Skip to content

PASĀKUMS ATCELTS!!! Personisku iemeslu dēļ Ksinija Brisenjo nevarēja ierasties Rīgā, tādēļ diskusija nenotiks. Savā un Ksinijas vārdā atvainojamies un pateicamies par sapratni. 

17. jūnijā plkst. 10:00 – 12:00 Birojnīcā (Berga Bazārs, Dzirnavu iela 84 k-2) notiks publiska diskusija “Cilvēktiesības tropisko augļu piegādes ķēdēs – piemērs no Kostarikas”, kurā piedalīsies vides aktīviste, Kostarikas Milānas ciema Ūdensapgādes padomes prezidente Ksinija Brisenjo (Xinia Briceño).

Ksinija Brisenjo, Foto: ©Alexandra Weltz-Rombach
Ksinija Brisenjo, Foto: ©Alexandra Weltz-Rombach

Ksinija jau desmit gadus cīnās pret ananasu plantāciju paplašināšanos un ūdens piesārņojumu, no kā cieš Milānas (Milano) ciema iedzīvotāji. Ūdens piesārņojums rodas no ananasu audzēšanā izmantotajiem pesticīdiem.

Diskusijā kopā ar Brisenjo piedalīsies ilgtspējīgas lauksaimniecības eksperte Lāsma Ozola un biedrības Zaļā brīvība valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga. Diskusiju vadīs žurnāliste Sandra Kropa.

Piesārņojuma dēļ Milānas ciema iedzīvotāju vidū ir izplatītas dažādas veselības problēmas, taču kompānijas, kam pieder ananasu plantācijas, atsakās uzņemties atbildību par vides piesārņojuma novēršanu un tīra dzeramā ūdens nodrošināšanu. Vietējiem savukārt trūkst līdzekļu, lai pierādītu tropisko augļu kompāniju vainu.

Ksinija Brisenjo ir Milānas ciemata kopienas ūdensapgādes organizācijas ASADA (Asociación Administradora de los Sistemas de Acueductos y lcantarillados Comunal) prezidente. Viņa Rīgā viesosies kampaņas par godīgiem tropiskajiem augļiem “Izvēlos godīgus augļus!” ietvaros.

Zemāk skatāmajā video Ksinija un Milānas ciema iedzīvotāji stāsta par ūdens piesārņojuma izraisītajām veselības problēmām (subtitri latviešu valodā).

“Mēs nevaram zinātniski pierādīt, ka veselības problēmas, ar kurām šobrīd saskaramies, izraisa ananasu plantācijās lietotie pesticīdi. Bet mēs zinām, ka daudziem cilvēkiem ir vēzis vai ādas problēmas, ir bijuši daudzi spontānie aborti, bērni ar sliktu redzi vai kuņģa problēmām jaunāki par 10 gadiem. Bet mēs nevaram pierādīt šo saikni. Jo mums nav iespēju to izdarīt,” video stāsta Ksinija.

Vairāk par situāciju Milānas ciematā vari lasīt šajā materiālā.

Jautā mums, rakstot uz mara@zalabriviba.lv

Pievienojies pasākumam Facebook: https://www.facebook.com/events/1126580984069962/ 

 

Raksts tapis projekta „Par godīgu augļu tirdzniecību! Atbalsts godīgai tropisko augļu tirdzniecībai 2015. Eiropas gadā attīstībai un turpmāk”, kas tiek īstenots ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu, ietvaros. Par materiāla saturu atbild Zaļā brīvība, un tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli.

European_Union      logo-bananas_LV_yellow1