Skip to content

image005                      image001                  image003

13. decembrī Rīgā, Berga Bazāra tirdziņā „Baltais tirgus” no 11.00 – 15.00 notika pasākums, kurā patērētājus iepazīstinās ar Godīgo tirdzniecību un īpaši ar vienu no produktiem – cukuru. Godīgā tirdzniecība ir alternatīva tirgus sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt, lai ražotāji un zemnieki attīstības valstīs saņemtu godīgu atlīdzību. Pasākuma laikā Godīgās tirdzniecības kustības pārstāvji stāstīs par šo sistēmu, kā arī aicinās iesaistīties dažādās ar cukuru saistītās aktivitātēs.

Apmeklētāji varēja piedalīties viktorīnās, spēlēt spēles un mieloties ar Godīgās tirdzniecības saldajiem izstrādājumiem. Pavāra Reiņa Granta vadībā varēja izveidot cukurgailīti no godīgi ražota cukurniedru cukura un rotāt piparkūkas. Dienas gaitā saldi muzicēja ģitārists Rihards Lībietis.

Godīgās tirdzniecības sistēmā ražo tūkstošiem produktu, taču populārākie ir kafija, tēja, šokolāde, kakao, kā arī cukurs. Latvijā ar katru gadu pieejams arvien plašāks Godīgās tirdzniecības produktu klāsts – vairāk produktus var atrast lielveikalu plauktos, plašāks klāsts sastopams arī ekoveikalos. Godīgās tirdzniecības produktus var atpazīt pēc īpaša marķējuma.

Biedrība “Zaļā Brīvība” aicina Latvijas patērētājus izvēlēties Godīgās tirdzniecības produktus, piemēram, aizstājot vienu ikdienā patērētu produktu ar tādu, kurš ražots Godīgās tirdzniecības sistēmā, un līdz ar to ar savu naudu atbalstot tieši šī produkta ražotājus attīstības valstīs.

Jānis Brizga, biedrības “ Zaļā Brīvība”  vadītājs skaidro: “ Iegādāties Godīgās tirdzniecības kafiju, tēju vai cukuru ir līdzīgi kā pirkt burkānus pa tiešo no zemnieka tirdziņā, tikai pasaules mērogā – tā mēs atbalstām tieši ražotājus, nevis starpniekus un apjomīga mārketinga izdevumus.”

Par Godīgo tirdzniecību (Fair trade)

Godīgās tirdzniecības sistēma tiecas nodrošināt, lai ražotāji un zemnieki attīstības valstīs saņemtu godīgu atlīdzību par savu darbu. Šajā sistēmā strādā 1,35 miljoni strādnieku un mājsaimniecību 70 nabadzīgākajās pasaules valstīs. Ražotājiem tiek maksāta garantēta iepirkuma cena, papildus bonusi vietējās kopienas attīstībai, tiek veidotas ilgstošas tirdzniecības attiecības, kā arī samazināta starpnieku loma. Bez tam Godīgās tirdzniecības sistēmā ievēro arī vides ilgtspējas principus, bērnu ekspluatācijas aizliegumu un strādnieku tiesības

Pasākums notika ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana”, ko finansē Eiropas Savienība un līdzfinansē Sabiedrības Integrācijas fonds, atbalstu.

Vairāk par godīgo tirdzniecību uzziniet Zaļās brīvības mājaslapā – http://www.zalabriviba.lv/par-godigu-tirdzniecibu/

Vairāk par Berga Bazāra Ziemassvētku tirdziņiem Berga Bazāra mājaslapā – http://www.bergabazars.lv/lat/market/

Ar godīgajā tirdzniecībā sertificētu cukuru mūs saldi apgādāja Dansukker.

Bildes no pasākuma

PS Šis raksts tapis ar projekta “Godīgā tirdzniecība: apziņas celšana” atbalstu, ko finansē Eiropas Savienība un līdzfinansē Sabiedrības Integrācijas fonds.

Baner_LV_Latviesu SIF_logo_krasains_pamata_CMYK