Skip to content

Vācijā ražotie aerosoli Finy (Nano) un Magic Nano, kas paredzēti stikla un keramisko virsmu tīrīšanai, izraisīja virkni veselības problēmu cilvēkiem, kas tos lietoja. Vairākiem cilvēkiem bija radušās elpošanas problēmas, bet sešus nogādāja slimnīcā, jo viņu plaušās bija uzkrājies ūdens (plaušu tūska).

Pagājušā gada aprīlī Valsts sanitārā inspekcija (VSI) apgalvoja, ka „aerosoli Finy vai Finy (Nano) un Magic Nano Latvijas tirgū nav konstatēti”. VSI aicina neiegādāties un nelietot aerosolus Finy (vai Finy (Nano)) un Magic Nano.

Šis piemērs parāda, cik vāja ir patērētāju aizsardzības sistēma. Nonākot cilvēka ķermenī, nanodaļiņas, kuru izmērs ir 100 nm (nanometri) jeb 1/80 000 daļa cilvēka mata biezuma, var netraucēti pārvietoties pa audiem. 70 nm sīkas daļiņas var nokļūt mūsu plaušās, 50 nm daļiņas spēj iekļūt šūnās, bet 30 nm daļiņas spēj pārvarēt asins un smadzeņu barjeru.

Tā kā šo sīko daļiņu uzvedība nepakļaujas klasiskajai fizikai, likumdevēji nav pārliecināti par to, kā noteikt un kontrolēt nanotehnoloģiju attīstību un drošību. Tomēr tirgū jau ir pieejami vairāk nekā 200 produkti, kuros izmantotas nanotehnoloģijas.