Skip to content

Lai rosinātu cilvēkus domāt par iespēju ar savām ikdienas pārtikas produktu pirkumu izvēlēm atbalstīt godīgas tirdzniecības principus, no 13. līdz 15.maijam visā pasaulē atzīmē Godīgas tirdzniecības dienas. Zaļā brīvība šogad aicina nākt uz godīgās tirdzniecības kafijas pauzi mūsu birojā. Turklāt svētdien mūsu kampaņas “Izvēlos godīgus augļus!” komanda piedalīsies Rīgas maratonā.  

Godīgās tirdzniecības kafijas pauze Fair trade dienas 2016

Aicinām ikvienu interesentu apmeklēt “Zaļās brīvības” Godīgās tirdzniecības kafijas pauzi šodien plkst. 17:30 Zaļās brīvības birojā, Lapu ielā 17 (2. stāvā). Vakaru sāksim ar apaļā galda diskusiju par Godīgo tirdzniecību un ikviens ir aicināts nākt un uzdot jautājumus. Tam sekos iedvesmojošs kino vakars.

Godīgās tirdzniecības kafijas izaicinājumam visā pasaulē aicina pievienoties Pasaules Godīgās tirdzniecības organizācija (FLO). Vairāk: https://www.fairtradechallenge.org/us/home/ 

Skriesim par godīgiem augļiem! 

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību zemām algām, darba tiesību pārkāpumiem, vides degradācijai un citām problēmām tropisko augļu piegādes ķēdēs, 15. maijā mūsu aktīvistu komanda ietērpsies banānu tērpos un piedalīsies Rīgas maratona 6 km distancē.

Tropiskie augļi, kā banāni un ananāsi, pasaulē ierindojas starp populārākajiem godīgās tirdzniecības produktiem, tomēr sadarbībā ar SKDS veikts pētījums rāda, ka vairākums Latvijas iedzīvotāju, izvēloties tropiskos augļus, nepievērš uzmanību marķējumiem, kas apliecina Godīgas tirdzniecības prakses ievērošanu.

Šobrīd tas ir būtisks izvēles faktors vien katram desmitajam (10%) pircējam. Neskatoties uz to, 14% aptaujāto respondentu norādījuši, ka būtu gatavi maksāt nedaudz vairāk par tādām precēm, kuru ražošanā vai iegūšanā ievēroti Godīgas tirdzniecības principi.

Iegādājoties tropiskos augļus, pircēji Latvijā joprojām galvenokārt (70%) pievērš uzmanību to ārējam izskatam un garšas īpašībām, kā arī cenai (būtiski 66% aptaujāto). Katrs trešais pircējs (28%), izvēloties tropiskos augļus, seko līdzi sezonalitātei, savukārt katrs piektais (19%) novērtē iespējamo pesticīdu pielietošanas risku.

Latvijas lielveikalu piedāvājumā Godīgās tirdzniecības sertificēti augļi ir atrodami ļoti reti, tāpēc nav pārsteigums, ka cilvēki ir ne visai labi par tiem informēti, tomēr atpazīstamība aug, kas nozīmē, ka mums ir iespēja pieprasīt Latvijas mazumtirgotājiem piedāvāt Godīgās tirdzniecības augļus.

Kas ir Godīga tirdzniecība?

Godīgās tirdzniecības zīmes nodrošina godīgu atlīdzību produkta ražotājam un darbiniekiem. Iegādājoties šos produktus, ikviens var pozitīvi ietekmēt attīstības valstīs dzīvojošo cilvēku dzīvi. No godīgās tirdzniecības gūst peļņu 1,5 miljoni mājsaimniecību un darbinieku 58 valstīs. Vairāk par Godīgo tirdzniecību un tās standartiem var uzzināt šeit.