augustā paredzēts balsojums. Turcijas pilsoniskā sabiedrība apzinās ar labojumiem saistītos riskus un ir formulējusi divus galvenos pretargumentus: (1) Neviena autoritāte, šai gadījumā Turcijas Kabinets, nedrīkstētu pieņemt lēmumus, kas apiet parlamenta likumdevēj un pārraudzības kompetences; (2) projekti, uz kuriem labojumi attiektos, postoši ietekmētu dabu un vietējās kopienas. Tiem būtu arī milzīgs iespaids klimata pārmaiņu veicināšanā, jo atbalstu gūtu, piemēram, milzīgas ogļu raktuves un spēkstacijas. Turklāt Turcijā jau šobrīd darbojas atomelektrostacijas, kas saskaras ar grūtībām iegūt vajadzīgās atļaujas.

Par spīti pilsoniskās sabiedrības iebildumiem labojumi ir nodoti tālāk un piektdien, 19. augustā, ir paredzēts balsojums Turcijas parlamentā. Mēs aicinām atbalstīt Turcijas pilsonisko sabiedrību pret likumprojekta 75. pantu, kas valdībai dotu nekontrolētu varu atbalstīt projektus, kuri apdraud dabu, klimatu un iedzīvotāju labklājību.

Vairāk: http://www.hurriyetdailynews.com/Default.aspx?pageID=517&nID=102838&NewsCatID=507