Skip to content

Monsanto, kas pazīstams kā viens no pasaules lielākajiem agroķīmijas uzņēmumiem, kas ražo bīstamas lauksaimniecības ķimikālijas, ģenētiski modificētas sēklas, tiesājas ar mazajiem zemniekiem, ir nolēmis uzlabot savu tēlu. Tas attīsta jaunu bioloģiskās pārtikas līniju, kur, neizmantojot gēnu inženieriju, vēlas piedāvāt veselīgus, izturīgus un lielveikalu plauktiem piemērotus augļus un dārzeņus.

Taču šī bioloģiskā sēklu līnija ir tikai niecīga daļa no tā, ko Monsanto dara. Lielākā peļņa tiek iegūta tieši no gēnu inženierijas un lauksaimniecības ķimikāliju tirdzniecības. Līdz ar to šis vairāk izskatās pēc zaļo pīlīšu pūšanas, nevis reāla ieguldījuma veselīgas, videi draudzīgas pārtikas virzienā.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija lēš, ka kultivēto sēklu daudzveidība 20.gs. ir samazinājusies par 75% un šī tendence turpinās arī tagad. Bet sēklu tirgu visā pasaulē un arī Eiropas Savienībā kontrolē daži lielie uzņēmumi – 5 kompānijas kontrolē 95% dārzeņu sēklu tirgus (Monsanto 2012.g. kontrolēja 21,8% pasaules sēklu tirgus; vairāk skat. šeit). Tas šo sektoru padara nestabilu un apdraud sēklu ģenētisko daudzveidību, ierobežo tirgus elastību un zemnieku spējas izvēlētos ko audzēt.

Via Wired