Skip to content

EWG ir izdevusi savu jaunāko ziņojumu par līdzekļiem cīņai pret kukaiņiem (pamatā odiem un ērcēm). Viņi atzīst, ka viena no populārākajām vielām kukaiņu atbaidīšanas līdzekļos ir DEET (N,N-Diethyl-m-toluamide). Taču pastāv bažas, ka DEET kairina acis un lielās devās var izraisīt neiroloģiskas problēmas. Šī viela sastopama arī ļoti daudzos Latvijā pieejamajos līdzekļos.

Abās okeāna pusēs plaši tiek lietots arī ikaridīns vai pikardīns, kurš ir bez smaržas un lēnāk izgaro. Līdz ar to ir efektīvs ilgāku laiku. Pikardīns var būt laba alternatīva DEET, jo netiek uzskatīts par toksisku.

EWG arī iesaka būt uzmanīgiem ar augu eļļas saturošiem līdzekļiem. Īpaši lietojot tos bērniem, jaunākiem par 3 gadiem, jo tie var būt alerģiski. Latvijā populārākais botāniskais pretodu līdzeklis ir Odiņš, kas veidots uz ēterisko eļļu bāzes: dižegļu eļļu, eikaliptu eļļu, piparmētru eļļu un krustnagliņu eļļu. EWG norāda, ka šīs eļļas var satur šādas cilvēkiem potenciāli alerģiskas ķīmisko savienojumu grupas: eigenols, mentols, caryophyllene, limonēns un pinēns. Taču mums nav zināmu gadījumu, kas cilvēki sūdzētos par alerģiskām reakcijām, pēc Odiņa lietošanas.

EWG arī aicina nelietot kukaiņus atbaidošas sveces, jo tās var būt neefektīvas un emitēt elpceļus traucējošus dūmus. Bet pirmkārt, lai izvairītos no odu un ērču kodieniem, jānodrošina attiecīgs apģērbs (garās piedurknes un bikses) un jāizmanto moskītu tīkli.